Kniha Atlas štěstí od Helen Russellové nese název, který ve vás evokuje spíše kuchařku než knihu o duchovním rozvoji, kterých je dnes plno. Po zhlédnutí obálky máte pocit, že největší štěstí je návrat do minulosti, alespoň dle úvodní ilustrace, která připomíná dětské knihy. Ovšem nesmíme soudit knihu dle obalu, neb bychom mohli být ochuzeni o báječné dobrodružství uvnitř.
Po otevření knihy se na vás usměje oranžová vazba a o stránku dál už vás láká na cestu kolem světa za štěstím. Čeká vás návštěva zemí: Anglie, Austrálie, Bhútán, Brazílie, Čína, Dánsko, Finsko, Havaj, Indie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Kanada, Kostarika, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Rusko, Řecko, Sýrie, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Thajsko, Turecko, USA a Wales. Tak po vzoru Zikmunda a Hanzelky vyrážím na literární cestu za štěstím.
Kniha, ač působí svou grafickou úpravou lehce infantilně, nabývá v dnešní době na důležitosti, neb štěstí je krásná věc, a to nejen podle Richarda Müllera. Sedáme do pomyslného vlaku a vyrážíme na cestu kolem světa za štěstím. Na každé ze zastávek naleznete mnoho zajímavostí o dané zemi, které běžně nenajdete v kulturním průvodci. Vše je krásně systematicky vyvedeno. Dokonce u každé kapitoly nechybí jednoduché grafické shrnutí, což vám může napomoci, až se budete k jednotlivým kapitolám vracet. V akcentu multikulturního rozvoje vidím knihu jako průvodce a doufám, že toto byla pouze jedna z několika dalších částí, neb kniha ukazuje klady a rozdíly na různých etnikách ve vnímání štěstí jejich očima. Což považuji za velký dar lidstvu. Asi mě budete kamenovat, ale myslím si, že tuto knihu by měl přečíst každý, neb otvírá svět a boří mýty, což je dnes aktuální téma.
U některých knih lze říct „po přečtení spalte“. Ovšem to neplatí u Atlasu štěstí, neb v době budhismu a esoteriky můžeme štěstí nalézt hned za hranicemi. Při nejbližší příležitosti vezmu knihu do vlaku a vydám se s ní a s novým pohledem za krásami Berlína. Ale teď k tomu, co vás u recenze nejvíce zajímá: Mám si knihu koupit? Vyplatí se to? Říkám, ANO!!! Za cenu ne jdoucí přes 10 piv (300 Kč) dostanete mapu ke štěstí bez bolehlavu a případných zdravotních rizik s trvalým návodem, ke kterému se při vašich cestách budete rádi vracet. Myslím, že nebudete litovat jediné koruny investované do této knížky, která se stane průvodcem na cestě za vaším štěstím, a když bude nejhůř, pomůže vám za ním utéci. Sám tuto knihu beru jako cestovního průvodce. S trochou nadsázky by se dalo říci, že je to onen svatý grál – cestovní průvodce po galaxii.
_________________
text Tomáš Obermajer
Atlas štěstí vydalo Nakladatelství JOTA. Předchází mu dvě další knihy o štěstí Hygge a Lykke, na které recenze brzy přineseme.