Nevyspalý podivín Dan Harmon

Nevyspalý podivín Dan Harmon

Muž, který stojí za seriály jako Community (v češtině Návrat do školy) či Rick and Morty je mimořádně inteligentní, otevřená, upřímná a kreativní bytost… a také člověk na spektru autismu. Šestačtyřicetiletý americký scenárista Dan Harmon vám ve své tvorbě nedá ani prostor proto, abyste se od srdce zasmáli, protože by vám utekl vtip následující. Za tím vším je ale hluboký vhled do postav a jeho fanoušci se ho často na Twitteru ptají i na rady.

Ústředním tématem seriálu Rick & Morty je deprese. I když se na první pohled zdá, že jde o komedii z prostředí časových smyček a mimozemšťanů, je za tím mnohem víc. Proto se na tvůrce Dana Harmona obrátila na Twitteru například dívka a žádala ho o pomoc s depresí. Harmon si s ní vyměnil několik twítů: „Přiznej si a akceptuj, že se to děje. Vystavujeme se extrémnímu tlaku, abychom se cítili dobře. Je v pořádku cítit se špatně. Možná je to něco, v čem si dobrá. Mluv o tom, komunikuj to s ostatními. Hlavně se to nesnaž tajit. Depresi musíš vlastnit. Jako klobouk, nebo bundu. Tvoje pocity jsou skutečné.“

Kodifikace tvorby příběhů (Story circle = kruh příběhu)

Scenárista Harmon vyrůstal ve Wisconsinu v USA a krátce navštěvoval Glendale Community Collage. Tato zkušenost se mu později stala inspirací pro již zmíněný seriál Community. Dále se podílel kupříkladu na pilotu Heat Vision and Jack (Jack Black) a psal mnoho scénářů pro programy kanálu Commedy Central.
Kruhy. Všude jsou kruhy – na zdech, zemi, stolech, papírech… ručně kreslené, rozdělené na části. Jako malé terče. Na takový popis Harmonovy kanceláře jsem před časem narazila. A zaujal mě. Poprvé jsem jeho jméno četla v titulcích Ricka a Mortyho, ale kruhy a zmínka v náhodném videu na YouTube mě nenechaly spát.
V devadesátých letech se Harmon „zasekl“ při psaní scénáře, začal si kreslit a jeho obsesivní mysl naplněná odkazy na populární kulturu začala vymýšlet „jednoduchý“ algoritmus na příběhy. „Pouhých osm kroků,“ které on i další lidé používají dodnes. Dan Harmon tak vytvořil strukturu, která je podle něj univerzální pro jakýkoli příběh. Příběhový kruh se podle něho skládá z těchto kroků: 1. Postava je v komfortní zóně, 2. Ale něco chce, 3. Ocitne se v neznámé situaci, 4. Adaptuje se na ni, 5. Dostane, co chce, 6. Zaplatí za to velkou cenu, 7. Vrátí se do normální situace, 8. Postavu to změnilo.

O něco později se ocitl v Hollywoodu sám a bez práce, společně se svým přítelem a kolegou začali pracovat na platformě Channel 101, prostoru pro mladé filmaře dychtící po propagaci svého díla. Měla bych podotknout, že tak se stalo ještě před začátkem existence YouTube!

Nevyspalý podivín Dan Harmon 1
Schéma Příběhový kruh Dana Harmona.

Nevyspalý podivín

Brian Rafetry ve svém článku uvádí, že Dan Harmon je „big dude“ (mírně přeloženo masivní chlápek) s rádoby mývalými kruhy pod očima. Trpí totiž nespavostí, workoholismem a alkoholismem. Nenavazuje oční kontakt, na internetu je až neskutečně otevřeným, ale face to face je naopak velmi nesvým člověkem.
Sám sebe označuje za vysokofunkčního alkoholika a na poruchu autistického spektra (nejčastěji se v jeho případě uvádí Aspergerův syndrom) si přišel sám během psaní postavy Ahmeda pro seriál Community. Jakožto člověk velmi aktivní na internetu narazil na zmínky fanoušků. Nechtěl je zklamat a rozhodl se pro menší výzkum. Ve výsledku „se našel“: online testy vycházely pozitivně a lékař mu potvrdil, že se skutečně nachází na spektru.

Mimo fakt, že je de facto neustále opilý, ačkoli opile ani trochu nepůsobí, se Harmon potýká s poruchami spánku (velmi častá záležitost u osob s PAS), depresemi, častou úzkostí a meltdowny. Dočetla jsem se, že se často chová nevhodně, a dokonce hrubě či urážlivě ke svým kolegům. Několikrát za den dostane panickou ataku a sesype se. Přes to si svým dílem dokázal vydobýt respekt. Některými je obdivován, jinými zatracován, takřka všichni se ale shodnou na jeho talentu a inteligenci.

Dan Harmon je v komunitě televizních komediálních scenáristů velmi respektovanou osobou. Jeho tvorba se mnohdy vyznačuje dlouhými proslovy pojednávajícími o životě. To je nejvíc viditelné v dlouhých proslovech Jeffa Wingera (hlavní postava seriálu Community). Je držitelem ceny Emmy za napsaní muzikálního čísla pro Hugha Jackmana.

___________

text a kresba Veronika Jirasek

další odkazy: Dan Harmon talks about Asperger’s syndrome – Why Abed is a shaman

How Dan Harmon Drives Himself Crazy Making Community

God Needs a Hobby

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení