Fantastická zvířata: Newton Mlok Scamander – další autista ve filmu? 13

První editorial

Milí čtenáři a přátelé časopisu ATYP,

první editorial měl v mých představách vyjít v tištěném magazínu, ale všechno je jinak. Naštěstí se umím rychle přizpůsobit změnám. On-line magazín umožňuje rychlejší reagování na to, co se právě děje, kratší formu článků a interakci s vámi. Rozhodli jsme se proto, že ho spustíme mnohem dříve, než jsme předpokládali. Tištěný ATYP magazín však neškrtáme ze seznamu priorit. Z dotazníku vyplývá, že pouze 17 % potenciálních čtenářů si přeje jen e-magazín. Pořád je více těch, kteří chtějí časopis držet v ruce nebo si přejí obě verze. Překvapilo nás, že časopis toužíte číst každý měsíc. Jako dvouměsíčník si ho žádá asi 30 % a tištěný čtvrtletník by zřejmě nečetl skoro nikdo. Ten chtělo pár jedinců.

Dotazník je stále na webu k dispozici a údaje z něj jsou pro nás velmi cenné. Prosíme vás, pokud jste ho ještě nevyplnili, abyste mu věnovali chvilku svého času. Spoluvytváříte tak první časopis o autismu a ADHD u nás. V zahraniční jsou tištěné a rovněž e-magazíny s touto tematikou běžné. Z dotazníku jsme se také dozvěděli, že 99 % zájemců o časopis by v něm chtělo poradenství od terapeutů, právníka, asistentky pedagoga aj. K tomu se opravdu hodí webový magazín lépe. To pro nás znamená sehnat na on-line odpovědi odborníků peníze stejně jako na tištěný časopis, jehož první číslo má sto stran. Držte nám palce.

Článkem o filmu Fantastická zvířata a kde je najít se ATYP virtuálně narodí. Proto jsem k editorialu vybrala fotku z tohoto filmu. Ono se říká, že autisté umí kouzlit, takže to není jen kvůli pilotnímu článku, který pro vás napsala blogující vysokoškolačka s Aspergerovým syndromem. ATYP bude atypický v mnoha směrech. Jelikož je v naší republice stále velká stigmatizace lidí s autismem, duševními nemocemi, ADHD, tak jsme v případě blogerky přistoupili k tomu, že své články a rubriku Píšeme vám o nás nebude psát pod pravým jménem. Její identitu redakce zná stejně jako těch, kteří v její rubrice budou zpovídaní. Dalším textem bude rozhovor se známým a velmi oblíbeným terapeutem Přemyslem Mikolášem. Čtrnáctiletá Barbora s Aspergerovým syndromem napsala, jak si představuje komunikaci mezi neurotypickými a neurodiverzními lidmi. Že nevíte, co to je? Dozvíte se to. A pro chvíle, které patří k těm těžším, budete moci vždy nahlédnout do výroků rodičů, kteří nám napsali, co je naučilo jejich „jiné“ dítě. Nakonec ještě v prvním týdnu známý reportážní fotograf Jan Šibík vám řekne, jak se mu fotili autisté pro charitativní kalendář.

Hezké počtení vám přeje Dagmar Edith Holá a celá redakce ATYPu.

P.S. Odpusťte nám do začátku, že weby, Facebook a možná i některé kroky jsou ATYPické a vše je pořád ve „výstavbě“.

Foto: archiv Freeman Enterprises s.r.o.

Sdílet

1480180962_google_plus

1476103897_facebook

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení