ČTK: Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem

ČTK: Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem

7.9.2020 19:29:16
Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem
Praha 7. září (ČTK) – Na problémy lidí s poruchou autistického spektra, se kterými se setkávají ve školách či zaměstnání, dnes upozornila 1. Autistická konference v Praze. Podle Dagmar Holé z Nadačního fondu ATYP, který ji organizoval, šlo o první akci tohoto typu v Česku.

Lidí s poruchou autistického spektra je podle Holé v populaci asi 2,7 procenta, v ČR je to tedy asi 280.000 lidí. Číslo však může být vyšší, a to hlavně u dospělých. „V Česku se až donedávna ohledně autismu nikdy pořádně nevedly statistiky,“ řekla Holá.

Porucha autistického spektra je vrozená, častěji postihuje chlapce než dívky. Ale i to aktuální výzkumy vyvracejí. Dívky jsou často kvůli lepším sociálním schopnestem (tzv. maskování) poddiagnostikované. Lidé na spektru mohou mít problémy s komunikací, mohou se chovat nepřiměřeně, na nátlak mohou reagovat neočekávaně, někdy i agresivně. Většinou se o autisty starají jejich rodiny, péče bývá vyčerpávající.

U dětí začne autismus často působit větší problémy s nástupem do školy či školky. Děti často reagují citlivě na hluk ve třídě, nezapadají do kolektivu, potřebují jinou motivaci k učení než jejich vrstevníci nebo vše chápou doslovně. Některé děti mohou také být v komunikaci velmi přímočaré.

Dětem by podle ní pomohly relaxační zóny ve školách, ve kterých by mohly zůstat delší dobu, důležité je i porozumění učitelů a kolektivu. Pokud se dětem ve škole nelíbí, mohou být agresivní nebo naopak vyčerpané. V některých případech je pak jedinou alternativou domácí vzdělávání.

Lidé s poruchou autistického spektra mívají problém i s nalezením zaměstnání. Podle dat britské Národní autistické společnosti je bez práce asi 85 procent těchto lidí, a to i přes to, že většina z nich má průměrnou nebo nadprůměrnou inteligenci. Podle ředitele komunitního centra Adventor Michala Roškaňuka se většina firem z neznalosti či obav zaměstnání autistů vyhýbá nebo je neobsazuje na odborné pozice.

V práci se tito lidé setkávají s podobnými problémy jako ve škole, jakými jsou komunikační šum, sociální vyčerpání či přehlcenost zvuky a světly. Těmto lidem může v práci pomoci například tiché prostředí, homeoffice či flexibilní pracovní doba, uvedla jedna z přednášejících Adéla Chmelová, která žije s autismem a v minulosti se s problémy s nalezením práce potýkala.

ČTK: Autistická konference upozornila na problémy lidí s autismem 1

Autističtí zaměstnanci dokážou být neobvykle pilní, pečliví a jsou velcí inovátoři, řekl Roškaňuk, který také s autismem žije. „Takový člověk je pyšný na to, že je členem nějakého týmu, že je respektovaný, že je součástí většího projektu,“ dodal.

Na problémy lidí s autismem se od roku 2014 zaměřuje i odborná skupina při vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením. Prosadila například průkaz pro lidi s autismem, screening dětí při preventivních prohlídkách či přesná pravidla pro to, kteří odborníci mohou autismus diagnostikovat.

Podle její předsedkyně Marty Pečeňové se situace lidí s autismem zlepšuje, i když pomalu. „Stále chybí stacionáře a chráněná místa, pomoc se zaměstnáváním lidí na spektru, ale to, co se tady neřešilo 20 let, není možné zlepšit během dvou let,“ řekla.

_________

text ČTK (phst snm) / foto archiv ATYP magazin

Redakce ATYP magazínu k  1. Autistické konferenci: Všechny přednášky se zpracovávávají. Budou na YT kanál Atypu nahrány celé, rovněž budou vytvořeny spoty k jednotlivým blokům prezentovaným na 1. Autistické konferenci. Ty budou poté nabízeny školám, firmám, sociálním pracovníkům a dalším. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení