Nedávno jsem v pražské městské knihovně dělala rozhovor pro ATYP magazín s Josefem Schovancem. . Povídali jsme si asi hodinu a půl o virtuální zemi Autistán, ale také o tom, jak málo autistů se vlastně o problematiku PAS zajímá a snaží se o osvětu. Mezi řečí zmínil, že by ho zajímalo, jak vypadají domovy autistů a že to ještě nikdo nikdy nemapoval. Nejdříve mě to nezaujalo, ale za pár dní se to ve mně vynořilo a uvědomila jsem si, že je to vlastně velmi nosné a zajímavé téma. Už se vám také formují otázky typu: Uklízí až moc, nebo vůbec? Mají doma spíše retro nábytek, nebo minimalistický design? Mají rádi barvy, nebo to neřeší? Mají knihovny nebo dnes už jen počítač? Jak vypadá jejich psací stůl či relaxační koutek?
Okolo autistů je tolik mýtů, že je máme v sobě všichni, i my, kteří s lidmi s autismem žijeme. Máme někdy zkušenost jen s nimi a myslíme si, že pak všichni autisté se chovají podobně. Mně třeba představu o bydlení muže s PAS změnily fotky 39letého Tomáše, kterého do seriálu „Jak bydlí autisté“ vyzpovídala redaktorka Aneta. Žila jsem v domnění, že lidé s Aspergerovým syndromem nebo vysoko funkční autisté – zejména muži – jsou víceméně dyspraktičtí. Že jsou ve svém světě a práce rukama či zájem o to, jak vypadá společné bydlení, jak se pečuje o dům či byt jde mimo ně. Tomáš má Aspergerův syndrom – samozřejmě spojený s vysokým IQ – a přesto…
Nebudu více prozrazovat… První díl „Jak bydlí autisté“ bude publikovaný již zítra.
Jak bydlí autisté
Redaktorka Aneta, kterou znáte z našich článků, vám bude přinášet fotografické pohledy do dalších pokojíčků a bytů autistů. Pohybuje se mezi nimi a je v mnoha skupinách lidí s autismem, proto má mnoho možností proniknout do jejich světa. Sama má AS a patří právě k těm, kteří se osvětou PAS zabývají. Těšte se na fotografie domovů autistů a na krátké rozhovory s nimi, které pro vás Aneta připravuje. Její bydlení vidět zatím nemůžeme, neb ho teprve plánuje a doma sdílí pokoj s bratrem.
Rozhovor s Josefem Schovancem jako mnoho jiných rozhovorů budou brzy v ATYP magazínu. Pracujeme na přepisu z diktafonu a na jejich následné úpravě.
Přeji krásný srpen a užijte si každý den prázdnin tím víc, že v září bude obnoven systém a naše „jiné“ děti opět budou muset každý den vstávat do školy a… však víte, že to není lehké.
Prosba o pomoc S ATYP magazínem
Jako šéfka ATYP magazínu mám na vás, čtenáře, prosbu. Abych mohla lidem, kteří pro vás píší do on-line magazínu ATYP, zaplatit honorář za každý text, grafiku, komiks, prosím, abyste zvážili finanční podporu, kterou byste mohli poskytnout jako pravidelnou měsíční platbu nebo jednorázově. Mohu vám vystavit potvrzení o finančním daru, který si budete moci odečíst z daní. Ať už to bude součet částek z každého měsíce nebo větší částka jednou dvakrát za rok, ráda vám potvrzení vystavím. Potvrzení vám mohu dát díky Nadačnímu fondu ATYP, jehož hlavní činností je právě on-line magazín ATYP a podpora tvorby lidí s autismem a jinými duševními nemocemi. Proto také případné částky posílejte na jeho konto. Informace pro dárce/sponzory najdete v rubrice Nadačního fondu ATYP Podpořte nás.
Všem sponzorům děkujeme. Díky Vám budeme moci dál existovat a vymýšlet a psát nové texty k osvětě o autismu, ADHD a lidech s duševní nemocí.
_________________
text a foto Dagmar Edith Holá
Jedna odpověď
Mam doma ,9 let kluka ma svou skrinku kam si dava sve hracky,ale stylem pate pres devate, zato ve skrini ma rad srovnane p radlo ,na chodbe rovna vsem boty