Letošní Oscaři potěšili autisty

Letošní Oscaři potěšili autisty

Americká filmová akademie Oscar ocenila nejlepším hercem v hlavní roli Sira Anthony Hopkinse ve filmu The Father. Hopkins se tak stal dosud nejstarším výhercem nejprestižnějšího hollywoodského ocenění v jeho třiadevadesátileté historii. Víte, co potěšilo autistickou komunitu? Anthony Hopkins se stal také prvním oceněným autistickým hercem. Navíc Akademie udělila zpěvačce Sie za její ableistický film Music anticenu Zlaté Maliny hned ve třech kategoriích.

„Hopkins vyvrací rozšířené mýty odborníků, že autisti nemají mimiku a intonaci, nemůžou být dobří herci. To je nesmysl,“ říká psycholožka na spektru Aneta Rahlová. Charakteristický výraz tváře tohoto herce naopak je pro filmy, ve kterých hraje, stěžejní. Takových výrazů je schopno jen málo herců. Určitě bychom mohli jmenovat pár dalších, i mezi českými herci by se našli. Bohužel o svém autismu čeští herci nechtějí mluvit. Herečka na spektru Lilian Carrier tweetla k ocenění Anthony Hopkinsovi: Je vidět, že „jsme schopní“.

Letošní Oscaři potěšili autisty 2Sir Anthony Hopkins v roce 2017 odhalil, že mu byl v pozdním věku diagnostikován Aspergerův syndrom. Napříč rozhovory s ním je od té doby vidět, jakými fázemi od diagnostiky prošel. Nejprve se vyrovnával s diagnostikou tím, že hledal, co vše způsobil autismus od hlubokých nejistot až po problémy se závislostí na alkoholu kvůli neschopnosti udržet si vztahy. Dokonce prohlásil, že si myslí, že to, že je na spektru, z něj udělalo „samotáře“. „Nikdy jsem se nemohl nikde usadit,“ řekl The Daily Mail v roce 2017. „Měl jsem socializační potíže zejména v mých raných létech.“ V rozhovoru Hopkins také zmínil šikanu, kterou jako student internátu musel snášet. Sám o sobě běžně říká, že nechodí na večírky, nemá mnoho přátel, vztahy s rodinou má velmi těžké nebo přerušené. Na otázku, zda něčeho v životě lituje, Hopkins odpovídá: „Udělal jsem ve svém životě mnoho a mnoho chyb, ale lituji některé z nich? Ne. Nelituji hněvu, nelituji pití. Život je bolestivý. Moje motto je překonat to, překonat sebe, dělat to nejlepší, co můžete dělat, jak dlouho to půjde. “

Přestože ve výše uvedených citacích cítíme Hopkinsovu obrovskou vytrvalost, odolnost, sílu ega a tvůrčího ducha, poukazují také na to, jak bolestivé může být, když člověk neví, proč se mu v sociálních interakcích nedaří, nemá odpověď na své proč, a také nedostává žádnou podporu nebo pochopení. „Bez podpory jedinec s Aspergerovým syndromem často zažívá extrémně nízkou sebeúctu, má poškozené sebepojetí, přepadají ho pocity, že ve skutečnosti není členem lidské rasy atd.,“ píše se na stránkách Scott Psychological Centre v souvislosti s pozdním diagnostikováním Anthony Hopkinse. V rozhovoru pro CBC v listopadu 2019 o tom, jak ho jeho diagnóza v pozdním životě ovlivňuje jako herce, Hopkins už odpovídá se svým typickým humorem: „Je to vlastně skvělý dárek. Jako školák jsem byl trochu pomalý, a tak jsem si to vynahradil tvrdou prací a stal jsem se, víte, úspěšným hercem. Obsedantnost v detailech. Budu pracovat a pracovat a pracovat na scénáři a naučím se každý řádek. […] Ale nejsem zvláštní. Myslím, že jsem trochu – vlastně jsem roztržitý profesor. Zapomínám na věci a jsem posedlý hloupými detaily. Můj otec byl taky takový.“

Hopkins vyhrál v kategorii nejlepší herec v roce 1992 za film Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs), ale jeho cena za film The Father je v něčem jiná – Oscara tak získal první herec s autismem. (Je možné, že další autističtí herci již dříve obdrželi Oscary, ale jediný Anthony Hopkins veřejně odhalil, že je autista.) Příležitosti pro autistické herce v Hollywoodu zůstávají vzácné. Zpěvačka Sia se v loňském roce střetla s obrovskou kritikou kvůli obsazení neurotypické Maddie Ziegler jako mladé autistické ženy ve filmu Music, proto se stává Hopkinsovo ocenění ještě důležitějším.

Maliny pro Siu

Anticena pro Siu ukazuje na to, že v dnešní době už není možné obsazovat do role autisty neurotypického člověka. Je mnoho herců s autismem, kteří se společně s lidmi na spektru proti novému filmu zpěvačky Sii postavili loni na podzim. Sia nepřizpůsobila natáčení pro potřeby autistické herečky a podle jejích slov se vzájemně domluvily, že nakonec nebude postavu autistické dívky hrát, a obsadila do hlavní role Maddie Ziegler, která hraje ve většině jejich klipů a filmů. Kauzu jsme mapovaly v prosinci 2020 ve dvou článcích: Díky reakcím zpěvačky Siy se zvedla vlna sebeobhájství a Zpěvačka Sia naštvala autistickou komunitu.

Zpěvačka Sia naštvala autistickou komunitu 4

Sia má tri zlaté maliny, takže entéčka nevedia hrať autistov,“ s černým humorem glosuje maliny pro Siu ve facebookové skupině lidí na spektru autismu Štefan. Další zahraniční člověk na spektru píše: „Sia tvoří historii. První žena, která vyhrála Malinu v kategorii Nejlepší režisér.“ Abyss komentuje: „Film Music je nahluchlý a příšerně urážlivý vůči autistické komunitě ve všech možných ohledech. Zasloužil si každou Malinu, na kterou byl nominován, obzvlášť Nejhorší film.“ Jerome píše: „Doufejme, že tohle je lekce všem režisérům, aby dávali pozor na to, že je něco ableistické. Konečně začnou poslouchat. Ne křičet na Twitteru.” A za všechny shrňme slovy od Moritze: “Vítězové Maliny jsou MUSIC pro mé uši. Hádejte, kdo posbíral tři ceny za nejhoršího režiséra, nejhorší herečku a nejhorší herečku ve vedlejší roli. Jo, je to Sia a její ableistický film Music. Zasloužila si to.”

Zpěvačka Sia naštvala autistickou komunitu 3

Sia si nakonec zrušila Twitter. Její poslední tweet byla omluva: „Omlouvám se, plánuju vyhodit ty scény se zaleháváním z budoucích kopií filmu. Naslouchala jsem špatným lidem, a to je moje zodpovědnost. Očividně jsem si nezjistila dostatek informací.“ Zjevně stále nepochopila, že problém je to, že obsadila do role autistky neautistickou osobu. U viditelného handicapu si nikdo nedovolí obsadit herce, který by hrál člověka s tímto zdravotním postižením. U neviditelného handicapu si to Sia dovolila.

Škoda, že v ČR se k autismu nechtějí veřejně přihlásit herci či jiní umělci, kteří na spektru jsou. Určitě by to pomohlo k narušení představ o autistech, co vše údajně nedokáží, neumí, čeho nejsou schopní, co nemohou dělat apod. Někteří naopak herectví mají rádi právě proto, že se díky nácviku rolí mohou učit nové dovednosti, nové sociální role… a herectví je jejich talent. Jako v případě Sira Anthony Hopkinse.

_______________

text Dagmar Edith Holá / portrét Anthony Hopkinse od Štefana Buchty

Zpěvačka Sia naštvala autistickou komunitu 5

Práce na textu a grafice je finančně podpořena grantem MHMP. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

ATYP 29

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení