Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace

Autistické ženy kvůli hypersenzitivitě prožívají menstruaci intenzivněji. To již víte z článku, který jsme pod názvem Autistky kvůli hypersenzitivitě prožívají menstruaci intenzivněji aneb co mi pomohlo ji vnímat pozitivněji publikovali v červnu. Přečetli jste si v něm zkušenosti od více než deseti autistek a také o tom, že měly k tématu edukaci od svých matek ale i jiných žen ne zrovna pozitivní. Redaktorka Anežka svůj cyklus také nesnášela. Částečně se to změnilo, když objevila menstruační houbičku. Začala se proto zajímat o to, jak lépe a ekologičtěji prožít dny s menses.

Na začátek trocha lehké matematiky (čísla jsou zaokrouhlená a velice přibližná, nejedná se o statistický údaj). Průměrně za den menstruace jedna žena spotřebuje 4 vložky/tampony. Při délce krvácení 5 dnů to máme 20 vložek/tamponů na měsíc, tedy 240 za rok, tedy 9 600 za život. Na Zemi jsou téměř 4 miliardy žen. Pokud alespoň tři čtvrtiny mají přístup k hygienickým potřebám, tak za jeden rok se spotřebuje 720 000 000 000 vložek/tamponů. To je už opravdu hodně nul. Ale ještě trochu přidáme. Jedna nepoužitá vložka váží průměrně 6 gramů, tedy to je 4 320 000 tun odpadu za rok. Přičemž doba rozkladu jedné vložky dosahuje až 500 let. To už zní trochu děsivě, ne?

S exponenciálním přírůstkem lidské populace se začala stejně rychle projevovat blížící se ekologická katastrofa. V posledních letech, kdy nejen klimatické změny dosahují alarmujících hodnot, se otázka udržitelnosti stala více diskutovatelnou. Jsou nové zákony a regule, vymýšlejí se nové postupy recyklace a edukace veřejnosti probíhá již i u dětí na základních školách. Pořád je bohužel velké množství témat, které se zatím příliš neřešilo. Jedním z nich jsou hygienické potřeby, konkrétně menstruační pomůcky. Přitom není problém najít ekologickou (a zároveň dostupnou) variantu, pouze o tom ženy často nevědí.

MENSTRUAČNÍ HOUBA

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace 3

Menstruační houbičku uvádím na prvním místě, protože jsem jejím velkým zastáncem. Jedná se o přírodní mořskou houbu, která je šetrně sbírána tak, že se odstřihávají jen nové výhonky, ale přitom samotná houba není nijak poškozena a neustále může růst. Jelikož se jedná o zcela přírodní materiál, tak je houbička biodegradabilní a může se například dát i do kompostu.

Prodává se za cca 100 Kč za kus a používat se může až jeden rok. Po použití se vypláchne vodou a po skončení krvácení se nechá odmočit ve slaném roztoku.

Zavádění je bezbolestné a (za mě) její největší výhoda je v tom, že po zavedení nikde netlačí, nepřekáží a není cítit ani během sportu.

Problém může nastat například na veřejných záchodech či v práci, kde nemáte hned po ruce umyvadlo. Nejlepší řešení je si vzít lahvičku s vodou přímo sebou do kabinky a houbičku “vyprat” nad záchodovou mísou.

Nedoporučila bych ji však pannám, domnívám se, že by vytahování mohlo být pro ně bolestivé.

MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace 1

Kalíšek je často strašákem mladých dívek, ale spousta žen si ho pochvaluje. Vyrábí se z lékařského silikonu, který nepodporuje množení bakterií a nezapáchá. Po skončení menstruace stačí kalíšek vyvařit v horké vodě. Při správném používání vydrží až 10 let, takže v přepočtu na počet cyklů vychází jako nejlevnější varianta.

Kalíšek se zavádí ve složeném stavu a může zůstat v těle až po dobu 12 hodin. Po vytažení se krev vylije do záchodu, kalíšek se opláchne a může se znovu zavést. Opět může nastat problém na veřejných záchodech, kde doporučuji si taktéž sebou brát lahvičku s vodou.

Kalíšky se nedoporučují používat pannám, kdy by zavádění mohlo být bolestivé.

VLOŽKY A TAMPONY Z ČISTÉ BAVLNY

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace 2Další možností jsou vložky či tampony ze 100% bavlny. Jsou hypoalergenní, neparfémované a bělené kyslíkem. Dají se kompostovat a tudíž nepřináší žádnou ekologickou zátěž.

Existují též i pratelné bavlněné vložky na vícero použití. Musí se však prát hned po použití, a tedy spotřeba vody v období menstruace dosti naroste. Variantou je opláchnout vložky ručně a střádat je v lavoru se studenou vodou a pokaždé večer je dát prát. Krev se velmi rychle začíná rozkládat a zapáchat, takže by neměly namočené zůstávat déle. Prát by se měly na 30°C, ať nezůstanou stopy po krvi, a následně vyvařit, kdyby se v lavoru náhodou namnožily nějaké bakterie a pračka je “nezabila”.

MENSTRUAČNÍ KALHOTKY

Kalhotky zachytávající menstruační krev se stávají trendem. U některých se počítá s použitím ještě i jiné menstruační pomůcky, ale existují i takové, u kterých není třeba nic navíc. Mají nepropustnou i savou vrstvu, která pohltí až 15 ml krve, což odpovídá až 3 vložkám. Nicméně po použití se musí vyprat, takže budete potřebovat alespoň troje na dobu menstruace a musíte doufat, že vám vždy stihnou uschnout. Další nevýhodou je převlékání, opět například v práci je třeba vymyslet, kam s použitými kalhotkami, a pokud máte na sobě kalhoty, tak se musíte vysvléct celá.

Většina ekologických alternativ vychází v přepočtu na jednu menstruaci levněji než klasické jednorázové vložky. Vyžadují však trochu zručnosti a odvahy je vyzkoušet. Rozhodně ale stojí za to dát jim šanci. Planetu máme jen jednu.

_________________________

text Anežka G. / kresby Kateřina Šturmová / foto Canva.com

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Jedna odpověď

  1. Holky, jsem Aspergerka, 47 let a přesně, jak zmiňujete, i pro mě je od začátku menstruace peklem na zemi. Jako správná AS žena i já trpím řádným PMS. Až před dvěma lety mě kamarádka přivedla na myšlenku zkusit menstruační kalíšek. Za mě super. Že začátku tedy jsem měla problém, než jsem vychytala správnou velikost ( vyzkoušela jsem tři), ale od té doby super. Vůbec nevím, že ho mám.

Přihlášení