Pane doktore Matýsi, autisté prožívají emoce velmi intenzivně

Pane doktore Matýsi, autisté prožívají emoce velmi intenzivně

Moje velmi inteligentní a talentovaná dcera má AS, ADHD a OCD. Emoce jako jsou smutek, radost a mnohé další prožívá velmi intenzivně. Má schopnost předávat lidem radost. Nejenže chápe dobro a zlo, ona tyto ‚pojmy‘ často cítí a buď je pozitivně prožívá, nebo jimi trpí. Ano, řadu věcí se musí ‚naučit‘ a porozumět jim. Má jiné vnímání světa než většina populace. Je odlišná. Je výjimečná. Má velmi specifický smysl pro humor a vyhraněné zájmy. Ale rozhodně to není člověk, který by nechápal, co je spravedlnost. A rozhodně to není člověk, který by neměl sociální cítění. Trápí se často i věcmi, které nechávají ‚běžného‘ člověka chladným.

Pokud jde o rozdíly mezi člověkem s Aspergerovým syndromem a sociopatem, jsou signifikantní a odborník celostátního formátu by rozhodně neměl zaměňovat jednu diagnózu za druhou. Přeložím-li volně jedno z řady srovnání, které lze nalézt na zahraničních webových stránkách: Sociopati jsou mělcí, vypočítaví a manipulativní. Oproti tomu lidé s AS mají hluboké emoce – někdy tak skryté a tak hluboké, že jim okolí nedokáže porozumět. Manipulace jsou buď neschopni, nebo se s ní nezatěžují (možná i proto, že jsou to vesměs velmi pravidloví zastánci férové hry – pozn. autorky). Pokud poruší pravidla a zachovají se tak, že to působí drze nebo nezdvořile, je to proto, že špatně interpretovali sociální kontext. A je to tudíž na hony vzdálené od promyšleného antisociálního chování sociopatů.

Vzhledem k tomu, že částečně tuším, co moje dcera prožívá při žití každodenních situací a s jakým nepochopením okolí se často setkává, připadají mi výroky pana doktora Matýse velmi urážlivé a stigmatizující a hlavně – nenapadá mě lepší výraz než prostě ‚mimo mísu‘. Jsou to právě takové výroky, které ovlivňují mínění laické veřejnosti a její vztah a přístup k dětem, jako je moje dcera. A v tomto kontextu jsou prostě neodpustitelné. Pokud se takto vyjadřuje přední zástupce odborníků – psychiatrů v naší zemi, nemůžeme se divit přístupům, s kterými se v naší společnosti lidé s autismem setkávají.

________________

text Hana, 50 let, speciální pedagog a matka dívky s AS / foto Pixabay.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení