Jako člověk na spektru potřebuji v práci podporu

Jako člověk na spektru potřebuji v práci podporu

Očekával bych více pochopení a toleranci k lidem, kteří jsou trošku jiní. Pokud má někdo autismus, Aspergerův syndrom, ADHD, OCD nebo jinou mentální „poruchu“, která mu znesnadňuje zapadnutí do pracovního kolektivu, ale má potenciál a snahu se stát dobrým zaměstnancem, tak by ze začátku potřeboval podporu a trochu jiný přístup.

Takový jiný (nechci říkat člověk s poruchou, to zní nekorektně a nedůstojně) člověk vnímá svět odlišněji. Jeho mozek je naprogramován na komplexnější uvažování. To znamená, že se nemusí za krátkou dobu hned všemu naučit jako běžný neurotypický člověk (dále NT), takže to chce více času. Dále tito lidé mohou mít traumata právě kvůli tomu, jak s nimi zacházelo netolerantní okolí, takže bývají plašší a citlivější. Třeba pokárání a ještě pokud možno se zvýšeným hlasem může být pro ně odstrašující, protože díky své zvýšené citlivosti intenzivněji prožívají negativní emoce než NT a má to ve výsledku opačný účinek. Na NT člověka vynadání a zvýšený hlas nemá zdaleka takový dopad jako na toho „jiného člověka“.

Jako člověk na spektru potřebuji v práci podporu 1
15 důvodů proč zaměstnat člověka na spektru autismu.

Neurodiverzní (dále ND) člověk je více z mnoha podnětů v nezdravém stresu (distres). Ten mu může způsobovat nejen hluk, ale i horko, nevyvětraná místnost, open space, nečekaný dotek, ale i permanentní se hlídání v sociálních interakcích, které NT lidem jdou přirozeně. Jemu dělají potíže, nepozná intriky, často neumí navázat hovor jako první, neumí jen tak „plkat“, to vše v kanceláři může působit, že je odtažitý nebo arogantní. Kvůli zvýšené citlivosti může mít větší nutkání k pláči.

Toto vše může vypadat, že tento jiný člověk není vhodný do zaměstnání. Ale když budou zaučující zaměstnanci a vedení trpělivější, může tento „jiný“ člověk během pár dní vše zvládat, dokonce i překvapit, protože tito lidé mají své plusy, což je větší empatie (dobré pro mezilidské vztahy), smysl pro detail, pečlivost, hloubavost, touha za každou cenu dokončovat věci. Má jiný úhel pohledu, takže může přijít s novým řešením v projektu, s inovací, která je dnes tak nutná a firmy hledají talenty a inovátory. Také jsou to lidé, pokud dostanou podporu a nejsou zahlceni přemírou podnětů z okolí, nerespektem ke svým smyslovým potřebám, velcí dříči.

Proč to tady uvádím? Jelikož jsem sám na autistickém spektru, tak nemám moc dobré zkušenosti, co se týče prvního roku mého pracování. První rok jsem si některé dny opravdu prožíval peklo a občas jsem musel potlačovat pláč. Ale vytrval jsem a už se dá říci, že je to v normálu. A byl bych rád, kdyby se takové situace už neopakovaly a vyšli jsme lidem, jako jsem já, v zaměstnání více vstříc třeba úpravou pracovního místa nebo pomocí v sociálních interakcích a rozhodně neodsuzováním, když se nezačlení tak pružně jako „běžný“ člověk.

______________

Text Ing. Míla Soukup, pracující jako chemik, účastník projektu Autismus není vidět, který podpořil Evropský sbor solidarity.

O zaměstnávání lidí na autistickém spektru už jsme psali v těchto článcích: Open space není pro mě moc dobrý, Každá firma potřebuje svého autistu.

Škola byla pro mě vězením 4

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení