Vídáme ji začátkem každého dubna. Lidé se oblékají do modrých triček, budovy svítí modře, chodí se s modrými nafukovacími balónky a všude se objevují plané sliby, jak se pro nás autisty vše zlepší, jak nám alisté (neautističtí lidé) chtějí porozumět. Zvýšení povědomí a porozumění autismu je věnovaný celý měsíc duben. Ale další měsíce jako by vše bylo zapomenuto. Veřejnost však neví, že „barva autismu“, jejímž nošením nás chtějí podpořit, pochází od organizace, která naopak autistům ubližuje: Autism Speaks.
Tato organizace je v komunitě nechvalně známá svými spoty, jako třeba I Am Autism, kde se o autismu mluví jako o démonovi a rozvraceči rodin. Za tyto spoty se organizace nikdy pořádně neomluvila. Většina jejich výdělků nejde na pomoc rodinám autistických dětí (pouhých 10 %), ale bohužel na lobby a propagaci. Modrou barvu používají jako symbol komunikace a syndromu vyskytujícího se hlavně u chlapců, což je už dávno vyvráceno. Dívky mají stejnou pravděpodobnost výskytu autismu jako chlapci – háček je v tom, že i odborná veřejnost zná převážně symptomy chlapců, které jsou viditelnější, jako třeba neobvyklé zájmy. Dokonce se stále diagnostika PAS provádí testy sestavenými kdysi podle chlapců. Dívky ale mají odlišné projevy – mnohdy jsou jejich zájmy stejné jako u jejich neurotypických vrstevnic či méně neobvyklé, liší se ale jejich intenzita. Děvčata se také dokážou lépe maskovat, proto ale končívají s nesprávnými diagnózami jako třeba hraniční porucha osobnosti nebo s depresemi, úzkostmi a v dospělosti často i vyhořením.
Symbol puzzle také začal používat Autism Speaks
S modrou se často pojí dílek puzzle, který Autism Speaks používá jako své logo. Tento symbol má také velmi problematický význam. Naznačuje, že autističtí lidé jsou záhadou pro „běžnou“ populaci, skládankou, ve které chybí dílky, a proto jsou nesrozumitelní. Puzzle i modrá barva se v ČR používají jako obecné symboly pro autismus, nikdo ale nezná jejich opravdový význam. Nebo to také evokuje dojem, že jsou autisté neucelení, něco jim chybí, jsou rozbití… Bere se jako symbol komunikace, v níž mají mnohdy autisté handicap. To je ale také velmi zavádějící. Někteří autisté mluví velmi dobře, komunikují na vysoké úrovni – mnohdy vyšší než někteří neurotypičtí jedinci, někteří se vyjadřují písemným projevem, který by jim leckterý alista mohl závidět.
Co tedy použít místo modré?
Nejčastěji se v autistické komunitě používá duhový symbol ležaté osmičky, který je symbolem nekonečna a respektu, dobře tak znázorňuje různorodost lidí na spektru a to, že projevy autismu jsou pro každého specifické a nejdou jednoduše zařadit do škatulek „nízkofunkční-vysokofunkční“. Proto je to můj oblíbený symbol.
Dále se také používá karmínově červená a zlatá barva – červená jako protiklad k modré, tím pádem k Autism Speaks, a zlatá, jejíž chemické označení Au naráží na název autismu.
Podívejte se na loga organizací a projektů z celého světa, které jsou buď zcela provozovány lidmi na spektru autismu nebo je tam víc jak 50% autistů, kteří se podílejí na správě a koordinaci. Většina je také zapojena do Evropské rady autistů (EUCAP).
Myslíte si, že je v pořádku používat modrou k autismu, když autisté ji nepoužívají? Možná ano. Je rozpoznatelné, kdo mluví o autismu bez autistů.
___________
text Adéla „Neltora“ Malenová / grafika ATYP magazín
Zdroje:
https://www.instagram.com/p/B5LWgMmnUZm/
Text vznikl s finanční podporou Ministerstva zdravotnictví ČR a s finanční podporou hlavního města Prahy.