Milí čtenáři a příznivci ATYPu,
dvacátého pátého listopadu dva tisíce šestnáct vyšel první článek v ATYP magazínu. Napsala ho Aneta, která tak se mnou odstartovala magazín, kterému nikdo moc nevěřil, že ještě za rok bude existovat. Bez vaší podpory, bez podpory větších sponzorů a v některých týdnech až měsících dobrovolné práce nás všech by nebyl. Teprve v roce 2019 až 2020 se nám podařilo získat granty, které umožnily, že aspoň po celý rok 2020 už všichni spolupracovníci ATYP magazínu mohli dostávat honorář. Děkujeme za to Magistrátu hlavního města Prahy a Evropskému sboru solidarity.
Začala jsem materiálnem, ale ono i lidé s autismem nechtějí být bráni jen jako ti, co pro osvětu autismu mají pracovat zdarma. A jak potvrdila 1. Autistická konference 85 % lidí s autismem je nezaměstnaných, i když chtějí pracovat a mohou. Pak se nemohou ani osamostatnit od rodičů, přibývají jim duševní nemoci a končí na invalidním důchodu. Proto za každý honorář, který jim mohu vyplatit, jsme velmi vděční.
Máme radost, že můžeme slavit 4. narozeniny, že ve virtuální redakci je již přes deset redaktorů, výtvarnice, grafičky, marketingová profesionálka. Dodržujeme motto vyřčené už při vzniku ATYPU, že autismus bez autistů není naše cesta.
První článek v ATYP magazínu vyšel 25. 11. 2016 a o premiéře Fantastických zívřat Newton Mlok Scamander – další autista ve filmu?
O 1. narozeninách ATYPU tok poté v KC Kopec si můžete přečíst. Rovněž o 2. narozeninách se dočtetev v textu ATYP magazín slaví současně s premiérami Fantastických zvířat.
Již teď víme, že projekt Autismus není vidět, podpořený Evropským sborem solidarity, vyhrál 1. místo mezi projekty Sboru. Bude to v prosinci prezentováno. Díky tomuto projektu se aktivovalo tolik lidí na spektru autismu, že jsme nakonec překonali jeho cíl, a to byla tisková konference k Mezinárodnímu dni Aspergerova syndromu 18. 2., a uspořádali jsme velkou konferenci. 1. Autistická konference proběhla 7. 9. 2020. A my už pracujeme na druhé.
ATYP magazín můžete sledovat nejen na jeho webu, ale komentování článků a slajdů žije především na jeho Facebooku. Také se snažíme oživit Instagram a s velkou vděčností sleduju, jak pod vedením profesionálky vypadá skvěle. Kromě článků, slajdů se nám podařily on-line besedy, webináře, podcasty o autismu, máme Dodo portréty redaktorů a díky WP Distro nový design magazínu a také možnost předplatného.
Máme spoustu plánů a doufáme, že granty opět vyjdou. To se však dozvíme až na jaře. Do té doby musíme přežít z předplatného. Proto jsme se rozhodli nabídnout narozeninovou 15procentní slevu na roční předplatné. Proč patnáct procent?
Přejeme vám všem, milí čtenáři, aby se vám ATYP a jeho projekty i nadále líbily, a nám, co na nich pracujeme, také. A my si ještě přejeme, abychom zase měli finanční pomoc takovou, abychom mohli psát více článků, vytvářet více osvětových slajdů, vytvářet další e-publikace, podcasty s mluveným slovem, videa a newslettery pro předplatitele, uskutečnit 2. Autistickou konferenci a pokračování projektu Autismus není vidět.
Děkuju všem lidem s autismem, kteří nevzdali osvětu a práci pro ATYP. Děkuju i vám všem, kteří nám pomáháte finančně, supervizí a někdy dobrým slovem a podporou, když to chceme vzdát. Děkuju všem, kteří to pod mým vedením jsou schopni vydržet, nemám tak dobré sociální dovednosti, jak jsem se domnívala:-)
________________
text Dagmar Edith Holá / foto z konference Márty Martin Janča / portréty nakreslila Dodo
Videa a spoty k 1. Autistické konferenci budopu brzy na YT kanálu ATYP magazínu. Zatím si na něm můžete poslechnout podcasty o shutdownu, autistické krizi meltdown, o ženách s autismem atd.
Děkujeme všem dárcům, že držíte ATYP magazín při životě.
Vážení přátelé, partneři, inzerenti, chcete-li nás finančně podpořit, můžete zaslat také svůj příspěvek na účet Nadačního fondu ATYP u Raiffeisen Bank 9756596001/5500.