Youtubeři na spektru dobývají a mění svět 2

Youtubeři na spektru dobývají a mění svět

Osvěta byla vždycky spojena s činností různých spolků, sdružení a organizací a její kořeny sahají až do období osvícenství. Způsobů, jak mimoškolně vzdělat dospělou populaci, bylo několik, ale málokteré byly tak účinné jako ty, které máme k dispozici v 21. století…

Za vše vděčíme Youtubu

Zatímco Temple Grandin jako první autistická sebeobhájkyně psala knihy a přednášela na různých konferencích, kterých se rozhodně nemohl zúčastnit kdokoliv, dnešní generace sebeobhájců může šířit osvětu po celém světě již po několika kliknutích. O youtuberech a influencerech jako takových si můžete myslet své, ale my bychom vám rádi na pár příkladech ukázali, proč byl vynález Youtubu jednou z nejlepších věcí, co se mohlo autistické komunitě stát.

Příběhy obyčejných lidí

Možná jste z generace, která vyrůstala na časopisech plných drbů ze života celebrit. Člověk je totiž tvor velmi zvědavý a rád se, až na výjimky, dozvídá o jiných lidech. V seriálu The Crown jsme mohli slyšet z úst královny matky, že obyčejní lidé potřebují královskou rodinu, aby k ní mohli vzhlížet a snít o životě, jako mají oni.

S vynálezem internetu (1991) a vznikem sociálních sítí se ale leccos změnilo. Dnešního člověka totiž nezajímají jen lidi, kteří se „dobře narodili“ a mají úžasný život. Dnešní člověk hledá někoho, s kým se může ztotožnit, kdo zažívá podobné problémy a situace. A tak se prostřednictvím Youtubu staly obyčejné popelky obdivovanými princeznami. Právě ale díky této formě voyerství, kterou si naše společnost vypěstovala, mohou obyčejní odběratelé a konzumenti životních příběhů ostatních lidí, pochopit lidi na spektru a porozumět jim. I když jsou totiž autisté společností považováni za podivné asociály, sociální sítě se jim podařilo pomalu ale jistě ovládnout. Rádi bychom vám představili některé z nich.

Youtubeři na spektru dobývají a mění svět

 

Purple Ella

Purple Ella byla jednou z prvních youtuberek na spektru, kterým se podařilo získat si větší publikum. Její fanouškovská základna čítá přes 30,5 tisíce odběratelů a věříme, že toto číslo není konečné. Ella je totiž velmi sympatická maminka pocházející z Velké Británie, která se nebojí dělat si ze sebe legraci, ale zároveň také podat pravdivé informace o autismu a svěřit se se svými zkušenostmi a problémy. Má tři děti, z nichž jedno z nich též na spektru. Právě díky tomu, že její syn získal diagnózu, zjistila, že ani ona není „normální“. Nedávno dokonce publikovala upřímný rozhovor se svým neurotypickým manželem, kde se dozvídáme výhody a úskalí AT – NT páru.

 

Na jejím kanálu najdeme hlavně přednášková videa, kde Purple Ella hovoří o autismu, ADHD a dalších neviditelných handicapech, které má. Pod jejími videy se často vedou diskuze, kde její fanoušci sdílejí své postřehy a příběhy. Že se Elle lidi daří opravdu zaujmout potvrzuje i fakt, že má na svém kanálu také placenou sekci.

Amythest Schaber

Amythest je nebinární aktivist(k)a, bloger(ka), umělkyně a obhájce(kyně) autismu, které se na svém kanálu zabývá tématy, které souvisí s jeho diagnózou. Sdílí své zkušenosti se stimmingem nebo echolalií. Velmi oblíbené jsou série videí Zeptej se autisty – některé z nich mají i více než 350 000 shlédnutí. Jeho videa jsou skvělým materiálem pro rodinné příslušníky a přátele někoho na spektru, protože se v nich dozví skutečně všechno.

 

„Ptejte se na všechno. Budu moc šťastné, když vám budu moci zodpovědět vaše otázky. Sním o práci a světě, ve kterém je autismus široce akceptován a autisté mohou být sami sebou a být u toho šťastní,“ řeklo Amythest v jednom ze svých videí. Vystupovalo také na několika konferencích a v rádiu, kde se mimo jiné zmínilo o tom, jak neurotypická společnost po dlouhá léta utlačovala autisty, a to by chtělo změnit. „Zničili jste diverzitu, krásnou, komplexní, barevnou odlišnost lidstva. V průběhu historie se objevila spousta lidí, která vytvořila spoustu úžasných věcí a dá se o nich říct, že byli na spektru. Samozřejmě tu vždycky bylo mnohem více autistů, kteří nebyli geniálními skladateli, vědci či vynálezci, ale jejich životy byly cenné.“ A právě proti tomu bojuje na svých sociálních sítích tak, že lidem vysvětluje, jak se věci s autisty mají.

An Autistic Psychologist

Maja Toudal pochází z Dánska, pracuje jako psycholožka, spíkr na konferencích a rodičovských skupinách a pomáhá lidem s autistickou komunikací. Sama má Aspergerův syndrom, na což přišla ale až v dospělosti. Kromě osvěty na svém youtubovém kanálu, kde sdílí své zkušenosti s AS a radí ostatním, jak si pomoci v určitých složitých situacích, nedávno napsala knížku Co chce vaše dítě s Aspergerem.

 Savan Gandecha

„Sérii vlogů #AutismWithSav jsem začal proto, že jsem se v lednu 2017 rozhodl otevřít o svém daru a poruše učení. Odvahu mi k tomu dodali mí dva mladší bratři, nejbližší přátelé a kamarádi z Youtube po tom, co jsem měl pozitivní ohlasy od veřejnosti na mé video. Také jsem se chtěl stát příkladem pro ostatní lidi s autismem a vzdělat a informovat ty, kteří mu nerozumí.“ Řekl britský tvůrce s indickými kořeny Savan Gandecha v rozhovoru pro Autismarticulated.com. 

 

Tomuto mladému youtuberovi se sice zatím nepodařilo získat tisíce fanoušků jako jiným, přesto se nevzdává a snaží se šířit osvětu i na Instagramu a pravidelně pořádá workshopy pro lidi na spektru a učí je pracovat s videy. Podařilo se mu totiž díky youtuberingu a tvorbě videí získat svou vysněnou práci jako tvůrce obsahu v jedné agentuře.

Youtubeři na spektru dobývají a mění svět 1

Další youtubeři, které si nenechte ujít

Youtuberů, kteří se nebojí jít s vlastním autismem na trh, je samozřejmě mnohem více. Pokud byste chtěli prozkoumat další zástupce LGBTQ+ komunity na spektru, pak se určitě podívejte na sociální sítě Ellen Jones, která za svou osvětovou práci a boj za práva své komunity již získala i nějaká ocenění. Dokonce o ní vyšel článek v The Observer Magazine, kde byla označena za jednu z nejprominentnějších mladých aktivistek v USA a Velké Británii. Další zajímavou osobností je Neurodivergent Rebel, které svůj autismus miluje a rádo se světem sdílí jeho výhody.

 

Pozitiva života s autismem zmiňuje také Anja Melissa, která získala svou diagnózu v 16 letech. V té době zjistila, že má o autismu hrozně moc otázek a začala na ně hledat odpovědi. Napadlo ji, že v této situaci určitě není sama, a tak si založila youtubový kanál a začala s lidmi sdílet informace a své zkušenosti. Kromě vlogů o randění nebo třeba rad, jak zvládat úzkosti, se také rozhodla vyvracet mýty a stereotypy o autismu. Pokud vám nejde angličtina, doporučit vám můžeme také slovenského youtubera Branka Lacka, který publikuje na kanále AutisTV. Rozhovor s ním si můžete připomenout zde.

I čeští sebeobhájci s autismem začínají být vidět na sítích

V rámci projektu Nadačního fondu ATYP “Autismus není vidět 2”, který podpořil Evropský sbor solidarity pomalu vzniká YT kanál Ptejme se autistů. Monika Makovičková, maminka dvou dětí na spektru, prozradila na svém YT kanálu o Minecraftu, že je Aspergerka a řekla svým sledovatelům, co je autismus. Oslovili jsme ji a vytváří nyní videa pro kanál Ptejme se  autistů. V Čechách je pořád velká stigmatizace autistů, proto ne všichni chtějí být vidět a proto zřejmě moc videa nevznikají. I přesto tu nějaké velké počiny jsou. 

Na sociálních sítích se začíná do povědomí lidí dostávat třeba i naše redaktorka Dodo, kterou také znáte jako přednášející z 1. a 2. Autistické konference. Jejím hlavním kanálem je  Instagram, kde zveřejňuje mimo jiné osvětové kresby a občas streamuje s nějakou zajímavou osobností na témata kolem autismu.

Na Youtube spíše zveřejňuje namluvené knížky a historky z redditu. Objevila se ale také třeba jako host ve StandaShow, jehož kanál odebírá přes 130 000 lidí. Dodo v ní mluvila o autismu.

Youtubering pomáhá i s řečí a sebevědomím

Patnáctiletý Mára Slouka se dostal jako youtuber i do pořadu “168 hodin” České televize. Marek do 7 let vůbec nemluvil. To, že natáčí krátká videa, mu pomohlo lépe mluvit. Markovi k youtuberingu pomohl právě logoped, který pochopil, že přes Markův zájem o youtubery a youtubering se bude dobře motivovat k mluvení a pomůže mu to tak s rozvojem řeči. První video natočil v září 2020 a za necelý rok je vidět velký pokrok. Dokáže říci celé věty, i několik za sebou, a blízcí lidé vidí obrovský pokrok právě v řeči s nimi při běžném povídání. Maminka vnímá i to, že mu to velmi pomohlo se sebevědomím mezi kamarády. Má již 48 krátkých videí o svém městě, z výletů a o tom, co prožil. V reportáži moderátorka ještě mluví o 570 odběratelích. Po reportáži už jich má 2650. 

Reportáž o Markovi najdete od času 25:38. 

Videa o autismu na TikTok dělá Marie Klára. Její dvě patnáctisekundová videa mají i desítky tisíc shlédnutí. Ostatní průměrně okolo 2000. 

Další známější Aspergerkou na Instagramu je Ellen Makumbirofa, jež vytváří pro své sledující osvětové grafiky.

Sebeobhájce Mgr. Šimon Hlinovský šířil osvětu o autismu na YT kanál své sestry, známé jako youtuberka NotSoFunnyAny. Má 247 000 odběratelů. Toto video Můj brácha Šimon aneb život Aspíka má přes 92 000 shlédnutí. 

 

 

Je pravda, že čeští youtubeři na spektru zatím neoslovili tisíce lidí jako tomu je v zahraničí, ale věříme, že je jen otázkou času, kdy se tak stane. Téma autismu totiž čím dál více probublává na povrch a dostává se už nejen do dokumentů na ČT, ale i do filmu. Aktuálně se natáčí film se Štěpánem Kozubem, který se věnuje vztahům v rodině, kde mají autistického mladého dospělého. Je tedy vidět, že neurotypická společnost pomalu a jistě začíná otevírat oči a uši. 

_____________

 

text Mgr. Kateřina Šturmová a Dagmar Edith Holá 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení