Nedávno jsme vám v textu vysvětlili, co způsobují opakované negativní myšlenky a jak poznat, že jimi trpíte. O dvou typech si můžete přečíst v článku 7 rysů neplodných myšlenek aneb vystupte z myšlenkových pastí. Dnes naše redaktorka Dodo otevřeně píše, jak vypadají vtíravé myšlenky u ní. Nejdůležitejší je nejprve je poznat a zachytit, když přichází, poté od nich odejít.
To, že mám OCD, není na první pohled tak patrné a naštěstí to neovlivňuje tolik negativně můj život, jako například agorafobie, ale i tak je to nepříjemné a dovedlo mě to nejednou pěkně potrápit – zvláště, když jsem byla ještě malá a nevěděla jsem, o co se jedná.
Člověk neví, proč se mu v hlavě rodí takové ošklivé myšlenky, proč má nutkání někomu říct něco ošklivého (třeba i nějakou rasistickou urážku) nebo proč mu mozek vkládá do hlavy myšlenky na to, že si přeje, aby jeho blízký umřel, popřípadě proč má nutkání si nějakým způsobem ublížit, i když nechce.
Je to jako kdyby nám v mozku sídlil šotek, který schválně naše myšlenky překrucuje a napadá jen pro svou vlastní zábavu. Potom je lehké cítit pocit viny, selhání a toho, že jsme zlí, když si „vlastně přejeme takové ošklivé věci“.
Proto prosím, mějme na paměti to, že naše myšlenky, zvláště ty vtíravé, rozhodně nedefinují to, kým jsme. Nejsme to my a také to nemusí být naše opravdické názory a pocity.
Neházejme za to na sebe pocit viny, je to OCD, nemoc jako každá jiná.
Je to jenom zlý skřítek v hlavě, kterému se musíme naučit dávat míň a míň pozornosti, s čímž může pomoci například terapie.
Ono ho to totiž pak zpravidla bavit přestane, když se naučíme si ho nevšímat. 🙂
Čím více vás trápí opakované negativní myšlení, tím snadněji se aktivizuje větší počet situací, kdy přichází. “Je tedy důležité tyto spouštěče rozpoznat,” píše psycholog Clark. Pokud si myslíte, že efektivní strategií, jak je zvládnout, je sebekontrola, pak jste na omylu. Čím víc se soustředíte na to, na co nechcete myslet, tím více na to myslíte.
Myslíme na to, jak jsme neschopní, co všechno jsme v životě pokazili, jak nás nikdo nechápe, jak to vše už nemá smysl… Ouha. Už už ten šotek je tu. Je potřeba se naučit přepínat z pasivní mysli na aktivní. Právě v momentech, kdy vaše mysl je od vás odpojená, vrátí se do starých vzorců, které životem nabrala. Všichni máme za sebou těžká období, někteří dokonce traumata – mysl se tehdy zacyklila a ráda se k tomu vrací, když to není “terapeuticky” zaléčené. Tomu se odborně říká ruminace – “přežvykování” starých nefunkčních a často nepravdivých myšlenek a vzorců a přehnané přemýšlení stále dokola o tom samém bez valných výsledků.
Dalšími typy ruminace jsou negativní myšlenky směrem do budoucna – neustálé obavy, že se něco pokazí, přijde nemoc, smrt… Opět je nutné poznat je a pak přepnout z pasivní mysli, která si dělá, co chce, na aktivní “tady a teď”. Uvědomování si toho, co se děje v mém těle, je ta nejlepší a často jediná cesta, pokud už naše mysl má roky nad námi vládu. Proto připomínáme knihu Vystupte z myšlenkových pastí, která vám pomůže nalézt aktivní strategie k žití bez úzkostných obav z budoucnosti a černých myšlenek o minulosti a o sobě.
Jak se s vtíravými myšlenkami vypořádáváte vy?
________
text Dodo a Dagmar Edith Holá / kresby Dodo / grafika ATYP magazín / korektura Bc. Viktorie Havrdová
Práce na tomto textu ja placena z grantu Ministerstva zdravotnictví ČR a s finanční podporou hlavního města Prahy.