Milí čtenáři a přátelé časopisu ATYP,
první editorial měl v mých představách vyjít v tištěném magazínu, ale všechno je jinak. Naštěstí se umím rychle přizpůsobit změnám. On-line magazín umožňuje rychlejší reagování na to, co se právě děje, kratší formu článků a interakci s vámi. Rozhodli jsme se proto, že ho spustíme mnohem dříve, než jsme předpokládali. Tištěný ATYP magazín však neškrtáme ze seznamu priorit. Z dotazníku vyplývá, že pouze 17 % potenciálních čtenářů si přeje jen e-magazín. Pořád je více těch, kteří chtějí časopis držet v ruce nebo si přejí obě verze. Překvapilo nás, že časopis toužíte číst každý měsíc. Jako dvouměsíčník si ho žádá asi 30 % a tištěný čtvrtletník by zřejmě nečetl skoro nikdo. Ten chtělo pár jedinců.
Dotazník je stále na webu k dispozici a údaje z něj jsou pro nás velmi cenné. Prosíme vás, pokud jste ho ještě nevyplnili, abyste mu věnovali chvilku svého času. Spoluvytváříte tak první časopis o autismu a ADHD u nás. V zahraniční jsou tištěné a rovněž e-magazíny s touto tematikou běžné. Z dotazníku jsme se také dozvěděli, že 99 % zájemců o časopis by v něm chtělo poradenství od terapeutů, právníka, asistentky pedagoga aj. K tomu se opravdu hodí webový magazín lépe. To pro nás znamená sehnat na on-line odpovědi odborníků peníze stejně jako na tištěný časopis, jehož první číslo má sto stran. Držte nám palce.
Článkem o filmu Fantastická zvířata a kde je najít se ATYP virtuálně narodí. Proto jsem k editorialu vybrala fotku z tohoto filmu. Ono se říká, že autisté umí kouzlit, takže to není jen kvůli pilotnímu článku, který pro vás napsala blogující vysokoškolačka s Aspergerovým syndromem. ATYP bude atypický v mnoha směrech. Jelikož je v naší republice stále velká stigmatizace lidí s autismem, duševními nemocemi, ADHD, tak jsme v případě blogerky přistoupili k tomu, že své články a rubriku Píšeme vám o nás nebude psát pod pravým jménem. Její identitu redakce zná stejně jako těch, kteří v její rubrice budou zpovídaní. Dalším textem bude rozhovor se známým a velmi oblíbeným terapeutem Přemyslem Mikolášem. Čtrnáctiletá Barbora s Aspergerovým syndromem napsala, jak si představuje komunikaci mezi neurotypickými a neurodiverzními lidmi. Že nevíte, co to je? Dozvíte se to. A pro chvíle, které patří k těm těžším, budete moci vždy nahlédnout do výroků rodičů, kteří nám napsali, co je naučilo jejich „jiné“ dítě. Nakonec ještě v prvním týdnu známý reportážní fotograf Jan Šibík vám řekne, jak se mu fotili autisté pro charitativní kalendář.
Hezké počtení vám přeje Dagmar Edith Holá a celá redakce ATYPu.
P.S. Odpusťte nám do začátku, že weby, Facebook a možná i některé kroky jsou ATYPické a vše je pořád ve „výstavbě“.
Foto: archiv Freeman Enterprises s.r.o.