Lidé na spektru autismu si většinou předsevzetí nedávají. Vědí totiž, že nefungují, takže tím neztrácejí čas. Neurotypičtí lidé to zkoušejí zas a znovu, i přestože se každý rok dozvědí nejen ze všech médií, že je lidé stejně nedodržují, protože nemají buď tak silnou motivaci, nebo takovou disciplínu. Na facebookové skupině lidí na spektru autismu to vyjádřila vtipně jedna žena: „Krásně to ilustrují v lednu nacpané stadiony a bazény a hned v únoru je tam polovina lidí. Spíš nosím v hlavě určité plány, co bych tak asi ráda dělala nebo měnila a ony se postupně realizují. Něco jde líp a rychleji, něco chce hodně času. A proto si to nedávám k 1. lednu – to je zbytečně stresující.“ Z jejích slov by měla radost koučka, která v ženském časopisu radí, že je lepší vize než předsevzetí. Tu, když si představíte, tak vám vykouzlí úsměv na tváři. Kdežto předsevzetí vám akorát způsobí pocit selhání a tlaku na sebe. Pokud si lidé s autismem nějaké přeci jen dali, týkalo se jejich tvorby, aby se urovnaly vztahy v rodině, a také se objevovalo přání nějaké vnitřní změny či zbavení se určitého sociálního handicapu (strach z mluvení před lidmi, pocity viny atd.)
A co si přejí rodiče dětí s autismem?
Jejich přání jsou vzdálená tomu, co vychází v průzkumech. Možná je to tím, jak tvrdí psychiatr Jaroslav Matýs, že jeden a někdy oba rodiče dítěte s PAS jsou vlastně také jiní, i když si pro diagnózu k psychiatrovi nepřijdou. Aktuální průzkum STEM/Mark odhalil, že především ženy chtějí začít hubnout (74 %) a zdravě jíst (62 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánovali lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30–44 lety se chtěli více věnovat rodině (22 %). Začít hubnout bylo nejčastější předsevzetí mezi dotázanými obecně (61 %), následovalo zdravé stravování (53 %) a častější sportování (47 %). Jak vzdálená přání jsou to od lidí s odlišností a jejich rodin. Nezdá se vám?
Bohumila Nečasová z Bruntálska, matka 12leté Terezy s PAS, chce i v roce 2019 pokračovat v osvětě o potřebách dětí s autismem, protože má zkušenost, že to má smysl. „To, že někdo nerozumí našemu světu, neznamená, že je hloupý nebo zlý,“ říká Bohumila a pokračuje v zamýšlení se dál: „Budu se více spoléhat na intuici a nikdy se nevzdám. Už vím, že s dobrou náladou a odhodláním se dají věci měnit. Slibuji si, že mě neopustí odvaha zkoušet nové věci. Budu se víc smát a víc času trávit s rodinou a své dceři se budu snažit vytvořit bezpečné místo na světě.“
Markéta Štěpánková z Lanškrouna je matkou 3 dětí se specifickými potřebami. Po čem touží a co si přeje v novém roce?
1. Nebrat si věci osobně.
2. Být mamka, nechci být učitelka ani psycholog ani sociální pracovník ani terapeut.
3. Být mamkou, která si hraje, směje se, brečí a dělá chyby.
4. Chci být spokojený člověk, který má tři jiné děti a nevadí mi to.
5. Přijímat své děti takové, jaké jsou, protože jsou mou součástí.
6. Přeji si, aby nás ostatní přijímali takové, jací jsme.
Martin, otec 9letého syna s PAS, si přeje:
1. Najít v sobě takovou vnitřní sílu, která mi umožní zvládat cokoliv, co se mi v životě odehraje, s úsměvem a bez remcání (tedy upřímně a bez přetvářky).
2. Naučit se chovat k synkovi a dělat vše tak, aby to bylo co nejlepší pro jeho další vývoj, pro jeho život.
3. Nebýt ve svém štěstí závislý na ničem, na žádném člověku, tedy ani na tom, jak se vyvíjí syn.
4. Mít možnost více odpočinku a spánku.
Evu Hufovou znáte díky webu Porozumím autismu. Její syn Honzík je již 8-letý.
1. Být stále trpělivá a s respektem a pochopením k potřebám svého syna ho posouvat s laskavou důsledností kupředu.
2. Nikdy nezapomínat na všechny zázraky a pokroky, které se již staly a za které jsme vděční.
3. Myslet na partnerský vztah a společně strávený čas vyvažovat zlatem.
4. Odpočívat, když to jde, a říkat si o pomoc.
5. Nadále úspěšně budovat partnerský vztah se školou.
Barboru Chuecos nemusíme představovat. Propagátorku Son Rise metody znáte a projekty Autismu jako dar rovněž. Syn Ángel je již 10letý. Má tři předsevzetí:
1. Zpomalit.
2. Být víc se synem.
3. Mít víc pochopení a lásky (nejen pro Ángela, ale i pro ostatní a i pro sebe).
Krásný nový rok Vám přeje celá redakce ATYP magazínu! A pokud nebudete mít sílu, motivaci ani disciplínu, máme pro Vás předsevzetí Ondřeje, tatínka 9letého autistického syna Danyho, kterému v takovém stavu pomáhá věta: Myslet pozitivně. Jsou to podle něho slova, která obsahují všechna předsevzetí, všechna přání, touhy a naději v temnějších chvílích.
Připravila Dagmar Edith Holá