Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace

Autistické ženy kvůli hypersenzitivitě prožívají menstruaci intenzivněji. To již víte z článku, který jsme pod názvem Autistky kvůli hypersenzitivitě prožívají menstruaci intenzivněji aneb co mi pomohlo ji vnímat pozitivněji publikovali v červnu. Přečetli jste si v něm zkušenosti od více než deseti autistek a také o tom, že měly k tématu edukaci od svých matek ale i jiných žen ne zrovna pozitivní. Redaktorka Anežka svůj cyklus také nesnášela. Částečně se to změnilo, když objevila menstruační houbičku. Začala se proto zajímat o to, jak lépe a ekologičtěji prožít dny s menses.

Na začátek trocha lehké matematiky (čísla jsou zaokrouhlená a velice přibližná, nejedná se o statistický údaj). Průměrně za den menstruace jedna žena spotřebuje 4 vložky/tampony. Při délce krvácení 5 dnů to máme 20 vložek/tamponů na měsíc, tedy 240 za rok, tedy 9 600 za život. Na Zemi jsou téměř 4 miliardy žen. Pokud alespoň tři čtvrtiny mají přístup k hygienickým potřebám, tak za jeden rok se spotřebuje 720 000 000 000 vložek/tamponů. To je už opravdu hodně nul. Ale ještě trochu přidáme. Jedna nepoužitá vložka váží průměrně 6 gramů, tedy to je 4 320 000 tun odpadu za rok. Přičemž doba rozkladu jedné vložky dosahuje až 500 let. To už zní trochu děsivě, ne?

S exponenciálním přírůstkem lidské populace se začala stejně rychle projevovat blížící se ekologická katastrofa. V posledních letech, kdy nejen klimatické změny dosahují alarmujících hodnot, se otázka udržitelnosti stala více diskutovatelnou. Jsou nové zákony a regule, vymýšlejí se nové postupy recyklace a edukace veřejnosti probíhá již i u dětí na základních školách. Pořád je bohužel velké množství témat, které se zatím příliš neřešilo. Jedním z nich jsou hygienické potřeby, konkrétně menstruační pomůcky. Přitom není problém najít ekologickou (a zároveň dostupnou) variantu, pouze o tom ženy často nevědí.

MENSTRUAČNÍ HOUBA

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace 3

Menstruační houbičku uvádím na prvním místě, protože jsem jejím velkým zastáncem. Jedná se o přírodní mořskou houbu, která je šetrně sbírána tak, že se odstřihávají jen nové výhonky, ale přitom samotná houba není nijak poškozena a neustále může růst. Jelikož se jedná o zcela přírodní materiál, tak je houbička biodegradabilní a může se například dát i do kompostu.

Prodává se za cca 100 Kč za kus a používat se může až jeden rok. Po použití se vypláchne vodou a po skončení krvácení se nechá odmočit ve slaném roztoku.

Zavádění je bezbolestné a (za mě) její největší výhoda je v tom, že po zavedení nikde netlačí, nepřekáží a není cítit ani během sportu.

Problém může nastat například na veřejných záchodech či v práci, kde nemáte hned po ruce umyvadlo. Nejlepší řešení je si vzít lahvičku s vodou přímo sebou do kabinky a houbičku “vyprat” nad záchodovou mísou.

Nedoporučila bych ji však pannám, domnívám se, že by vytahování mohlo být pro ně bolestivé.

MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace 1

Kalíšek je často strašákem mladých dívek, ale spousta žen si ho pochvaluje. Vyrábí se z lékařského silikonu, který nepodporuje množení bakterií a nezapáchá. Po skončení menstruace stačí kalíšek vyvařit v horké vodě. Při správném používání vydrží až 10 let, takže v přepočtu na počet cyklů vychází jako nejlevnější varianta.

Kalíšek se zavádí ve složeném stavu a může zůstat v těle až po dobu 12 hodin. Po vytažení se krev vylije do záchodu, kalíšek se opláchne a může se znovu zavést. Opět může nastat problém na veřejných záchodech, kde doporučuji si taktéž sebou brát lahvičku s vodou.

Kalíšky se nedoporučují používat pannám, kdy by zavádění mohlo být bolestivé.

VLOŽKY A TAMPONY Z ČISTÉ BAVLNY

Jak učinit z červených dní zelené aneb ekologická menstruace 2Další možností jsou vložky či tampony ze 100% bavlny. Jsou hypoalergenní, neparfémované a bělené kyslíkem. Dají se kompostovat a tudíž nepřináší žádnou ekologickou zátěž.

Existují též i pratelné bavlněné vložky na vícero použití. Musí se však prát hned po použití, a tedy spotřeba vody v období menstruace dosti naroste. Variantou je opláchnout vložky ručně a střádat je v lavoru se studenou vodou a pokaždé večer je dát prát. Krev se velmi rychle začíná rozkládat a zapáchat, takže by neměly namočené zůstávat déle. Prát by se měly na 30°C, ať nezůstanou stopy po krvi, a následně vyvařit, kdyby se v lavoru náhodou namnožily nějaké bakterie a pračka je “nezabila”.

MENSTRUAČNÍ KALHOTKY

Kalhotky zachytávající menstruační krev se stávají trendem. U některých se počítá s použitím ještě i jiné menstruační pomůcky, ale existují i takové, u kterých není třeba nic navíc. Mají nepropustnou i savou vrstvu, která pohltí až 15 ml krve, což odpovídá až 3 vložkám. Nicméně po použití se musí vyprat, takže budete potřebovat alespoň troje na dobu menstruace a musíte doufat, že vám vždy stihnou uschnout. Další nevýhodou je převlékání, opět například v práci je třeba vymyslet, kam s použitými kalhotkami, a pokud máte na sobě kalhoty, tak se musíte vysvléct celá.

Většina ekologických alternativ vychází v přepočtu na jednu menstruaci levněji než klasické jednorázové vložky. Vyžadují však trochu zručnosti a odvahy je vyzkoušet. Rozhodně ale stojí za to dát jim šanci. Planetu máme jen jednu.

_________________________

text Anežka G. / kresby Kateřina Šturmová / foto Canva.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

  1. Holky, jsem Aspergerka, 47 let a přesně, jak zmiňujete, i pro mě je od začátku menstruace peklem na zemi. Jako správná AS žena i já trpím řádným PMS. Až před dvěma lety mě kamarádka přivedla na myšlenku zkusit menstruační kalíšek. Za mě super. Že začátku tedy jsem měla problém, než jsem vychytala správnou velikost ( vyzkoušela jsem tři), ale od té doby super. Vůbec nevím, že ho mám.

Komentáře jsou uzavřené.

Přihlášení