Autismus má i svá pozitiva. Den autistické hrdosti se slaví od roku 2005. 1

Proč svět potřebuje Gretu?

Od roku 2005 je 18. červen Dnem autistické hrdosti. Založila ho organizace Aspies for Freedom s cílem oslavit podobnosti a rozdíly lidí s autismem. Cílem AFF je informovat veřejnost, že spektrum autismu není vždy postižení a že existují výhody i nevýhody. Rychle se Den autistické hrdosti stal celosvětovou událostí, která se slaví online i offline. Letos probíhá on-line mnoho Autistic Pride Celebrations. V ČR se stala nejpozitivnější sebeobhájkyní Dodo, která svými slovy i životem přináší autentickou osvětu, že autismus má i svá pozitiva. Její slova na tiskové konferenci k Mezinárodnímu dni Aspergerova syndromu 18. 2. v Poslanecké sněmovně byla velmi sdílená a zazněla i v reportáži TV Prima. Dodo se na otázku redaktorky, jaká negativa jí přináší autismus, ozvala slovy, že by ráda mluvila i tom, že má pozitiva. Proto přinášíme článek právě od ní, středoškolačky, výtvarnice a sebeobhájkyně, která má stejný věk jako Greta Thunberg. Snad už není nikdo na světě, kdo by nevěděl, že švédská aktivistka má autismus. Dodo se o Gretu zajímá, a proto se zamýšlí nad ní, nad jejím specifickým zájmem o ekologii a nad tím, zda by dokázala to všechno, kdyby na spektru autismu nebyla. Dvě autistky, které jsou na svůj autismus hrdé a vnímají ho pozitivně. 

O ekologickou aktivistku Gretu Thunberg se zajímám skoro už od doby, co zahájila své počínání a aktivity ohledně klimatické krize. 15.3.2019 jsem se zúčastnila mezinárodní stávky za klima, ale ačkoli se snažím žít ekologicky, s notnou dávkou sebemrskačství musím říct, že se mi to nevede tak, jak bych chtěla. A proto píšu tento článek v následujícím znění.

Osobnost Grety mne zajímala už dávno před tím, než jsem tuto knihu dostala do rukou, a tak jsem doufala, že nahlédnu tak trochu za oponu jejich rodiny a dozvím se, jak to všechno vlastně bylo, a proč je Greta tak moc obludně nenáviděna. Ale pěkně popořadě.

„Náš dům je v plamenech“ je českým překladem knihy „Scény od srdce“, kterou napsala Gretina matka Malena Ernman společně s jejím manželem Svante Thunbergem za konzultací s Gretou a mladší dcerou Beatou Ernman. Autismus má i svá pozitiva. Den autistické hrdosti se slaví od roku 2005.

Ze začátku knihy se dozvídáme něco z profesního života slavné operní pěvkyně Maleny a také to, jak se vlastně začaly Gretiny a později i Beatiny psychické problémy projevovat a jak se je rodina snažila řešit. V této části Malena upozorňuje na potřebu osvěty o autismu a ADHD, především u dívek, které stále zůstávají poddiagnostikované.

Potom se kniha zabývá problematikou klimatu. Podle Grety a především klimatologů máme v tuto chvíli asi 11 let a musíme nejen snížit, ale potom i zastavit vypouštění našich emisí CO2 do ovzduší.

Nejlépe bychom museli přestat létat, jíst maso a přejít na obnovitelné zdroje energie a na elektromobilismus.

Zrovna včera jsme podobnou problematiku řešili se svými známými. Ptala jsem se jich, v čem si myslí, že Greta má pravdu a v čem se může alespoň malinko mýlit, a dostalo se mi takovýchto odpovědí.

  • Létání sice vyprodukuje velké množství emisí, ale klasických spalovacích automobilů jezdí mnohem více.
  • Měli bychom přejít na elektromobily a obnovitelné zdroje energie, ze kterých by byly povětšinou napájeny i ony elektromobily.
  • Jaderná energie je sice skvělá, ale než se jedna jaderná elektrárna postaví, může to trvat třeba tak 6-15 let a tolik času nemáme. Navíc se jich někteří lidé stále bezdůvodně bojí. (Vyjádření studentů jaderné fakulty FJFI)
  • Když jsme měli ve škole uznávaného klimatologa – člena Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Radima Tolasze, řekl nám, že pod 90 % věcí, co Greta řekla, by se sám podepsal.

Prosím vás, berte v potaz, že já sama nejsem v ekologii a klimatologii natolik znalá, abych mohla poučovat druhé sama za sebe, ale odkazuji se na lidi, kteří o tom něco vědí.

Co jsem si z knihy odnesla:

  • Budu se snažit, když ne úplně vysadit, tak aspoň omezit maso.
  • Letadlem jsem nikdy neletěla, což, vzhledem k této knize, mohu poprvé označit jako svoji přednost, nikoli jako ostudu. (Jednoho dne bych ovšem někam letěla ráda, je to totiž můj dlouholetý sen, který, až bude splněn, mohu zase odložit na dobu neurčitou a bez létání se obejít tak jako dosud.)
  • Budu chodit na stávky za klima. Když ne vždy, tak aspoň někdy. Naše škola je nejsvobodnější střední v ČR a pochopí to.
  • Bohužel asi nepřesvědčím rodiče, aby koupili elektromobil, ale jízda v Tesle byl pro mne velký zážitek a do budoucna se budu snažit do elektromobilu investovat (pokud budu řídit). Ačkoli někteří lidé elektromobily kritizují, stále je to podle mého názoru menší zlo než automobily spalovací.
  • Budu se více zajímat o ekologii, jako bychom měli my všichni.
  • Budu se více zajímat o energetiku, jelikož k tomuto zájmu už delší dobu přirozeně inklinuji.
  • Budu nadále dělat osvětu o autismu.

A vůbec, jakou roli, dle mého, sehrál autismus v Gretiných rozhodnutích a aktivitách?

Řekla bych, že velkou. Samozřejmě, nemusíte být autista, abyste se zajímali o vědu a klima, ale v začátku celého Gretina počínání vidím jeden velký autistický (a dost možná i ADHD) znak, který dobře znám i sama u sebe. Ve škole třeba, když se nad něčím debatuje, se mi občas stává, že vyslovím otázku, která je úplně mimo téma a která tím vyvede ostatní spolužáky a průvodce (učitele) z míry.

Jenže, ačkoli se snažím tuto vlastnost v sobě krotit, problémem je, že pro mne ta otázka dále zůstává jako věc, která se má řešit teď hned, a můj mozek nebude mít klid, dokud nebude dořešena.

Když my autisté do něčeho zabředneme, je to pro nás extrémně důležité. Věřím, že kdyby Greta nebyla na spektru autismu, nikdy by si sama nesedla s cedulí na zem před budovu parlamentu a nedala svou osobu všanc i přes své psychické problémy. Místo toho by se třeba „jen“ přidala do nějaké organizace, anebo by svůj aktivismus odkládala s myšlenkou „Však ono se to nějak vyřeší i beze mě.“

Kdyby nebylo autismu, nebylo by mnoho skvělých vynálezů, uměleckých děl a myšlenek, které mnohdy vznikly právě z takovéhoto pocitu neodkladnosti a naléhavosti.

Jsem už na konci knihy i tohoto článku a stále jsem se jednu věc nedozvěděla. A to odpověď na otázku, proč je Greta tolik nenáviděna a kontroverzní. V podstatě proto, že říká pravdu? Ačkoli je to ještě dítě mého věku, má pravdu minimálně v tom, že lidé se k Zemi chovají zle a nesprávně a že se dá plno věcí z našeho soudobého konzumního života oželet. To ostatní nechám na posouzení odborníků, ale jak jste sami viděli, nejspíše bude mít pravdu i v ostatních věcech.

Nemusíme ale člověku vyhrožovat smrtí za jeho názory. Greta je tu z nějakého důvodu. A pokud to nejmenší, co po konfrontaci s ní uděláte, je to, že se nad jejími slovy bez odsuzování a arogantnosti zamyslíte, bude to jen dobře.

Apeluji proto na všechny z vás, kdo čtete tento článek, abyste si její knihu přečetli a minimálně se nad ní zkusili zamyslet. A pokud s Gretou a klimatology zásadně nesouhlasíte, pak jistě máte své vlastní seriózní výzkumy, které byste nám měli ihned předložit.

A jelikož se i moje ezoteričtější část osobnosti hlásí o slovo, nechám na závěr prostor i jí: Greta je tu z nějakého důvodu. A všemožné problémy moderní doby taky. Možná se máme zamyslet nad tím, co nám tím chce Stvořitel říct. Nemáme opravdu omezit cestování a hyperkonzumní způsob života? A pokud neposlechneme drobnou šestnáctiletou holku s copy a nezvolníme ve svém dosavadním životním stylu, pak může přijít na řadu něco jiného. Něco miniaturního, pouhým okem neviditelného, co by nás mohlo přinutit přehodnotit své hodnoty. Stačil by třeba takový virus…

____________________
text Dodo, kterou si můžete poslechnout na videu při rozhovoru s redaktorkou TV Prima.

Dodo bude také přednášet na 1. Autistické konferenci 7. září 2020. Je spoluautorkou grafické podoby konference a je autorkou portrétů redaktorů ATYP magazínu, rovněž portrétu sebe a Grety Thunberg.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 komentáře

  1. Sám žiju ekologicky, snažím se žít zero waste do největší možný míry. Avšak mi nedá vyjádřit se ke konzumaci masa. Není vše tak, jak se může na první pohled zdát.
    Čím je více vegetariánů a veganů, tím je větší poptávka po sóje. Ploše pro její pěstování často ustupují lesy, nemluvě o tom, že se pak ta sója dováží až z Ameriky…
    Pro klima je lepší, když zajedete (byť třeba autem) do sousední vesnice a koupíte si třeba jehněčí od místního chovatele. Ekologická stopa takový potravy je ve srovnání se sójou minimální, navíc svými penězi podpoříte přímo místního člověka, který tu má rodinu a stará se o blaho místní krajiny.
    Pro naši planetu je lepší jíst lokální maso, než zeleninu ze zámoří 😉

    Eric

  2. Na vaši otázku , proč svět nenávidí Gretu, může být odpověď, že většina lidí nesnáší procítěné,afektované projevy typu “ jak se opovažujete ? …. Ukradli jste mi dětství , atp. “ Tyto silné řeči slabé dívky , né nepodobné projevům diktátorů (Hitler) v lidech evokují spíše negativní pocity . Co se týče elektromobilů, tam je vidět silná lobby zainteresovaných . Jak chtějí ekologicky vyrobit hliníkové, ocelové a plastové díly ? Podle všeho se nejen máme vrátit do pravěku,ale jako bonus, nesmíme jíst ani maso. Netvrdím, že je planeta v pohodě a nemusíme se starat,ale poslouchat nesmysly nám nepomůže. Nakonec to matka příroda vyřeší a vše ,co jí škodí ,zničí.

  3. To, co na začátku svého příspěvku u Frézy kritizujete je právě projevem autismu, tzv. Aspergerovým syndromem. Tedy žádný projev povahové vlastnosti, ale styl projevu lidí a AS.

  4. Doporučuji ti přečíst si článek od Jeremy Clarksona, který na Gretu reagoval, a rychle pochopíš, proč jí tolik lidí nenávidí.
    Ukazovat na problémy umí každý pitomec, ale řešit je už málo kdo. Svět o svých problémech ví, ale nějaký křik je nikdy nevyřeší.
    Nemluvě o tom, že ona kde kázat o ekologii do EU a USA, což jsou oblasti světa, která pro naši planetu dělají co můžou, i za cenu vlastního pohodlí. Ať si jde kázat do Indie, nebo Číny, kde na tohle kašlou

Přihlášení