Poslední den před Štědrým dnem je nejlepší strávit v knihkupectví. Je tam větší klid, káva s medovníkem vám pomohou se začíst a vybrat si knihy, které si odnesete. Pod stromečkem přeci nemohou chybět knihy. A navíc ty, které mají duši… Je nám jasné, že o Štědrém dni asi rozbalenou a novotou vonící knížku nezačnete číst, ale až po svátcích, kdy konečně budeme bez návštěv, bez vánočního stresu a zase bude mít vše řád a naše dny budou jako dřív. Proto si nadělte pořádnou hromádku knih, zasloužíte si ji. ATYP magazín doporučuje ty, které vyšly v roce 2019 a jsou něčím výjimečné.
Pro ty chvíle klidu zkuste Introvertku v hlučném světě.
Možná se v ní najdete. Komiks vypráví žena a pomocí různých situací nás seznamuje s tím, jak se v nich jako introverkta cítí. Jaké to je jít na party? Jaké to je promluvit v open spacu? Požádat někoho o pomoc v zaměstnání? Jak zvládnout návštěvu kina? Jak se cítila ve škole, v osobním životě? Místy si čtenář znalý problematiky autismu říká, kde je to ještě introvertnost a kde už třeba Aspergerův syndrom. Autorka knihy Deborah „Debbie“ Tung je ilustrátorkou a tvůrkyní komiksů. Debbie Tung je ve světě komiksových příběhů známou osobou (nejen v zahraničí). Její komiksy vycházejí z každodenního života a z její lásky k čaji a knihám. Stejně jako pro mnoho z nás jsou pro ni knihy nejlepšími přáteli a představa o báječném víkendu obnáší čtení, spoustu hrnků čaje a malování obrázků, to vše v duchu hesla: „Lidem vstup zakázán“, nebo maximálně může být přítomna podporující a chápající osoba. Debbie Tung naštěstí takového partnera má. V příbězích jí často v náročných situacích mezi lidmi pomůže a komunikaci a socializaci převezme za ni. Touto knihou si uvědomíte, že být doma s knihou a často žádat pro sebe svůj prostor, kde mohu být sama a načerpat síly pro další socializaci, je v pořádku.
Některé situace z knihy jsme postovali během podzimu na Facebooku ATYP magazínu.
Další komiksová kniha, kterou vypráví také dívka. Daniela Schreiter je mladá žena s autismem. Komiks napsala a ilustrovala. O knize máme i recenzi Stínka – hlavní postava je podobná mně. Text napsal třináctiletý chlapec s Aspergerovým syndromem. Má tedy formu autismu jako hlavní hrdinka. Více si přečtěte v jeho článku.
Hry pro zvládání hněvu. Cvičení a hry pro děti 5 – 12 let.
Kdo z nás umí pracovat s emocemi, které považujeme za negativní? No, přiznejme si to, že málokdo. A hněv, agrese, vztek, to přeci vůbec neznám. Jak to, že to má moje dítě? Kniha od Deborah M. Plummet není jen o těch hrách, ale vede k tomu, že hněv není špatný, on také přináší energii. Je potřeba vědět, co ho spouští. Může to být ohrožení sebeúcty, křivda, nespravedlnost, neporozumění situaci… Stejně klíčová je i kapitola Sebereflexe a péče sama o sebe. Procesem reflexe zjišťujeme právě spouštěče nežádoucího chování u dítěte, ale i u sebe. Ono na dítě to nespadlo z nebe, ono nás zrcadlí a pokud my neumíme u sebe zacházet se vztekem, frustrací, smutkem, pak se nemůžeme divit našemu dítěti. Proto nejlepší podporu dítěti dáme tu, co známe, že podpoří nás, když zažijeme něco, co nás rozhodí, co nás vede třeba právě k hněvu.
O knize přineseme ještě delší recenzi a v dalším roce edukativní slajdy na Facebooku ATYP magazínu.
Tato kniha právě získala Cenu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením. Napsali ji psycholog a speciální pedagog Mgr. et Mgr. David Havelka a psycholožka PhDr. Kateřina Bartošová, Ph.D. Na téma sourozenců, jaké mají postavení ti prvorození, prostřední a benjamínci, bylo napsáno mnoho knih. Sourozenecký vztah je odpradávna námětem románů, filmů a pohádek. Jedná se o jeden z nejdelších a nejintenzivnějších vztahů, které v průběhu života zažíváme. Přestože zahraniční výzkumy ukazují, že zdraví sourozenci dětí s postižením jsou velmi početnou skupinou (80 % dětí s postižením má sourozence), bývá tato skupina dětí v ČR často odborníky a dospělými často přehlížena a opomíjena. Proto je tato kniha velkým přínosem nejen pro rodiče, ale i odborníky a pedagogy. Pochopit tuto rodinnou konstelaci, kdy třeba i mladší předčí rozumovými nebo sociálními dovednostmi toho staršího, ale žije pořád v izolaci a v módu, že on je rozumný a musí to zvládnout, chápat, je těžké a sourozence to odsune do stavů a vnitřního světa, které když okolí nepochopí, velmi takové osobnosti ublíží. Může se stát, že sourozenec specifického dítěte končí s psychosomatickými problémy. Pokud chápete tuto konstelaci, budete vědět, jak milovat bez podmínek všechny své děti, kde a jak kterému pomoci a v čem je podpořit.
Z knihy určitě budeme v dalším roce přinášet edukativní slajdy na Facebooku ATYP magazínu.
Aktivity pro starší děti s PAS
Myslím si, že nakladatelství nezvolilo dobrý název pro tak dobrou knihu. Protože jako matka teenagera na spektru autismu bych si ji nekoupila, protože to vypadá dle názvu, že to bude kniha rad jak pro předškolní děti. Je to ale soubor cvičení, která jsou založena na technikách mindfulness (všímavosti) a která přispívají k tomu, aby si dospívající dokázali postupně vybudovat důležité dovednosti.
První část knihy se zaměřuje na zklidnění těla a mysli. Další se věnuje tomu, jak využít své myšlenky a pocity k vlastnímu osamostatnění. Poslední kapitola s názvem Navazujte vztahy s druhými a režírujte svůj život se věnuje vztahům s druhými lidmi a kontrole nad vlastním životem. Tohle přesně potřebují dospívající a dospělí lidé na spektru autismu, mnoho z nich se neumí osamostatnit a zůstávají u rodičů, i když vědí, že je to pro ně cesta k sebepoškozování, depresím a agresivitě. Takže je velká škoda, že kniha je pojmenována nevhodně. Z knihy určitě budeme v dalším roce přinášet edukativní slajdy na Facebooku ATYP magazínu.
V publikaci se prolínají pohledy odborníků různých profesí (od etopedů, psychologů, sociálních pracovníků až po psychiatry a právníky) na problematiku rozličných příčin, projevů a důsledků rizikového a problémového chování, ADHD i tzv. poruch chování. Kniha je obohacena řadou kazuistik a příkladů z praxe, které napomohou porozumění problémovému chování. Napsala ji odborná asistentka Katedry speciální pedagogiky UPOL Olomouc Mgr. Miluše Hutyrová, Ph.D.
Jeden z dalších prosinových titulů je Co by vaše dítě s ADHD chtělo, abyste věděli.
Psycholožka Sharon Saline, Psy.D., shromáždila zkušenosti desítek dětí a mladých lidí, kteří jsou hyperaktivní a nepozorní, a zjistila, že nejlépe funguje, pokud je rodiče zapojí do rozhodování o věcech, které se doma odehrávají. Kniha je cenná právě tím, že rady nepřináší jen experti, ale především ti, kteří s ADHD žijí, děti a dospívající s hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Čtenář v knize najde řadu praktických doporučení a příkladů, které mu pomohou najít si vlastní cestu k tomu, jak co nejlépe vyjít se svým někdy vznětlivým a náročným, ale také milovaným a jedinečným dítětem. O knize přineseme ještě delší recenzi.
Kniha pro multipotenciály. Buďte vším, čím chete.
Možná je vaše dítě nerozhodné a dělá toho moc. Vy byste radši, aby se zaměřilo na jednu aktivitu a vědělo, co chce dělat a čím chce být. V Knize pro multipotenciály se dozvíte, že naopak v dnešní době je a do budoucna bude takový multipotenciál žádaný. Doporučujeme Knihu pro multipotenciály. Možná se v ní najdete i vy.
Aspergerka vyšla už loni, ale připomínáme ji. Nejlepší kniha na našem trhu o ženách na spektru autismu. Napsala ji sama žena na spektru autismu Rudy Simone, o to je cennější. Recenze jsme měli dvě: Do knihy Aspergerka jsem se ihned ponořila a Aspergerka je knihou pro ženy, které se hledají.
A co takhle si přečíst Psychopat v mém mozku
Taky byste si jako autor knihy James H. Fallon mysleli, že nalezený snímek, který zjevně odpovídá mozku psychopata, se přimíchal nedopatřením ze štosu snímků opakovaně trestaných násilníků mezi vaše pacienty, takže byste se domluvili s techniky, ať zkontrolují, komu záznam patří? Ti nade všechny pochybnosti prokázali, že nikdo nic nepopletl a inkriminovaný sken pochází skutečně z Fallonovy rodiny. Jedná se přímo o jeho vlastní mozek. Taky se bojíte, že přeci jen máte mozek psychopata? Pak nezbývá než si knihu přečíst. Autor je James H. Fallon, profesor v oboru neurověd působící 40 let na Kalifornské univerzitě. Je nositelem několika ocenění i majitelem úspěšných firem v oboru biotechnologií, spolupracuje s americkým ministerstvem obrany. Pravidelně se objevuje v médiích.
Knihy k lenošení
Pokud si chcete s knihou jen lenošit, nad ničím nepřemýšlet a zavrtat se pod deku a spadnout do napínavého příběhu, pak si přejte Černou vdovu od Markéty Harasimové.
Tentokrát v její psychologické detektivce žena narazí na sociopata a jak to dopadne, je napínavé. Rozhovor se spisovatelkou, která se léčí z depresí především psaním, jste si mohli už přečíst. S knihami Markéty Harasimové proti depresím a ještě recenzi na její první knihu pro děti Z deníku kočičky Ťapičky.
Možná milujete ságy. Spadnout do příběhu, který jednou knihou nekončí. Pak doporučuji šestidílnou Rafaleovu školu. Česká autorka a pedagožka Renata Štulcová napsala vyprávění o dospívání dětí, především dívky Mariny. Ta je jiná, protože je víla. Dozví se to až ve dvanácti letech. Maminka ji opustila, když jí byl rok. Zanechala po sobě jen prosbu, aby Marinu dali do Rafaelovy školy. Marinina metamorfóza do vílího těla však začala probíhat již dříve, ale nikdo to nerozpoznal, nevěděl o tom. Lékaři si nevěděli rady. Silné bolesti páteře neuměli řešit, jen tlumit léky. Fantazijně popsané dospívání a jinakost řekne často víc než odborná kniha, někdy až mrazí při nepochopení Mariiny jinakosti. To ale lidé na spektru autismu a jejich rodiče znají a zakoušejí. Co pomáhá těm, kteří o sobě ani netuší, že jsou někým jiným, se dozvíte, když si Rafaleovu školu přečtete. Četla jsem ji na jeden zátah a byla z ní nadšená. Kdo nemáte Rafaelku doma, velmi rychle pro ni spěchejte. Je to přesně ta kniha, kterou neodložíte ani když potřebujete na záchod. A takový propad do jiného světa někdy potřebujeme, když si chceme odpočinout od sebe, náročného světa, rodiny a blízkých.
Pro děti 9 až 14 let jsou dobré knihy od psycholožky Petry Štarkové. Čtivou formou přitažlivou pro děti a mládež píše příběhy o spolužákovi s ADHD Můj brácha tornádo nebo o takovém, který je zase vědecký podivín. Knížka Lukáš a profesor Neptun je o hvězdách, cizích planetách, autismu a hlavně o Lukášovi. Pokud je budete svému dítěti předčítat, také se touto formou přiučíte. Je to lehčí a rychlejší přiblížení problematiky dětí s neurovývojou poruchou a neurodiverzitou. Petra Štarková letos vydala další knihu, a to Pravidla skutečných ninjů. Jak se vyrovnat se spolužákem, který má nežádoucí chování, zajímá každého z nás. Ivošovi a celé třídě pomůže sociální pracovnice, která se věnuje bojovému umění.
A na závěr doporučuji knihu pohádek pro ty, kterým čtení tolik nejde, které čtení třeba i bolí. Autorkou projektu Pohádky pro společné čtení je Alena Vorlíčková a právě vydala novou pohádku Vílí kouzla. O jejím projektu jsme psali Když čtenáře čtení bolí a poté recenzi na Zakletý zámek. „V neděli byla za mnou na trhu, kde jsem měla stánek se svými pohádkami, rodinka s malým dítětem na spektru autismu, prý čte jenom moje pohádky. Mám radost,“ vypráví spisovatelka. A my se s ní radujeme, že děti čtou.
Hodně pohody, zamyšlení a klidu při čtení knih Vám přeje
šéfredaktorka ATYP magazínu Dagmar Edith Holá.
Nakladatelství Portál má do 2. ledna 2020 na všechny knihy 20% slevu, nezapomeňte objednat. A na kávu si k nim můžete zajít i 23. 12. do pražské pobočky v Klapkově ulici.