Autistická konference mi dala energii a naději

Přinášíme vám reportáž jednoho z účastníků 5. Autistické konference, která se konala 20. září 2024 ve velkém sále Městské knihovny v Praze.

Tak jako se někteří lidé těší na svou oblíbenou událost typu hudební či filmový festival, je pro mě takovým „kulturním” svátkem Autistická konference. Ve velkém sále Městské knihovny v Praze se i letos sešli autisté, odborníci a pestrá paleta dalších návštěvníků se zájmem o oblast neurodiverzity. Program konference byl rovněž bohatý, jak už se díky předchozím ročníkům dalo očekávat.  

Na Autistické konferenci jsem se cítil jako doma

Minulý rok (4. ročník) jsem navštívil, spolu se svou manželkou, Autistickou konferenci vůbec poprvé a byl jsem naprosto ohromen a nadšen z programu, výběru témat a zejména z lidí, kteří byli, téměř ve všech případech, na spektru. Jelikož žiji téměř neustále ve stresu, napětí a trpím úzkostmi, tak mám několikaleté zkušenosti s různými terapiemi, podpůrnými skupinami ap. Mohu zcela upřímně říct, že účast na konferenci mi dá mnohem víc energie a naděje než všechna ta předchozí sezení dohromady. Měl jsem pocit, že jsem jako doma a s těmi správnými lidmi kolem sebe. Také jsem se několikrát ujistil v mém přesvědčení, že tvrzení „autisté nemají smysl pro humor”, je velký mýtus.    

Autismus ve školství

Stejně jako minulý ročník, tak i tentokrát, ve mně nejvíc rezonovala témata vzdělávání a školství. Syn (8 let, diagnostika PAS) minulý rok nastoupil do 1. třídy, takže máme aktuální osobní zkušenosti se vzdělávacím systémem (MŠ i ZŠ) a začleněním dítěte s diagnózou do školní mašinérie. Bohužel, přes doporučení lékařů, speciálně pedagogického centra, nebo samotnou diagnózu, stále narážíme na různé pedagogické pracovníky, kteří jako by to všechno nebrali v potaz a jeli si svou zaběhlou strategii. Všichni musí dělat totéž a na všechny uplatňujme stejné nároky a podmínky. Samozřejmě, jsou i světlé výjimky (děkujeme, paní učitelko). 

Velmi se mi líbila přednáška „Příklady dobré inkluze” Mgr. Magdaleny Košnarové, ředitelky Osvobozené základní školy v Praze a příjemně pohodové povídání Martina Urzy, učitele základní školy Ježek bez klece, jehož přednáška rozpoutala asi nejvášnivější debatu v sále. Já osobně nemám na školní léta ty nejlepší vzpomínky (navíc, v době 80. let, ještě bez nějaké konkrétní diagnózy), a tak jsem byl velmi mile potěšen, že to v dnešní době jde i jinak, a rozhodně lépe.  

O všem je možné diskutovat

Pořadatelé se také nemusí bát pasivního publika, jako je tomu na jiných akcích tohoto typu, a čekat, kdy se někdo přihlásí s dotazem. Zde se naopak na všechny zájemce většinou nedostane. Je to způsobeno především tím, že mnozí lidé na spektru jsou známí svou upřímností a nebojí se jít do konfrontace a vyjádřit svůj názor. Možná je to i tím, že se zde cítí v bezpečí, tak své pocity a názory otevřeně sdílí. 

Minulý rok zde byla například prezentována kritika metody ABA terapie versus postoj jejích podporovatelů. Letos se třeba vášnivě diskutovalo o morálním profilu Hanse Aspergera nebo o již výše zmíněných alternativních metodách školy Ježek bez klece.

Ač jsem vzdálen problematice náboženství a křesťanství, byl jsem potěšen přednáškou Vavřince Šipra, protože jsem si uvědomil, že lidé na spektru jsou zastoupeni napříč všemi profesemi, světonázory a sociální strukturou. Bylo příjemné po skončení prezentace sledovat, jak účastníci běželi za přednášejícím, a ještě osobně konzultovali své postřehy, případně děkovali za podporu a osvětu v této oblasti.

My to měli podobně minulý ročník, kdy nás natolik zaujala prezentace Boženy Krumové o senzorické integraci, že jsme se na místě domluvili a syna k ní přihlásili  na ergoterapii, jež mu velmi prospívala.

Těšil jsem se také na přednášku Dodo (Kateřiny Dodo Doudové), která minulý rok skvěle odprezentovala téma speciálních zájmů a kyborgismu. Letos se věnovala  temnějšímu tématu – fobie a autismus, zejména pak agorafobie.

Bc. Vladimíra Prokajová se zabývala otázkou, zda inkluze není jen iluze. O historii autismu zas přednášel student historie Bc. Matěj Kočár. A pořadatelka konference Dagmar Edith Holá mluvila na téma stresu u lidí ve spektru. K sebeobhajobě a projektu EUCAP promluvila Bc. Zuzana Wildová.

Ocenění za Self Advocacy

Na konferenci byli oceněni 3 přednášející na autistickém spektru, kteří jsou aktivní v osvětě, ale také pracují s dětmi a dospívajícími s PAS. Mgr. Matúš Krupa a Mgr. Valerie Krupová přednášeli o sebeobrazu lidí s autismem. Třetí oceněný, Martin Kováč, mluvil o tom, jak může neurodivergentním lidem pomáhat umělá inteligence. 

Již nyní se těším na příští ročník. Doufám a pevně věřím, že pořadatelům nedojde nadšení ani chuť a najdou opět finanční podporu. Rád bych nějakým způsobem pomohl i organizačně, případně bych se osmělil a také vystoupil s nějakým příspěvkem.

Chtěl bych touto cestou velmi poděkovat organizátorům této skvělé a potřebné akce,  a to zejména Dagmar Edith Holé, za přípravu a její velké nasazení. 

________

Text napsal: Bc. Daniel Beseda, metodik spisové služby ve státní správě, otec dvou dětí (syn 8 let – diagnostika PAS, dcera 6 let), sám s příznaky PAS (zatím bez diagnózy)

Pokud nám chcete pomoci vybrat pro vás nejlepší termín 6. ročníku Autistické konference v roce 2025, prosíme o vyplnění dotazníku: 6. Autistická konference.

 

Za Nadační fond ATYP děkujeme spolupořadatelům a partnerům, že jsme mohli 5. Autistickou konferenci pořádat. Jmenovitě Magistrátu hl. m. Prahy, organizaci Za sklem o. s., Platformě Naděje pro Autismus, A Centru, beznavodu.sk a Městské knihovně v Praze.

Velké díky patří všem lidem ve spektru autismu, kteří se aktivně zapojili do příprav a také byli v den konference v realizačním týmu. Rovněž těm, kteří přednášeli, protože pro mnohé to byl výstup z komfortní zóny, který si žádá řádnou dávku odvahy, protože v ČR je pořád velká stigmatizace autistů.

Přednášky z letošní 5. Autistické konference budou přístupné postupně v adventním čase na YT kanálu ATYP magazín. Zatím si můžete pustit z předešlých ročníků. Nebo na herohero.co/atypmagazin některé rozhovory z ATYP Speciálů, které jsme převedli do audio verze k poslechu. Na Facebooku ATYP magazínu v albu K poslechu na herohero najdete ukázky toho, co už jsem převedli do audia verze.

Na e-shopu ATYPpress.cz si můžete zakoupit všechny naše publikace i novinku ATYP Speciál: Film a neurodiverzita.

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení