Na Vánoce i Silvestra můžete mlsat zdravě

Na Vánoce i Silvestra můžete mlsat zdravě

Mnoho rodičů je svými „jinými“ dětmi donuceno stravování upravit, protože zjistili, že bez mléka, bez bílého cukru a bílé mouky dětem mizí například symptomy poruchy pozornosti, kožní problémy, alergie… Proto přinášíme rozhovor s Radhou, Martinem st. a Martinem jr. Třešňákovými o nejen zdravých sladkostech. Také se dozvíte, že na Štědrý den je možné mít „kapra“ na bílo a zdravý salát. Rodina Třešňákových konzumuje již pátým rokem hlavně raw stravu. Pořádají kurzy a vydali už druhou kuchařku. Mlsat – a přitom zdravě – se díky jejich receptům dá i na vánoční svátky.

Raw strava je živá strava, ale vy jste přišli s kuchařkou vánočního cukroví. Jak si mám představit raw cukroví?

Radha: Je sušené, ale nejjednodušší recepty na cukroví jsou ty, co tuhnou v lednici. Například sušené datle se umelou na masovém strojku, přidá se k nim kokosová mouka a trochu kakaového prášku. Vše se pořádně prohněte a z těsta se udělají kuličky nebo pomocí malých formiček různé tvary, které se nechají v chladu ztuhnout.

Martin jr.: Předností našich receptů v obou kuchařkách je, že jsou jednoduché. Na netu najdete mnohem složitější. Snažíme se, abychom měli v receptech málo ingrediencí a používáme v nich dostupné suroviny. Nejkratší recepty jsou ty, co tuhnou v lednici. Třeba různé koule jsou hned.

Třešňákovi na svém vánočním kurzu. Foto Dana Kriso

Mnoho lidí říká, že nemohou jíst zdravé cukroví, protože by jim chyběla vůně v troubě pečeného cukroví, které je pro ně symbolem vánoční atmosféry.

Radha: Raw cukroví voní také. Když přidáme typické vánoční koření, tak není rozdíl od běžného. Třeba přidáme perníkové koření a vzniknou výborné voňavé a sladké datlové perníčky, které nejen jíme, ale dáváme na stromeček a voní celá domácnost.

Martin jr.: Sušení trvá několik hodin, tím se provoní celý byt.

Radha: My máme sušičku, ale dá se sušit i v troubě do 42 stupňů nebo na topení.

Kde jste se inspirovali k receptům na vánoční raw cukroví?

Radha: To jsou všechno naše recepty a není to tak těžké. Maximálně vše zjednodušujeme. Pouze linecké jsme do naší kuchařky převzali ze zahraniční knížky, kterou jsme si přivezli. Byla jsem tehdy překvapená, že linecké jde udělat jako raw.

Martin jr.: Raw stravu jíme pátým rokem. Na začátku, kdy se to člověk teprve učí, jsme se samozřejmě dívali do kuchařek, abychom chápali princip a naučili se nové kombinace a postupy přípravy jídel. Rodiče si přivezli z Ameriky nějaké raw kuchařky a také tam navštívili několik raw restaurací, a to je inspirovalo.

Umíte i rohlíček, který by byl zdravý?

Radha: I ten máme. Raw rohlíček je z mandlové a kokosové mouky, přislazený agávovým nebo javorovým sirupem a samozřejmě s vanilkovým práškem a citrónovou šťávou. Namísto mandlí se mohou použít také mleté vlašské ořechy. Po usušení v sušičce se mohou namísto moučkového cukru obalit třeba v prášku z kořene maca.

Martin st.: Avšak pokud na talíře vedle sebe dáte například vanilkové rohlíčky a na druhý tác naše raw a návštěva začne těmi klasickými, tak už jí ty zdravé chutnat nebudou. Ale to je extrémní příklad, protože vanilkové rohlíčky jsou to nejsladší cukroví.

Co říkají vaše návštěvy, když přijdou o Vánocích a vy jim nabídnete raw cukroví?

S pralinkami pomáhaly také autistické děti na setkání přátel NF AutTalk.

Radha: Máme reference nejen od návštěv, ale také z našich vánočních kurzů, které jsme letos pořádali pro zájemce o živou stravu již počtvrté. Chutná všechno, tvary, barvy i chutě jsou rozmanité, což mnohé překvapí. Velmi oblíbené jsou pracny, které prostě chutnají jako ty klasické a někomu ještě více (smích) nebo nugátové pralinky v papírových košíčcích.

Foto: nugátové pralinky pomáhaly připravit i autistické děti na setkání přátel Nadačního fondu AutTalk

Martin jr.: Třeba u raw pracen lidé nerozeznají rozdíl mezi klasickými a těmi našimi. Ty se navíc hodí jako podkladová kolečka k rozmanitým vosím hnízdům a včelím úlům. Například u pracen musíme vždy udělat o polovinu těsta více, než plánujeme sušit. Z neznámého důvodu se totiž těsto během přípravy ztrácí a ztrácí… (smích).

Kdo chodí na kurzy raw stravy?

Martin jr.: Na kurzy chodí jak labužníci, kteří chtějí experimentovat, ti, které zajímá raw food, a často ti, kteří hledají pro sebe nebo své blízké řešení zdravotních problémů nebo mají silnou potřebu něco ve svém stravování změnit, vyčistit se a znovu nastartovat. Na vánočním kurzu děláme nejen raw cukroví, ale také výborný slaný „bramborový“ salát. Ten si všichni pochvalují, protože sůl je prostě nad zlato. Když se člověk přesladí, tak pak je nadšený ze stravy „na slano“.

Bramborový salát je doopravdy bramborový? Vím, že zdravá strava často brambory nedoporučuje.

Radha: Zdravý „bramborový“ salát obsahuje místo brambor kedlubnu a další zeleninu nakrájenou na kostičky a místo majonézy rozmačkané avokádo nebo kešunézu. Všechno v něm je tedy raw, syrové. Ve vánoční kuchařce máme také další varianty na tradiční slaná vánoční jídla.

Najdeme v ní i kapra?

Radha: Jasně. My máme kapra „na bílo“. Kdysi jsem viděla recept „kapr na černo“, tak jsem náš recept pojmenovala kapr „na bílo“. Je to směs kořenové zeleniny a dalších ingrediencí, která „vyplave“ ze staré keramické formy na pečení ve tvaru kapra. Takže i my máme na štědrovečerním stole kapra. Taky to může být varianta pro ty, co nejedí kapra.

Jak ve vaší rodině akceptují ostatní, že jíte jinak? S tím má mnoho lidí, kteří přejdou na zdravou stravu, problém.

Martin jr.: Na kurzech nám to hodně lidí vypráví, jaké jsou v rodinách kvůli tomu konflikty. Když jsme začínali, tak zbytku rodiny jsme nic nevnucovali a dodnes nikoho do ničeho netlačíme. A je to ten nejlepší způsob. Třeba babička si už třetím rokem dělá šťávy. Jí si své smažené, ale každý den si udělá šťávu. Děda si dává samé smažené a zapíjí to pivem, ale když jsme se nedávno bavili, tak jsem zjistil, že si dělá každý den zeleninový salát. Když do ostatních netlačíte svou pravdu a jen je necháte, ať pozorují, co to děláte a jak vás to mění, tak to automaticky v nich vyvolá zájem.

Radha: Neznamená to, že když jím raw stravu, musí být celá vánoční tabule raw. Každému podle jeho chuti. U nás si na Vánoce udělá jeden salát babička a vedle toho my přidáme náš raw.

Jaké máte zkušenosti s tím, že by raw strava zdravotně pomáhala?

Martin jr.: Já jsem měl velké kožní problémy. Vyzkoušeli jsme kde co, ale zmizelo to až změnou stravy. Za těch pět let jsem to schválně několikrát porušil a záhy se ekzém objevil znovu. Přišel jsem na to, že musím jíst méně lepku nebo ho nejíst vůbec, i když nemám alergii na lepek, dělal mi kožní problémy. Když jsme s raw stravou začali, tak tohle bylo první, co vymizelo. V létě jsem byl vedoucí na táboře a tam se nevařilo zdravě. I když jsem se zpočátku snažil a mixoval jsem si smoothie, přeci jen jsem jedl s ostatními klasické obědy a večeře a za dva týdny se mi rozjely zdravotní problémy jako před tím. Jinak s raw stravou přišel příliv energie.

Radha: S živou stravou jsme začali v lednu 2012. Byla jsem fascinovaná, jak vymizela permanentní únava a pocit, ať jsem snědla předtím cokoliv, že mi něco prostě chybí. Cítila jsem se opravdu báječně a měla najednou energii na spoustu věcí. Chutě na vařené nebo pečené jídlo jsem opravdu neměla a nechybělo mi. Teprve po nějakém čase si moje tělo řeklo, že chce rýži. Uvařila jsem si misku jasmínové rýže, jen tak s trochou kokosového oleje, a bylo to něco neskutečně výborného (smích). Na kurzech nám maminky říkají, že úpravou stravy u jejich dětí vymizel atopický ekzém, celkově se zklidnily atd… Mnoho lidí si změnou stravy výrazně zlepšilo svůj zdravotní stav nebo se prostě dostali do výborné fyzické a psychické kondice a nebo na tom za pomoci syrové stravy právě pracují. Omezit lepek, mléčné produkty, bílý cukr a konzervanty, obohatit stravu o čerstvou zeleninu a ovoce – to vše dělá opravdu divy.

Martin st.: Kdybychom měli denně tři hodiny pohybu, pracovali jako dříve na poli, tak by nám možná lepek ani maso tolik nevadily. Ale pokud sedíme ve městě pořád u počítače, tak to zatěžuje trávení.

Radha: Neříkáme striktně, co by se mělo jíst a co ne. Je důležité, aby si člověk sám na sobě odzkoušel, co může a co už mu nedělá dobře.

Martin jr.: Každý jsme jedinečný. Nejde, abychom všichni jedli stejně. Rozdíly jsou i u nás v jedné rodině. Proto je potřeba si nejvíce uvědomit principy, na kterých zdravá strava funguje – znát základní vodítka a zkoušet to. Reflektovat, po čem se mi zlepšuje trávení a mizí únava nebo po čem je mi naopak těžko atp. Není jeden návod pro všechny. Pokud někdo vypadá po raw stravě hůř a hůř, tak to zřejmě není cesta pro něj nebo alespoň ne v dané životní fázi.

Mnoho lidí chce jíst zdravě, ale nezvládají to nebo na to nemají čas, protože to jde ruku v ruce se změnou životního stylu.

Martin st.: Něco změnit je o vnitřní odvaze. Čas na to často není, ten si člověk musí udělat. Ale ono se to vrátí třeba tím, že bude mít díky zdravé stravě veliký přísun energie.

Třešňákovi pro vás vybrali jednoduché cukroví, které zvládnete v pohodě:-)

Nugátové pralinky – čokoládové košíčky

1 hrnek sušených datlí

5 vrchovatých PL kokosového tuku

3 PL kakaového prášku (nejlépe nepraženého, raw)

volitelně 1/2 čajové lžičky vanilkového prášku

Sušené datle vypeckujeme a namočíme alespoň na 4 hodiny. Poté vodu scedíme a datle umixujeme v mixéru na jemnou pastu . Lze použít i ponorný mixér a mixovat o něco delší dobu.

Kokosový tuk rozpustíme ve vodní lázni a nalijeme do mixéru s datlovou pastou. Přidáme kakaový a vanilkový prášek a dříve než směs znovu mixujeme ji ručně, nejlépe polévkovou lžící promícháme.

Poté umixujeme na hladký krém. Hotový krém dáme do zdobítka a plníme malé papírové košíčky, které můžeme dozdobit podle fantazie oříškem, kouskem sušeného barevného ovoce, posypat špetkou strouhaného kokosu, atd. Pralinky necháme v chladu ztuhnout. Jsou opravdu famózní:-) Uchováváme v chladu. V lednici vydrží v pohodě týden i déle a v mrazáku neomezeně.

Jejich knihy, videa a kurzy najdete na Vařit či nevařit.

text Dagmar Edith Holá / foto Dana Kriso

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení