ČTK: Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem

ČTK: Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem

7.9.2020 19:29:16
Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem
Praha 7. září (ČTK) – Na problémy lidí s poruchou autistického spektra, se kterými se setkávají ve školách či zaměstnání, dnes upozornila 1. Autistická konference v Praze. Podle Dagmar Holé z Nadačního fondu ATYP, který ji organizoval, šlo o první akci tohoto typu v Česku.

Lidí s poruchou autistického spektra je podle Holé v populaci asi 2,7 procenta, v ČR je to tedy asi 280.000 lidí. Číslo však může být vyšší, a to hlavně u dospělých. „V Česku se až donedávna ohledně autismu nikdy pořádně nevedly statistiky,“ řekla Holá.

Porucha autistického spektra je vrozená, častěji postihuje chlapce než dívky. Ale i to aktuální výzkumy vyvracejí. Dívky jsou často kvůli lepším sociálním schopnestem (tzv. maskování) poddiagnostikované. Lidé na spektru mohou mít problémy s komunikací, mohou se chovat nepřiměřeně, na nátlak mohou reagovat neočekávaně, někdy i agresivně. Většinou se o autisty starají jejich rodiny, péče bývá vyčerpávající.

U dětí začne autismus často působit větší problémy s nástupem do školy či školky. Děti často reagují citlivě na hluk ve třídě, nezapadají do kolektivu, potřebují jinou motivaci k učení než jejich vrstevníci nebo vše chápou doslovně. Některé děti mohou také být v komunikaci velmi přímočaré.

Dětem by podle ní pomohly relaxační zóny ve školách, ve kterých by mohly zůstat delší dobu, důležité je i porozumění učitelů a kolektivu. Pokud se dětem ve škole nelíbí, mohou být agresivní nebo naopak vyčerpané. V některých případech je pak jedinou alternativou domácí vzdělávání.

Lidé s poruchou autistického spektra mívají problém i s nalezením zaměstnání. Podle dat britské Národní autistické společnosti je bez práce asi 85 procent těchto lidí, a to i přes to, že většina z nich má průměrnou nebo nadprůměrnou inteligenci. Podle ředitele komunitního centra Adventor Michala Roškaňuka se většina firem z neznalosti či obav zaměstnání autistů vyhýbá nebo je neobsazuje na odborné pozice.

V práci se tito lidé setkávají s podobnými problémy jako ve škole, jakými jsou komunikační šum, sociální vyčerpání či přehlcenost zvuky a světly. Těmto lidem může v práci pomoci například tiché prostředí, homeoffice či flexibilní pracovní doba, uvedla jedna z přednášejících Mgr. Adéla Ch., která žije s autismem a v minulosti se s problémy s nalezením práce potýkala.

ČTK: Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem 1

Autističtí zaměstnanci dokážou být neobvykle pilní, pečliví a jsou velcí inovátoři, řekl Roškaňuk, který také s autismem žije. „Takový člověk je pyšný na to, že je členem nějakého týmu, že je respektovaný, že je součástí většího projektu,“ dodal.

Na problémy lidí s autismem se od roku 2014 zaměřuje i odborná skupina při vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením. Prosadila například průkaz pro lidi s autismem, screening dětí při preventivních prohlídkách či přesná pravidla pro to, kteří odborníci mohou autismus diagnostikovat.

Podle její předsedkyně Marty Pečeňové se situace lidí s autismem zlepšuje, i když pomalu. „Stále chybí stacionáře a chráněná místa, pomoc se zaměstnáváním lidí na spektru, ale to, co se tady neřešilo 20 let, není možné zlepšit během dvou let,“ řekla.

_________

text ČTK (phst snm) / foto archiv ATYP magazin

Redakce ATYP magazínu k  1. Autistické konferenci: Všechny přednášky se zpracovávávají. Budou na YT kanál Atypu nahrány celé, rovněž budou vytvořeny spoty k jednotlivým blokům prezentovaným na 1. Autistické konferenci. Ty budou poté nabízeny školám, firmám, sociálním pracovníkům a dalším. 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení