ATYP magazín slaví a vždy současně s premiérou Fantastických zvířat

ATYP magazín slaví současně s premiérami Fantastických zvířat

Milí čtenáři a příznivci ATYPu,

jsme rádi, že můžeme společně oslavit, byť jen on-line, už druhé výročí. Před dvěma lety vyšel jako první text v ATYPu můj článek o skvělé postavě, Mloku Scamanderovi z Fantastických zvířat. Byla jsem tehdy požádána, abych rychle sepsala článek právě o Mlokovi, protože jsem zmínila, že si myslím, že se nachází na autistickém spektru, což před pár dny v rámci premiéry druhého dílu naznačil i jeho představitel – Eddie Redmayne. Mlok je úžasná ukázka toho, že i autisté, byť takto nebýváme vždy prezentováni, mohou být laskaví, empatičtí, přátelští a schopni samostatného života.

Jedná se sice pouze o fiktivní postavu, z fiktivního světa, přitom ale reprezentuje mnoho životních příběhů skutečných lidí. A i právě proto vznikl ATYP magazín – aby nepoukazoval jen na odvrácené stránky života s jinakostí, ale i na ty obyčejné, či dokonce pozitivní aspekty, jelikož i ty existují, a nejen o těch se snaží lidé na spektru vyprávět. Vždyť autismus je přeci spektrum, na to nezapomínejme.

Je stále se co učit, je stále co zkoumat a je stále nutné se snažit o destigmatizaci, která nepotřebuje jen slova vysokoškolsky vzdělaných, ale i slova lidí, kteří každý den vstávají s tím, že jsou odlišní, anebo mají nějaký hendikep.
Koneckonců přidružené psychické potíže, o kterých se v souvislosti s autismem hovoří nejvíc, jako jsou úzkosti, deprese a závažné fobie, se netýkají pouze lidí s autismem a lidí s ADHD, ale i lidí s vysokou inteligencí, introvertů, lidí ze složitého zázemí, perfekcionistů, lidí, kterým někdo zemřel, či se jim rozpadla rodina a mnoho dalších. Podle ADAA má 264 miliónů lidí úzkostnou poruchu a 322 miliónů lidí momentálně bojuje s depresí. A právě osvěta je prvním krokem v úspěšném boji s psychickými problémy, které minimálně jednou za život doběhnou téměř každého člověka.

Ale pojďme si nejdřív připomenout první narozeniny ATYPu, které jsme oslavili v prostorách Adventoru. Rok 2017 byl totiž pro ATYP magazín finančně úspěšnější, například i právě díky rozhovoru s hercem Markem Němcem, který vyšel krátce před prvními narozeninami a byl velmi čtený. ATYP byl úspěšný dokonce natolik, že jsme téměř dokázali být deníkem. Vycházelo 5 až 7 článků týdně. V roce 2018 se nepodařilo sehnat tolik sponzorů. Texty vychází 1 až 2x týdně. Autoři často píší zdarma. Finanční dary od vás čtenářů pokrývají práci grafičky a korektorky. I přesto se nám podařila s psychologem Přemyslem Mikolášem e-publikace s radami pro pedagogy, asistenty pedagoga a rodiče Společně ve společném vzdělávání s podtitulem Jak učitel a asistent pedagoga pomáhají dětem s PAS a ADHD ve společném vzdělávání.

ATYP magazín slaví a vždy současně s premiérou Fantastických zvířat 2

V roce 2019 chystáme kampaň na únor a duben s dalšími neziskovými organizacemi v oblasti PAS. Pokud se vám ATYP magazín, který se v listopadu dostal mezi nominované v Křišťálové lupě, líbí a nevíte, komu ke konci roku věnovat peníze a odečíst si tak dar z daní, budeme rádi za každý příspěvek. Díky darům můžeme některé články autorům zaplatit, můžeme si dovolit zaplatit korektorku a grafičku, která dodává osvětovým a vzdělávacím slajdům styl. Ty publikujeme především na Facebooku ATYP magazínu a jsou velmi sdílené. Připomeňme si například říjnový seriál Inkluze očima osobností, v němž budeme i nadále pokračovat. Odborníci, pedagogové a asistenti pedagoga odpovídali na otázku: Co zrcadlí specifické děti českému školství? Tento grafický seriál je také ke stažení na Pinterestu ATYPmag.  Dalším úspěšným osvětovým a vzdělávacím seriálem je Vědeli jste,… že?

V roce 2018 sice nebylo moc peněz, ale podařilo se navázat propojení s organizací Rytmus v rámci Týdne pro inkluzi a jejich kurzem Jak se stát obhájcem lidí s postižením, s NF Auttalk, Autismem jako dar a Misí Naděje, Adventorem, spolkem PAS, s Porozumíme autismu, spolkem Roprodesa, Jonášovým spolkem, ADAMem – autistické děti a my, Auticentrem, s organizací Za sklem a dalšími. Články z rubriky Diagnóza duše sdílí i Národní ústav duševního zdraví /NUDZ/. Dozvěděli jsme se, že nás sledují lidé z týmu ombudsmanky a ČOSIV – Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání. Síťování je trendy a my se úspěšně síťujeme.

Přejeme vám všem, milí čtenáři, aby se vám ATYP i nadále líbil a nám, co na něm pracujeme, také. A my si ještě přejeme, abychom zase měli finanční pomoc takovou, abychom mohli psát více článků jako v roce 2017, vytvořit další e-publikaci a uskutečnit v únoru a dubnu kampaň. A s premiérou Fantastických zvířat 3. se opět můžeme těšit na další příjemnou ukázku člověka na autistickém spektru.

_______________________
Text Aneta (její blog si můžete číst zde)

Děkujeme všem dárcům, že držíte ATYP magazín při životě.

Vážení přátelé, partneři, inzerenti, chcete-li nás finančně podpořit, můžete zaslat svůj příspěvek na účet Raiffeisen Bank 9756596001/5500.

 

ATYP magazín slaví a vždy současně s premiérou Fantastických zvířat 1

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení