Blíží se Vánoce a jak víme, autistické děti mohou mít problémy se změnami a nepředvídatelností a k tomu patří i překvapení. Jiné ale zase ne. Je nejvyšší čas to zjistit. A možná vám k tomu pomůže kouzelný příběh o lišákovi, který překvapení nemá rád. Proč?
Nová kniha Překvapení? Jen to ne! z nakladatelství Portál je kouzelná kniha pro děti, která může být obzvláště přínosná pro rodiny s autistickými dětmi, protože mnoho autistických dětí preferuje předvídatelnost a může mít potíže s nečekanými změnami či překvapeními. Příběh se zaměřuje na lišáka Augustýnka, který se bojí překvapení, a veverku Zuzanku, která je naopak miluje a rozhodne se pro svého kamaráda připravit den plný překvapení. Tato dynamika může pomoci dětem pochopit a zpracovat různé emocionální reakce na nové a neznámé situace, což je často výzvou pro neurodivergentní děti.
Pro rodiče autistických dětí může být tato kniha užitečným nástrojem k otevření dialogu o emocích spojených s překvapeními, neznámými situacemi a změnami. Může pomoci dětem lépe pochopit a zvládat své pocity v podobných situacích a ukázat jim, že i nečekané události mohou být pozitivní, i když jsou překvapení zpočátku pro některé z nás nepříjemná, mohou nakonec přinést radost a nové zážitky.
Rozdílné povahy jsou obohacením
Příběh jemně zkoumá téma strachu z neznámého a ukazuje, jak rozdílné povahy mohou najít společnou řeč a užít si spolu strávený čas. Nakonec také vyplývá z příběhu, že veverka dobře zná svého kamaráda a skrze svou empatii připraví překvapení, která zvládá. I to je dobré povědět svým dětem, že nejbližší člověk připravuje pro druhého dárky a situační překvapení s tím, že mu udělá radost tím, co ví, že ho baví a že má rád.
Nizozemská autorka Miriam Bos své knihy také ilustruje a již má na svém kontě několik dalších knih pro děti. Patří mezi ně například Minipohádky – Kniha džunglí, Minipohádky – Pinocchio a Minipohádky – Petr Pan, které jsou také dostupné v českém překladu a jsou určeny pro malé čtenáře a společné čtení. Ilustrace v knížce Překvapení? Jen to ne! jsou barevné a poutavé, což může pomoci udržet pozornost dětí a usnadnit jim porozumění příběhu. Text je jednoduchý a srozumitelný, což dělá knihu ideální pro mladší čtenáře nebo pro společné čtení s rodiči. Poselství knihy je univerzální – rozdíly mezi námi nemusí být překážkou, ale naopak příležitostí k obohacení našeho života.
Proč vlastně překvapení zúzkostňuje?
Mě osobně ještě velmi zaujaly důvody, které se lišákovi vynořují v hlavě s tématem „překvapení“, proč se ho bojí, že by nejraději za kamarádkou ani nešel a vyhnul se tomu, čím ho chce překvapit. Určitě bych je se svými syny probrala a také bych je učila, že je mohou sdělovat nahlas. Jen už jsou dnes oba dospělí. Ale přesně takto jsme knihy, které je bavily, společně rozebírali a dozvěděla jsem se vždy hodně o nich i o sobě.
Pro nás matky autistických dětí může být tedy tato kniha cenným nástrojem k otevření diskuse o emocích a různých reakcích, které mohou naše neurodivergentní děti zažívat.
Překvapení? Jen to ne! je srdečná a poučná kniha, kterou si nejen děti zamilují, a může pomoci v rozvoji sociálních dovedností a empatie. Doporučuji ji všem rodičům, kteří hledají příjemný a hodnotný příběh pro své ratolesti a kteří si s nimi rádi povídají o pocitech a vnitřním světě a před Vánocemi včas o překvapeních a změnách, které tyto svátky přináší.
Také si můžete přečíst další naše rady k tomu, jak s dětmi na spektru a ADHD prožít vánoční svátky s co nejmenším stresem. Textů jsme již publikovali více, najdete je v rubrice vánoce.
____________
text Dagmar Edith Holá / grafika ATYP magazín / obálka Nakladatelství Portál