Nakupují autisté dárky včas, nebo na poslední chvíli? Umí vybrat dárek tak, aby se druhému líbil a potěšil ho? Obdarovávají radši druhé, nebo raději přijímají dárky? Umí vyjádřit radost z dárku? Umíte vy člověku na spektru vybrat dárek, který ho potěší? Co autisté prožívají, když dostanou nechtěný dárek?
Abyste porozuměli svým dětem na spektru autismu a neřešili zbytečné meltdowny či shutdowny na Štědrý den a kdykoliv jindy, kdy s nimi něco slavíte, zeptali jsme se dospělých lidí s autismem, jak to vlastně s dárky mají.
Kdy nakupují autisté dárky?
Každý člověk s autismem je jiný, přesto můžeme z mnoha odpovědí ve dvou FB skupinách napsat, že autisté vybírají dárky s předstihem minimálně měsíc. Mnozí už od září/října a jiní dokonce průběžně během roku.
"Narvané obchody nesnáším, takže pokud možno nakupujeme v předstihu a online," doplňuje Dalibor. Anna souhlasí: “Snažím se vyhýbat davům. Takže asi jen co nejmenší expozice nákupním horečkám venku.”
Zásadně nakupují on-line, aby se vyhnuli davům, smyslovému přetížení, zátěži výběru z desítek věcí v regálu. „V obchodě je to pro mě moc chaotické a nedokážu tam nic rozmyslet,“ shrnuje Bára.
“Ráda dávám dárky, někdy se jedná o překvapení, jindy dárek konzultuju s obdarovaným. Kupuju s předstihem, těsně před Vánoci kupuju jen výjimečně,” podotýká Alena.
“Už od září nakupuju namátkově a musím to schovávat všechno na jedno místo, protože se už stalo, že jsem dárek našla až v březnu, nebo i později. Je pro mě dost těžké dárky nedarovat hned. A taky každému dárek opravdu dost dlouho vybírám a nemám klid, dokud to není "dokonalé",” říká Sára.
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.