Bez sebereflexe v každém z nás může dřímat malý putin 1

Bez sebereflexe v každém z nás může dřímat malý putin

Možná je to pro vás novinka, ale opravdu se ukázalo, že důvěrná zpráva z Pentagonu napsala o Putinovi, že má Aspergerův syndrom. Dřív mi to přišlo i přes všechnu kontroverzi na jednu stranu celkem cool, že by byl jeden z nejmocnějších mužů světa na spektru, ovšem teď mi to, vzhledem k okolnostem, zas tak cool nepřijde.

Na jednu stranu je skvělé, že se o tom nemluví zas tak často, což zavdává příčinu k menší diskriminaci mezi námi ostatními autisty, ale na druhou stranu, pojďme si říct, na některé věci si my autisté musíme dávat pozor a případ Putina by to mohl, pokud by byl opravdu náš, velice dobře ilustrovat.

My autisté máme holt tu vlastnost, že se dokážeme do věci nadchnout až příliš a věnovat jí neobvykle velký stupeň důležitosti.

Což může vést k věcem viděným spíše pozitivně, jako například zvýšení zájmu o ekologii vlivem Grety Thunberg, o inovace a podnikání v případě Elona Muska či o různé objevy, vynálezy a větší či menší revoluce.

Ale i Greta a Elon jsou i tak vysoce kontroverzní postavy, ačkoli dělají věci, které by se mohly vnímat spíše jako pozitivní.

Ale samozřejmě, co se dá zapřít dobrým způsobem, může jít i způsobem špatným, a to tak, že člověk začne jednat spíše za sebe neohlížeje se na ostatní, některým neurodivergentním lidem zase chybí empatie (pozor, chybějící empatie neznamená, že se nezajímáte o pocity ostatních, ale jen to, že se do nich nedovedete tolik vcítit a podle toho také jednat), nebo se naše hyperfixace může vydat špatným směrem. Také více sklouzáváme k tomu, že kvůli zesílenému vnímání emocí a černobílému vidění častěji propadáme impulzivnímu nebo emotivnímu  jednání. Tak to prostě je. Každá mince má dvě strany.

A všechny autistické vlastnosti se dají využít buď dobrým, nebo špatným směrem.

A proto je velmi důležitá jedna věc – sebereflexe.

Bez sebereflexe v každém z nás může dřímat malý putin 1

Jeden člověk může mít za speciální zájem třeba radioaktivitu a objevit nějaký nový prvek nebo vynalézt novou inovaci v rámci jaderné ochrany, léčby či energetiky.

Jiný člověk… může mít také za zájem radioaktivitu, ale vzít to z toho opačného, trošku výbušnějšího konce, chápeme se.

Proto bychom se vždy před tím, než se naplno pustíme do nějakého svého zájmu, měli především zajímat o to, jestli má tento zájem za cíl někomu ublížit, jestli je to zájem jen osobní, undergroundový, nebo se chcete angažovat i v mainstreamovém veřejném prostoru.

Ptejte se i na to, v čem můžou mít pravdu lidé, kteří váš zájem kritizují. Neposlouchejte hloupé hatery, ale konstruktivní kritiku si berte k srdci a minimálně se nad ní zamyslete.

A berte v potaz, že i něco, co bylo původně zamýšleno s pozitivním úmyslem, může občas bohužel způsobit více škody než užitku.

Někdy také máme, kvůli tomu, že nás ostatní často nechápou a odsuzují, tendenci buď se hluboce podceňovat a nenávidět, anebo naopak propadat pocitům elitářství.

Pro tyto případy by bylo asi nejlepší si najít své vlastní kruhy, kde se budete cítit přijímáni a oblíbeni za to, jací jste.

Možná se toto zdá jako nemožná věc, ale opravdu, zájmová skupina je tu pro každého, ovšem i při výběru přátel byste si měli dávat pozor, jaký na vás mají vliv.

A v neposlední řadě byste se měli učit naslouchat potřebám druhých a trénovat se v sebeovládání a v empatii. Je to těžké, i já samo s tím bojuju, ale není to nemožné, stačí jen trochu makat. Nikdy asi nebudeme v praxi tak dobří jako neurotypici, kteří to vědí od přírody, ale teorii se naučit a aplikovat můžeme. 🙂

Závěrem chci tedy říct, že ačkoli se asi přesně neví, zda Putin je nebo není na spektru, můžeme tuto situaci využít k připomenutí toho, že i my máme špatné vlastnosti a že i ty dobré se někdy mohou obrátit špatným směrem. A že na všem se dá makat. 🙂

__________

text a kresba Dodo. Tvorbu Dodo můžete sledovat na IG @dodoismus369

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení