Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky 

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky 

Nedávno jsme přinesli rady, jak zvládnout Vánoce. Hned po Vánocích následuje Silvestr, který může rovněž mnohým způsobovat stres. Zeptali jsme se proto lidí na spektru autismu, jak konec roku prožívají. Zeptali jsme se rovněž rodin dětí s PAS, jak je to v případě malých autistů. Většina z nich doufá, že zákaz vycházení pomůže tomu, že nebudou petardy. Proč? 

“Mám na Silvestra nasazená sluchátka, pouštím si hudbu a uklidňuji psy,” vysvětluje autistka Ivana, jak sebe a své psy chrání proti hluku. “Tobě stačí sluchátka? Já bych slyšela, i kdyby mi dali montážní pěnu do uší,” diví se Bětka. A dodává: “Nesnáším to, kre..ni ohrožují lidi petardami, a nejen, že nerespektují zákaz házet to mimo tu noc, ale některá primitivní děcka to i naschvál hážou po lidech z oken. Petardy nemají žádný smysl, když dělají pouze hluk. A hlavně ani samotný Silvestr/Nový rok není žádný svátek, to si jen lidé vymysleli, že zrovna tehdy začíná kalendář. Větší smysl by to dávalo na slunovrat.”

Podobnou zkušenost má i Eva: “Silvestra už asi dvacet let trávím doma, občas se někdo přidá, ale jen malá skupinka. Nezvládám totiž petardy, které někteří inteligenti (silný sarkasmus) házejí ostatním pod nohy. Snesu půlnoční ohňostroj, protože ho čekám, ale nedávám, jak lidi zničehonic házejí petardy jen tak.”

Monika rovněž neslaví. “Prostě začne nový rok a nevnímám to tak, že bych to musela oslavit. K tomu jsou všichni opilí! Ohňostroje považuji za zbytečnost, která děsí nejen mě, ale i všechna zvířata.” Hana se přidává: “Nikdy jsme neslavili, máme jiné svátky. Hluk mi vadí, přijde mi to hrozné.”

V anketě odpovědělo o 30 procent lidí na spektru víc, že Silvestr neslaví a považovali by ho za běžný den, kdyby společnost nedělala hlučné oslavy. Mnozí ho pouze přetrpí.

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky  1

Nejhorší jsou nečekané petardy a ohňostroje

I když většina domácích zvířat často nese silvestrovské oslavy těžce, Terezie má opačnou zkušenost: “Naši psi a kočka se chodí koukat, nejraději by ty ohýnky na obloze lovili.” Barbora vzpomíná: “Moc ráda ohňostroj pozoruji z okna. Jednou za mlada mě kamarádka s přítelem vytáhli na Václavák. A to bylo peklo, hrozně jsem se bála a skoro celou dobu jsem se někde krčila.”

Většina dětí s PAS se ale petard bojí. Jak to řeší doma? “Nejdřív se pustila televize tak nahlas, aby se přehlušilo to, co se děje venku, a když se šlo spát, tak se sluchátky,” vypráví matka Eva. “Naštěstí Vašíkovy reakce na hluk jsou už lepší. Místo sebeubližování mluví sprostě. Nadává na každý výbuch. Pokud budou petardy, nasadí protihluková sluchátka, vezme si melatonin a půjde spát,” doplní Eva a pak se zaraduje, že je nově v Brně zákaz odpalování pyrotechniky, tak doufá, že to bude klidnější a samozřejmě i tím, že je zákaz vycházení po 21. hodině.

Autistka Renata se obvykle snaží silvestrovskou noc prospat: “Obvykle si vezmu léky na spaní, loni jsem je ale neměla, tak jsem asi do dvou něco dělala v improvizované temné komoře, popíjela pivo šestnáctku a poslouchala rádio.” Marfo v komentáři dodává: “Stačí si dát špunty do uší a jít spát před půlnocí.”

Ohňostroje se ale nekonají jen na Silvestra a na Nový rok. Monika vysvětluje: “Silvestr mi nevadí, ale nastěhovala jsem se na vesnici, kde místní oslavují narozeniny ohňostrojem. Takže když ho někdo pustí v úterý před 22. hodinou, tak z toho šílím. Štve mě bezohlednost lidí.” Honza dodává: “Nevadilo by mi to, kdyby šlo jen o Silvestr a případně ještě Nový rok, tyhle dva dny snesu cokoliv, ať se lidi klidně vyblbnou. Ale kreténům, co střílí rachejtle/petardy celý prosinec a leden a hází to všude možně, tak těm bych je nejradši narval do pr***e. I tolerance má svoje meze.”

U mnohých dětí s citlivostí na zvuky to rodiče musí řešit na Silvestra léky. “Musím dávat malému vždy na Silvestra na noc Dithiaden, aby spinkal a nebudil se. Jinak doufám, když se může vycházet jen do 21. hodiny, že bude relativně klid, ale říkám si, zda nejsem naivní,” píše ve skupině rodičů dětí s PAS Anna.

Já to řešil jinak než dopováním nějakými prášky. Měsíc před petardama jsem brával děti ven a střílel jsem je sám. Nejprve měly sluchátka a seděly v autě kvůli hluku. Teď se bez sluchátek dívají a mají radost. Už to není pro ně neznámá, která je děsí, ale zábava,” rezolutně napíše Richard, i když si je vědom, že to zřejmě vyzní blbě, jak sám píše.

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky  2

Většina rodičů dětem musí dát na Silvestra sluchátka. “Nasadím sluchátka Peltor. S nimi se syn cítí v bezpečí a používá je i ve škole o přestávkách,” píše Agáta. “Syn se leká hlasitých nečekaných zvuků, takže sluchátka má nasazená třeba na ulici i preventivně. Kdyby je neměl, brečí, že ho to bolí a velmi dlouho pláče.”

“Naší Báře už někdy v září nečekaný ohňostroj způsobil epileptický záchvat. Pokud je ohňostroj předpokládaný, bývá to v pohodě, ale i tak jsme vyzbrojeni – ven nosíme protihluková sluchátka (to ale stabilně, i třeba kvůli náhlému štěkotu psa a pod.). Na Silvestra máme připravené ucpávky do uší a masku na spaní. Báře vadí petardy a vůbec bezmyšlenkovité práskání od začátku prosince. To mně ale vadí taky. A protože to vadí více lidem z našeho města, chceme podniknout kroky k tomu, aby se tu zavedl zákaz,” říká Petra, která se spojuje s obyvateli vsi a budou žádat u nich zákaz pyrotechniky. “S tím, že bychom ji ponechali na silvestrovskou půlnoc, na 28. října a na městské slavnosti, ale pouze profi ohňostroj. A já chci přijít s návrhem, aby město začalo používat tiché ohňostroje.”

Mnoho rodin také na silvestrovskou noc utíkalo před petardami na tichá místa. Někteří odjížděli za město na tu dobu, kdy byl největší rachot od půlnoci do 13. až 14. hodiny. Letos doufají, že nebudou muset.

Tichý ohňostroj výhrou

Ale jak se říká, autisty nesmíte házet do jednoho pytle. Extrovertní autistka Petra bere Silvestra jako příležitost k setkání. “Petardy ani opíjení nevedu. Ale když se povede atmosféra a je hezký večer, tak se mi oslavy posledního dne v roce líbí.” Míla oslavuje s kamarádem. “Nám nejde o Silvestr, ale spíš o pohodu. Zalezeme k němu a budeme se bavit a popíjet.”

Malé Lily vadí zvuky. “Zacpává si uši. Hodně jí vadí auta, když jdeme po chodníku u silnice, to si zacpává uši a určité zvuky nemá ráda a je na ně hodně citlivá. Ale ohňostroj vydrží, protože se jí to líbí,” říká matka Lucie. Pro děti s hypersenzitivitou by tedy tichý ohňostroj mohl být výhrou.

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky  3

Některé hlučné silvestrovské slavení s ohňostrojem baví a liší se i jejich názory na možnost tichého ohňostroje. Například Honza říká: “Mám rád ohňostroje, včetně nepovedených vesmírných misí. Asi proto, že jsem ještě nikdy nezažil nálet.” A hned pokračuje: “Mám rád pořádný zvuk hromu, a to se přenáší na rachejtle. Možná je to spíš tím, že nechodím na koncerty, takže mi zvuk rozléhající se celou atmosférou chybí. Stěžují si lidi na bouřku? Nebo je to jenom proto, že nepamatují hluk při náletech na konci druhé světové války?” Janjan dodává: “Miluju Silvestra, bouchám rachejtle jako cvok.” Na otázku, jestli by preferoval tichý ohňostroj, odpovídá: “Chtěl bych, aby si lidé vybrali, aby były k dostání obě dvě varianty.” Branislav zase říká: “Hluk mi nevadí, rád se podívám na ohňostroje, a prostě si doma připijeme na šťastný nový rok, počkám, až skončí ohňostroje a jdu spát.” Janka dodává: “Mně se už ani připít nechce, ale připiju. Předtím zalehnu asi ve 20:30 a minutu před ohňostrojem vstanu, počkám, připiju, potom se asi půl hodiny dívám na ohňostroje a jdu zase spát.” Sylva, která má tři syny, říká: “Silvestra slavíme jako všichni ostatní a nemáme v tom odlišnosti. Letos jsme koupili tiché rachejtle, ale ještě jsme je nezkoušeli. Tak se uvidí. Ale kluci, z nichž dva jsou na spektru, milují petardy a praskací kuličky. Nechtějí se jich vzdát.”

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky  4

Zesilují pocity osamění

V době silvestrovských oslav se mnozí mohou cítit osaměle: “Nejdřív byl Silvestr každoroční připomínka, že nemám opravdu blízké kamarády. Pak jsme začali slavit s (nynějším) manželem a pouštěli si vždycky ohňostroje z WoWka na televizi (Orgrimmar!). Teď chodíme celou noc uklidňovat děti.” A pro některé je Silvestr spojen i se špatnými vzpomínkami: “Vzhledem k tomu, že se 1. ledna oběsil člověk, kterého jsem velmi milovala, nesnáším Silvestr a Nový rok,” napíše Klára.

Někteří autisté se snaží Silvestra prožít jako každý jiný den, jako například Bubu: “Všeobecně společenské události mi nedělají dobře, zvláště když posloucháte výčitky, proč se nebavíte taky. Na Silvestra jsem nejraději doma v klidu. Člověk jen musí přežít ta “zvířata” venku.” Eva doplňuje: “Silvestr beru jen jako omluvenku pro noční obžerství. Jinak děláme to stejný co každý jiný den, akorát s tím rozdílem, že jdeme spát za plné palby a z toho jsme rozladění.” Martina vzpomíná: “Za mlada jsem slavívala s partou, mírně připité mi bylo jedno, že nezapadám. Teď už hodně dlouho neslavím vůbec, jdu spát jako vždy, ohňostroje mě vzbudí a pak zase usnu. Den jako každý jiný.”

Stáňa okomentuje: “Normální den. Jsem zalezlá doma. Akorát si s babičkou každý rok děláme pár obložených chlebíčků.” Petr doplňuje: “Nechutná mi alkohol, takže mě manželka přinutí k jednomu přípitku, a to je vše.”

Eric radí: “Oslavit ve dne za světla a jít spát ve stejnou dobu jako každý jiný den, jen si před spaním vzít Rivotril, aby nebudily petardy. Jen bacha na kombinaci s alkoholem, účinky se násobí, takže stačí mnohem méně.”

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky  6

Bilancování a PF plná klišé

Na konci roku také mnozí lidé bilancují, například autista Honza: “Zvyky mám – finanční uzávěrka roku, příprava tabulek, plánování výdajů, investic. Pak takové ty obvyklé věci typu, co jsem zvládl/nezvládl a čeho bych rád v dalším roce dosáhl.” Vojta zase říká: “V práci si beru volno, abych se vyhnul všem, kteří mají nutnou potřebu bilancovat. Pak ještě nevím, co mám dělat se všemi těmi péefky v emailové schránce? Koho co vede k tomu načmárat ve Wordu péefko s nějakým obecným klišé a poslat to všem v adresáři? Stejně tak se zprávami na mobilu. Prostě na ně neodpovídám.”

Rodiče dětí s PAS se bojí, že lidem lockdown nezabrání v bouchání. “Budou práskat z oken, balkonu, ze zahrad atd. Už několik let je zákon, že se smí bouchat jen v noci z 31. na 1. a bouchají už od listopadu, ti méně “odvážní” od Mikuláše. A letos je tomu stejně,”se smutným smajlíkem píše Marcela. A Miroslava přímočaře doplní: “Nedělejte si iluze. Lidi si koupili petard dost.” Dokonce se prodávají vedle řetězců dál: “Žárovku nekoupíš, ale petardy v pohodě na kila,” sarkasticky poznamená Marek. “Dětem nemůžete koupit ani plyšového medvídka, ale oni si vyloží stánek s pyrotechnikou hned u vchodu do obchoďáku,” popisuje absurdní lockdownovou situaci Lenka. “Dokonce se neruší ani mnohé ohňostroje měst,” uzavře doufání v tichý Silvestr nakonec Bára.

____________

text Šimon Hlinovský / foto Pixabay

Poslední šance na vylepšení karmy do konce roku 31.12.2020. Děkujeme, že jste s námi a čtete nás divnolidi

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky  5

Lidé s jemným sluchem doufají, že letošní lockdownový Silvestr nebudou muset spát se sluchátky  6

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení