Užívání antidepresiv roste. Body shaming se tak může týkat víc a víc lidí.

“Už víte, co to bude? Holčička, nebo chlapec?”, “Ty ses nějak spravil”, “Měla by ses pořádně najíst”, “Podívej na ni, jak je vyžraná”. Všechny tyto věty mají společné jmenovatele – obvykle se týkají žen (u muže se těhotenství samozřejmě nepředpokládá) a působí zdánlivě starostlivě, vyjadřují pseudozájem. Nejde ale o nic jiného než o obyčejný body shaming.

V dnešní společnosti hlásající body positivity se může až zdát, že masmédia propagují extrémy – jak je možné, že si obézní žena o sobě může myslet, že je sexy a ještě to hlásat do světa? Vždyť  je to přece nezdravé. Je obézní! 

Neustále papouškujeme, jak je ve zdravém těle zdravý duch, ale zapomínáme, že zdravý duch je také podmínkou zdravého těla. Že je obezita škodlivá ví už asi i pomeranč. Ale totéž platí i o kouření, které je škodlivé i pro lidi, kteří nekouří, a přesto se vždy najde nějaký buran, který vám s ledovým klidem bude kouřit pod nos – ale opovažte se mít nějaký ten špíček!

Před pár dny jsem se připletla do konverzace o tom, zda kalorický deficit při hubnutí funguje, nebo ne. Nejsem nutriční terapeut, nebudu tvrdit, že tomu rozumím. Ale jsem vystudovaný psycholog, neurovědec, který ví, že existuje velké množství léků (a to včetně dívkami nadužívané hormonální antikoncepce), které ovlivňují metabolismus, a v takovém případě kalorický deficit i pravidelný sport pomáhá pouze udržovat váhu, nikoliv hubnout. A měla by to vědět i ona nejmenovaná nutriční terapeutka, která ve svém postu hlásá, že pokud kalorický deficit nefunguje, tak v něm jednoduše nejste – prostě „moc žerete“. Jiný člověk mi pod můj komentář napsal, že bych si měla zopakovat učivo biologie z páté třídy. Myslím, že mi postačí magisterské vzdělání z psychologie, kde biologie tvoří poměrně velkou část vzdělání. Na straně druhé se ozvali i jiní nutriční terapeuti, kteří se mnou souhlasili – jejich klienti nedokážou zhubnout, protože jejich snahu blokují léky.

Body shaming nemocných lidí

Lidé s duševními problémy a neurodiverzní lidé se často uchylují k lékům – antidepresivům a antipsychotikům. Body shaming je zraňující, ale je zraňující o to víc, pokud je cílený na lidi, kteří se svou váhou spokojeni nejsou a přibrali (případně zhubli) pod vlivem léků (či nemoci). Jde tak v podstatě o body shaming nemocných lidí pro to, že jsou nemocní. Tak to prostě je.

Pokud je člověk v dlouhodobém stresu, jeho tělo začne produkovat stresový hormon – kortizol -, který zpomaluje metabolismus a nutí tělo zadržovat vodu. V kombinaci s nepravidelnou stravou a léky ovlivňujícími metabolismus je opravdu jedno, zda jste v kalorickém deficitu. Koneckonců, nesmíte být v deficitu příliš, jinak spadnete pod bazální metabolismus. Tělo si neumí s takovým náporem “informací” poradit. A antidepresiva mu “radí”, aby si ukládalo tuky.

Skrz pandemii covidu se spotřeba antidepresiv ještě znásobila. Antidepresiva jsou účinný prostředek, jak zmírnit depresivně-úzkostné potíže, ale mnoho lidí se jich obává čistě kvůli váhovému přírůstku. Že antidepresiva způsobují metabolické změny vedoucí ke zpomalení metabolismu a zbytečnému ukládání tuků, ač k tomu tělo nemá důvod, je asi stejně známé jako to, že Země obíhá okolo Slunce, zvlášť, pokud se antidepresiva užívají dlouhodobě. Proč tomu tak je, se neví. Někteří odborníci tvrdí, že lidé po antidepresivech přibírají jen proto, že začnou jíst víc. Tahle teorie má ale několik vad na kráse – spousta lidí začne jíst míň a začne se víc hýbat, jelikož jim je po antidepresivech konečně lépe. Navíc tato teorie neumí vysvětlit, proč je u některých lidí, kteří naopak doteď měli rychlý metabolismus a sportovali, váhový přírůstek tak vysoký během poměrně krátké doby. Některé studie konečně ukázaly, že antidepresiva mohou ovlivňovat, jak tělo metabolizuje lipidy (tuky) a glukózu. 

Existuje pouze jedno jediné antidepresivum (které má podobně nabuzující účinky jako Amfetamin a Methylfenidát), u něhož dosud nebyl nahlášen žádný váhový přírůstek – jde o látku zvanou bupropion. Jenže toto antidepresivum není vhodné pro každého a obvykle se musí kombinovat s SSRI antidepresivy. Tak jako někdo potřebuje antidepresiva ze skupiny SSRI, někdo SNRI a někdo atypická, uchylovat se k jediné látce, která může, ale nemusí pomoci (nikdo doopravdy neví, jak a proč antidepresiva pomáhají), aby nedošlo k váhovému přírůstku, je cesta do pekel.

Jestliže člověk potřebuje léky – a nemusí se nutně jednat o antidepresiva a antipsychotika – neměl by se jim vyhýbat. Ruku na srdce, mnozí lidé se bojí, že přiberou, jen proto, aby nemuseli poslouchat rýpavé poznámky a narážky svého okolí, případně i bolestné otázky na těhotenství. A proto je hnutí body positivity tak důležité a body shaming téma i pro magazín o autismu a ADHD. 

Duševní zdraví ovlivňuje i váhu

Duševní zdraví ovlivňuje koneckonců i právě samotnou váhu. Nedostatek energie a spokojenosti máme tendenci zajídat, nebo nejíst vůbec. Mnohé léky ovlivňují metabolismus, to je prostě nepříjemný fakt. Koneckonců na Instagramu najdete slečnu, která se kvůli náročné chemoterapii dostala z XS dokonce až XXL a změnila se jí celá tvář. Váhový přírůstek je jistá daň za to, že nám léky pomáhají se zdravím. I s tím duševním.  

Antipsychotika způsobují váhový nárůst ještě častěji než antidepresiva, jenže neužívat antipsychotika jen ze strachu kvůli váze a následným nesmyslným urážlivým poznámkám okolí, se může vymstít. Byť se antipsychotika často předepisují na spaní, je stále dost lidí, kteří je potřebují pro své psychotické stavy a bludy. 

Takže až příště uvidíte člověka, jehož tělo byste nazvali “želé”, uvědomte si, že se vám pod vlivem nemoci a/nebo léčby může stát to samé. Může se stát, že vám zemře partner a ze smutku začnete svoje emoce zajídat (jde o typický kompenzační mechanismus, jak se vypořádat s negativními emocemi) a přiberete. Může se stát, že budete potřebovat antidepresiva, antipsychotika, či chemoterapii. To, že je někdo “tlustý”, neznamená, že se o svoje zdraví nezajímá. S největší pravděpodobností je to přesně naopak.

Disclaimer: Jsou lidé, kteří po lécích můžou zhubnout a jsou lidé, kterým léky váhu absolutně nijak neovlivní, anebo přiberou jen lehce. Proto je dobré se léků nebát a snažit se žít zdravě. Tento článek se nesnaží podporovat nezdravý životní styl, obezita je problematický jev. Ale duševní zdraví je také zdraví a body shaming zákeřný. Pokud máte pocit, že vám léky ubližují, promluvte o tom  se svým doktorem.

_____________

text Daniela Marková

Text „Užívání antidepresiv roste. Body shaming se tak může týkat víc a víc lidí“ vznikl s finanční podporou hlavního města Prahy.

Zdroje:

8 reasons you’re not losing fat in a calorie deficit (2021) Physiqonomics. Available at: https://physiqonomics.com/8-reasons-calorie-deficit/ (Accessed: November 14, 2022). 

Treatment and Dr. Bryan Bruno, M.D. (2020) Antidepressants and weight gain can cause more harm, Mid City TMS. Available at: https://www.midcitytms.com/antidepressants-and-weight-gain/ (Accessed: November 14, 2022). 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení