Téměř dvouletý projekt Klíče k sebeobhájství (dále jen Projekt) byl pilotní, kde se účastnilo a spolupracovalo naráz mnoho lidí s autismem. Vzniklo nové know how, jak s těmito lidmi spolupracovat, komunikovat, v čem potřebují podporu a v čem naopak ne. „Tento Projekt je jedinečný svojím zameraním, ešte asi nikomu sa v našich končinách nepodarilo dať dohromady 24 autistov do jedného kurzu, do jednej skupiny,” říká manažerka projektu za Slovenskou republiku, psycholožka Viera Hincová.
Zpráva od externí evaluátorky PhDr. Soni Holíkové potvrdila, že projekt Nadačního fondu ATYP a partnerské organizace A Centrum Klíče k sebeobhájství, podpořený programem Erasmus+, byl “vysoko relevantný vzhľadom na situáciu a potreby mládeže z rizikových skupín. Nadväzuje na dlhoročné skúsenosti oboch organizácií s poskytovaním neformálneho vzdelávania pre autistov. Medzi zainteresovanými osobami panuje jednoznačná zhoda na zmysluplnosti a užitočnosti projektu v takej podobe, ako bol implementovaný. Relevantnosť pilotných aktivít bola deklarovaná aj vysokým záujmom o kurz pre ľudí nad 30 rokov, a teda dosiahnuté a prekročené cieľové hodnoty indikátorov výstupov. Ciele uvedené v projekte sa podarilo dosiahnuť vo veľkej miere. Komunikácia jednotlivých tímov bola na vysokej úrovni – cez vytvorenú messengerovú skupinu, ako aj online mítingy boli riešené podľa potreby projektu a rýchlo. Oceňujem flexibilitu tímu v čase a promptnosť v prispôsobení sa novým potrebám, resp. podmienkám účastníkov. Prakticky hneď na začiatku kurzu do projektu zasiahla vojna na Ukrajine. Niektorí z organizátorov sa angažovali aj v pomoci. Aj kvôli tomu nakoniec odložili marcové vzdelávanie, pretože to bolo nemysliteľné v tej situácii zrealizovať. Snažili sa byť v kontakte s účastníkmi: „Bolo to veľmi náročné obdobie, takže s odstupom času by som si želala, aby sme sa im vedeli viac v tom čase venovať, ale robili sme, čo sme mohli vzhľadom na naše kapacity.“ Samotní organizátori počas projektu zvládli prepojiť tento projekt aj s inými, neplánovanými i plánovanými aktivitami – vzdelávacími, osvetovými – a vytvoriť tak nadstavbu pre projekt a jeho prípadné pokračovanie pre ďalšie skupiny,” píše se v evaluační zprávě.
Přinášíme autentické postřehy z práce s více než 20 lidmi na spektru ve stejný čas v on-line prostoru po 8 víkendů během roku 2022
- Obrovská rozmanitost, i když mají tito lidé stejnou diagnózu. Rozmanitost překvapila i samotné lidi s autismem, nečekali, že budou natolik rozdílní.
- Křehkost jejich psychiky.
- Unavitelnost a přetížitelnost i za veliké podpory od týmu, koučů i kolegů účastníků.
- Velmi častá úzkostlivost u lidí na spektru autismu, že nedodají 100% výkon a 100% výsledek.
- Potřebují podporu v komunikaci při práci i v malých skupinách.
- Dlouhý čas na získání důvěry z jejich strany.
- Strach až úzkost ze skupinové práce zapříčiněná špatnými zkušenostmi ze škol.
- Úleva, že si mohu říci o podporu a není to bráno jako selhání, kterou díky našemu projektu mnozí zažili poprvé.
Sebeobhájcovská cesta pokračuje
„Z rozhovorů s mnohými absolventy kurzu Klíče k sebeobhajobě do sborníku sebeobhájců vím, že někteří plánují aktivity pro autisty a jiní už je dokonce dělají. A vždy byl k tomu nějaký podnět v aktivitách, kterými v ATYPu za poslední 4 roky prošli. Někteří se zapojili do aktivit právě díky určitému nabytému sebevědomí a novým znalostem z Kurzu. Přece jen ty „klíče“, které jsme jim předávali při vzdělávacích víkendech, měly smysl. Mám radost, že vzdělávám lidi, kteří už jdou svou cestou a mnozí mě převyšují. Někteří se přidali i přednáškami na on-line dvoudenní Prvej slovenskej autistickej konferencii v březnu 2023 (názvem se inspirovali našimi Autistickými konferencemi, pořádala ji partnerská organizace Klíčů k sebeobhájství – slovenská organizace A Centrum). V září, na naší již 4. Autistické konferenci, se s některými setkáme naživo,“ sděluje hlavní manažerka mezinárodního projektu Klíče k sebeobhájství Dagmar Edith Holá.Uvádíme některé dopady a výsledky, na které měl vliv projekt Klíče k sebeobhájství
- účast na 3. Autistické konferenci i s přítomností několika účastníků Klíčů k sebeobhajobě
- Prvá slovenská online autistická konferencia. Byla dvoudenní v březnu 2023. Přednášeli 3 absolventi kurzu Klíče k sebeobhajobě a manažerka projektu Dagmar Holá představila výsledky a sebeobhájcovské aktivity ATYP magazínu a Nadačního fondu ATYP.
- Sborník sebeobhájců – ke stažení na platformě Erasmus+ a také v PDF na webu Nadačního fondu ATYP. Tisk rozšířené verze (má o 34 stran více) byl hrazen z dalších grantů, a to Nadace ČEZ a Ministerstva zdravotnictví.
- Živé knihovny
- 4. Autistická konference – více nových přednášejících
- závěrečné prezentace (plánujeme dle finančních možností přepsat a přeložit do angličtiny nebo dát titulky do videí)
- nový přednášející na Živé knihovně pro zaměstnance Domu zahraniční spolupráce