Po odlehčovacích službách je velká poptávka rodičů dětí s autismem. Tyto služby téměř nejsou. Pokud je některé organizace poskytují, rodiče si tuto službu částečně hradí podle vyhlášky. Českobudějovické Auticentrum pomáhá rodičům dětí s autismem odlehčovacími víkendy již třetím rokem.
Máme za sebou více jak 40 odlehčovacích víkendů
Auticentrum v Českých Budějovicích nabízí pravidelně dvakrát v měsíci víkendové odlehčovací pobyty pro klienty s autismem. Od pátečního do nedělního večera se o tyto klienty pečuje vždy jeden terapeut a šest vyškolených asistentů. „Individuální plán pro klienta se vždy snažíme provázat se skupinovými aktivitami, které díky šikovným asistentkám klienti zvládají a mají z nich obrovskou radost. Vždyť kdo by nechtěl zažít akci s kamarády, byť jen na kratší časový úsek,“ s úsměvem říká ředitelka Auticentra Milena Urbanová. Asistenti z řad studentů vysokých škol, zdravotníků, asistentů pedagogů nebo dobrovolníků procházejí vstupním pohovorem a následným školením zaměřeným na specifika služeb pro osoby s autismem. Odborný pracovník, který je vždy na každé směně odlehčovacího víkendu přítomen, garantuje metodické vedení asistentů a dohlíží na dodržování specifických potřeb jednotlivých klientů tak, aby nedocházelo ke zbytečným incidentům.
Jeden den nebo přespání na zkoušku
Pokud klient nezvládne celý víkendový pobyt, což je nejčastější u menších dětí, pobývá v Auticentru pouze jeden den. Nebo může vyzkoušet jednu noc na přespání, aby si postupně zvykal na odloučení od rodiny. U menších dětí je to praktické, rodina si alespoň jeden den odpočine a na víkendu se tak může prostřídat více menších dětí, s nimiž je práce náročná a které celý víkendový pobyt nezvládnou. „S Kubou je náročné trávit celé víkendy, u ničeho dlouho nevydrží, proto moc vítáme odlehčovací víkendy, kdy si i my rodiče potřebujeme oddychnout po celém týdnu,“ konstatuje 44letý David, otec chlapce s autismem. „Spokojenost po víkendu je na synovi patrná, také nechce být stále s námi, ovšem zapojit jej mezi běžné vrstevníky je v jeho případě zatím nereálné, proto vítáme pobyty, kde je s ostatními dětmi a každému z nich se zároveň podle potřeby věnuje asistent,“ dodává ještě otec.
Lidé s autismem mají rádi kolektiv
„Sobotní výletování zpravidla zakončujeme nákupem potravin na domácí pizzu a jednoduchá jídla, která si klienti uvaří sami s pomocí asistentů a strukturovaných postupů. Klienty vaření moc baví, jinde takovou příležitost nemají a my jim rádi děláme radost,“ vypráví zážitky koordinátorka odlehčovacích pobytů v Auticentru Klára Paukovičová. Po večeři nesmí chybět promítání, výroba deníků, odpočinek. „Je velkým omylem myslet si, že lidé s autismem nemají rádi kolektiv. Při společných večerech v Auticentru si vše užíváme. Samozřejmě možnost mít soukromí kdykoliv klient potřebuje, naprosto respektujeme, bez toho by ani pobyt nešel zvládnout,“ sděluje nám zkušená terapeutka Veronika Wohnigová.
Hranolky vždy potěší
Další oblíbenou aktivitou na odlehčovacích víkendech je návštěva kina. Klienti vždy dopředu vědí, co je čeká a jak dlouho kino potrvá. Pokud celé kino nezvládnou, mohou díky svému asistentovi prostor opustit. V Auticentru nezanedbávají ani sportovní aktivity. Kromě pravidelných výletů, navštěvují fitness, lezeckou stěnu, Hopsárium, plovárnu a další vhodná místa pro pohybové aktivity. V oblibě mají klienti také návštěvu ZOO, prohlídky muzeí a výstav, prostě aktivity, které jim přinášejí zážitky a poznávání nových věcí, ale na které mnozí z rodičů nemají doma čas nebo sílu. „Za skvělou spolupráci, snahu, toleranci a kamarádské chování se všichni odměníme po výletě nebo aktivitě hranolkami v McDonaldu, které asi někdo nepovažuje za zdravou odměnu, ale klienti ji milují a vždy se na ni těší. Také je to dobrá motivace pro zvládnutí sportovní aktivity,“ směje se asistentka Míša a ještě dodává s nadsázkou, že se pro příště pokusí vysvětlit klientům s autismem, že hranolky nejsou nejzdravější jídlo. Spokojenost klientů a klidný průběh víkendu je cílem všech, není to vždy snadné, ale dobrou přípravou a pochopením specifik každého z klientů se dá předejít různým nepříjemným a stresujícím situacím jak pro klienta, tak pro personál.
_____________________
Text Dagmar Edith Holá a Milena Urbanová / foto archiv Auticentrum (první fotografie Baruška s asistentkou)
BOX:
Auticentrum začalo poskytovat služby pro lidi s autismem v Českých Budějovicích v roce 2015. V současnosti poskytuje sociálně aktivizační a terapeutické činnosti, odlehčovací službu, přes prázdniny realizuje prázdninové příměstské tábory a ve spolupráci se spolkem rodičů Autisté jihu i prázdninový tábor pro rodiny dětí s autismem. Pracovnice českobudějovického Auticentra pracují pod supervizí Centra terapie autismu v Praze.