2. duben je Světový den porozumění autismu. Připomeňme si, kde by byl svět bez autistického genu. Co všechno by nebylo vynalezeno, kolik hudby by nezaznělo, kolika obrazy bychom se nemohli kochat, neměli bychom psychologické poznatky C. G. Junga, mnoho knih, filmy Woodyho Allena, neznali bychom Pokémony… a rozhodně bychom neměli doma osobní počítač a vlastně bychom si nesvítili ani tou žárovkou. Nejlépe už to vystihla nejznámější autistka světa Dr. Temple Grandin:
“Co by se stalo, kdybychom se zbavili autistického genu? Měli bychom hlouček lidí, kteří stojí v jeskyni, povídají si a socializují se a nakonec se nic pořádného neudělá.”
Počet autistů roste a nikdo neví, čím to je. Příčiny se zkoumají, ale zatím nikdo na ně nepřišel. Možná to objeví nějaký autista. Na světe je okolo 31 miliónů lidí s Aspergerovým syndromem, který patří do širokého spektra autistických poruch.
V roce 1975 byl autistický jeden člověk z 5 000 lidí, v roce 1985 jeden z 2 500 a v roce 2007 to byl již 1 ze 150. V roce 2015 jedno dítě z 86, tedy 1,5 % populace. V roce 2017 se uvádí každé 68. dítě. Celosvětově je to ještě nižší číslo a uvádí se 2% populace.
Grafika Kateřina Šturmová