Klíč k osvětě, nebo pomůcka pro úředníky?

Klíč k osvětě, nebo pomůcka pro úředníky?

Jako rodiče dítěte s poruchou autistického spektra (PAS) mě zajímá osvěta o autismu v ČR. Nejsem žádný odborník, ale uvědomuji si, jak je autistické spektrum široký pojem. Lidé s PAS mohou mít těžkou mentální retardaci, stejně tak nadprůměrné IQ. Do této skupiny patří lidé, kteří žijí „ve svém světě“ a nedokáží si cokoliv zařídit bez průvodce, ale také sem patří lidé, kteří mají jen určitým způsobem narušenou komunikaci a jsou zařazení do běžného života.

Před dvěma roky byla vytvořena Odborná skupina vládního výboru zdravotně postižených pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS. Jejich příspěvky, které sleduji, jsou ke stažení na internetu. Zaujal mě tzv. Komunikační soubor, z kterého byl zveřejněný Komunikační klíč.

Zamýšlím se, pro koho je Komunikační klíč určen. Zda slouží jako osvěta o problémech lidí s autismem, či jako pomůcka pro ty, kteří se mohou s člověkem s PAS setkat ve své běžné práci (např. úředníci na úřadech). Jako pomůcka je podle mne nevhodný.

Zaujala mě věta: „Neberte tedy prosím tato pravidla jako univerzální klíč, vězte však, že osvojíte-li si tato pravidla pro chvíli nouze, velmi vám pomohou i v běžných životních situacích, kdy se dostáváte s lidmi s autismem do styku.“ Snažím se vcítit do úředníka, který by se podle Komunikačního klíče měl řídit. Tato věta ho nabádá, že to není univerzální pomůcka, ale v případě nouze pomůže. Kromě toho, že cítím, že si ta věta navzájem odporuje, tak se ptám: Pokud to není univerzální pomůcka, jak v případě nouze pomůže?

Komunikační klíč radí úředníkům, aby s člověkem s PAS mluvil jasně, jednoduše, trpělivě. Pokud takto začne úředník mluvit na člověka s PAS, který očekává běžnou komunikaci, tak si myslím, že ho to může naopak rozhodit. Jinému člověku s PAS to ale může vyhovovat. Komunikační klíč radí vyhýbat se očnímu kontaktu. Ti lidé s PAS, kteří mají špatný oční kontakt, tak si vyhýbání očního kontaktu od druhého nevšimnou (zaměřují se třeba na bradu, na ruce, na tiskopisy úředníka). Ale ne všichni lidé s PAS mají špatný oční kontakt a naopak je takové chování, které nečekají, může vyvést z míry. Na sociálních nácvicích se učí sociálním dovednostem a může nastat otázka: „Proč ten úředník nemá oční kontakt? Co je špatně, že se na mne nedívá?“

Dovolte mi další zamyšlení. Pokud na úřad půjde člověk s PAS, který má problém při jednání na úřadech, tak velmi pravděpodobně bude mít s sebou dalšího člověka, který mu při jednání pomůže. A pokud půjde na úřad sám, tak si nemyslím, že by hned dával o sobě vědět „já jsem autista“. Jsou mezi námi tací, kteří tu diagnózu PAS mají (nebo by ji při vyšetření odborníkem dostali), ale nestojí o ni či ji odmítají. Jak pak úředník má poznat, že to je ten člověk s PAS a má se k němu chovat tak a tak? Jak má rozeznat, že chování daného člověka je způsobené PAS a není to způsobené jinými vlivy?

Více než Komunikační klíč bych doporučovala vytvořit brožurku o tom, co to je porucha autistického spektra s příklady jednání různých lidí s PAS (impulzivita, výbušnost, nepochopení, ale také to, že někteří nemusí mít žádné problémy při jednání na úřadech). A spolehla bych se na inteligenci a zkušenost úředníků při jednání s klienty.

Snaha o osvětu mezi lidmi a institucemi, které přicházejí do styku s lidmi s PAS, je jistě chvályhodná. Otázkou však je, zda Odborná skupina vytvářející Komunikační klíč zvolila pro tento osvětový krok vhodnou formu a zda se nedostatkům tohoto Klíče nedalo předejít širší diskuzí s odborníky.

 

text Dana Kebertová / foto Pixabay.com

 

VIZITKA

K práci Odborné skupiny Vládního výboru zdravotně postižených pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS hovořil v rozhovoru pro ATYP magazín poslanec MUDr. David Kasal 11.3. zde

Více o Odborné skupině vládního výboru zdravotně postižených pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS i její členy najdete zde.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení