5 nejrozšířenějších mýtů o autistech pohledem autistky

Mýtů a předpojatých názorů okolo poruch autistického spektra najdeme ve společnosti stále mnoho. Zastaralé názory jsou dosud zavedeny do studijních materiálů budoucích praktiků v oborech psychiatrie i klinické psychologie, a tím se ještě více komplikuje současná situace v Čechách, kde sehnat odborníka na diagnostiku autismu je nadlidský úkol. Pokud jste rodičem malého dítěte, jež u pediatra neprošlo screeningem pro včasný záchyt poruchy autistického spektra, dostáváte se do bludného kruhu a mnohdy se setkáte s protichůdnými informacemi. 

Autismus jako téma veřejné

Pokud jste dospělí a samostudiem v článcích na internetu pojmete o sobě podezření, že jste na spektru autismu, obvykle se musíte nechat zařadit do pořadníků a čas, který vám tím vznikne, trávíte v nejistotě a pochybách o sobě samých, což k již nasbíraným úzkostem a křivdám z dětství přidá další dávku úzkosti. Nejen proto je důležité znovu a znovu otevírat téma mýtů a polopravd vzniklých ohledně chování a prožívání autistů. Považuji za důležité podotknout, že i já se považuji za příznivce názoru o společenské neurodiverzitě, tudíž toto neurologické nastavení nevnímám jako duševní poruchu. Chápu ovšem, že naše společnost uznává odchylky v chování nebo v myšlení určitou formou vymezení a klasifikací norem, a případné vychýlení se z těchto norem připisuje právě zdravotní kondici jednotlivce. O tom, co si o tomto způsobu vnímání reality myslím ale někdy jindy. Pojďme si nyní představit největší mýty o lidech ve spektru, které se ve společnosti objevují nejčastěji.
  • Autista se vyhýbá očnímu kontaktu

Za asi největší mýtus může být právem považována informace o tom, že autista nenavazuje oční kontakt nebo ho neumí udržet. Ano, opravdu mezi osobami v autistickém spektru najdeme takové, co oční kontakt nenavazují nebo se mu všelijak vyhýbají. Nemalé množství autistů ovšem oční kontakt udržuje a někteří ho dokonce vyhledávají. Vše závisí na množství dalších aspektů, které je při diagnostice třeba zohledňovat. Stejně jako nenajdete na planetě Zemi dva stejné lidi, ani při diagnostice se nedá vycházet z určitého modelu chování, čili ani na dva identické autisty nenarazíte. Všichni s diagnózou mají své odlišnosti ve vnímání a chování a neznamená to nutně, že musí splňovat měřítko neschopnosti udržet oční kontakt. Mnozí z nich mají oční kontakt naučený – je to přece výraz slušného vychování, umět se dívat při konverzaci druhému do očí. Proto, i když jim to činí potíže, zvládnou udržet oční kontakt obstojně, takže si ani nevšimnete, že jim to činí potíže. Co jim však může dělat problémy, je udržet oční kontakt vhodným způsobem. Stává se například, že se dívají do očí příliš dlouho nebo v nevhodných situacích, mají tzv. ulpívající pohled. Důvodů pro toto počínání může být více, jako jeden z hlavních bych ráda uvedla obyčejnou fascinaci okem. Je celkem snadné nechat se unést pohledem do něčích očí a autistický člověk se může tímto pohledem nechat strhnout do zdlouhavého bádání. Zkoumá přitom zvláštnosti duhovky, pohyby očního okolí, chladnou ho nenechá žádná mimická vráska. 
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení