Přednášky 10 lidí s autismem v Městské knihovně v Praze – 5. Autistická konference

Praha, Městská knihovna v Praze, Velký sál, 20. 9. 2024, 5. Autistická konference

Cíl: Osvěta o potřebách lidí v autistickém spektru a o autismu v přednáškách 10 lidí s autismem, podpora sebeobhájství lidí ve spektru, sdílení dobrých inkluzivních příběhů ze svobodných škol Ježek bez klece a Osvobozená škola

  1. září 2024 se již popáté sejdou zástupci lidí ve spektru autismu společně s odborníky, aby přiblížili zájemcům z řad pečujících osob, zaměstnavatelů, pedagogů či zdravotníků témata spojená s jejich diagnózou na již 5. Autistické konferenci. Po čtyřech ročnících, kde se mluvilo o autismu vždy na nějaké konkrétní téma (např. hypersenzitivita), se letos zaměří hlavně na různá témata spojená s autismem, neurodiverzitou a inkluzí.

Autismus je téma, o kterém se stále více diskutuje, ale čelíme výzvám, které vyžadují naše aktivní zapojení. Lidé ve spektru autismu mají unikátní schopnosti a strategie pro zvládání smyslového a emocionálního přetížení, které mohou i předávat. Na letošní konferenci bude mít možnost 10 lidí ve spektru z České republiky a Slovenska sdílet své zkušenosti a názory přímo,“ říká Dagmar Edith Holá, zakladatelka Nadačního fondu ATYP, který letos opět organizuje Autistickou konferenci za spolupráce lidí s autismem. 

Záštitu nad 5. konferencí lidí ve spektru autismu převzala  Marta Pečeňová, členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS. Organizace Za sklem o.s., v níž je předsedkyní, je partnerem konference, poskytne na konferenci psychologické poradenství a umožní návštěvníkům vyzkoušet simulátor autismu. „Díky odvaze sebeobhájců se stává autismus uchopitelnějším pojmem pro všechny, kteří mají upřímnou snahu porozumět mu a pochopit jeho podstatu.“

Psychologické poradenství na konferenci

Letos bude možné si opět vyzkoušet simulátor autismu, který byl tvořen za supervize autistů. Zapůjčí ho na přednáškový den organizace Za sklem. Také bude návštěvníkům k dispozici zdarma psychologické poradenství, které poskytne organizace Za sklem. „Bude nutné se zapsat do pořadníku na místě na stánku Za sklem, protože je o konzultace velký zájem. Psychologické poradenství jsme poprvé zařadili v rámci třetího ročníku konference. Lidé ve spektru nebo pečující totiž často řeší, zda se svými problémy navštívit terapeuta nebo je pro ně dostačující rada kamaráda, někoho z okolí nebo zkušenosti sdílené v rámci různých skupin na internetu. Služba se setkala s velkým zájmem, proto jsem se rozhodla ji nabídnout znovu a pomoci tak zájemcům v určitém nasměrování v tom, co řeší. A děkuji odborníkům z organizace Za sklem, že se po dobu konference takto budou věnovat zájemcům o radu,“ vysvětluje koordinátorka autistických konferencí Dagmar Edith Holá. K relaxační a terapeutické místnosti budou ukazovat směrovky. Informace o nich dostanete také na stánku ATYPu a Za sklem i u registrace. 

Součástí programu konference bude i předávání cen Sebeobhájce roku 2024, kde budou oceněni lidé ve spektru, kteří po celý rok aktivně šířili osvětu a pracovali s mladými autistickými lidmi. 

Letos budou pestrá témata a delší časy na dotazy diváků

Nemusí to tak vždy vypadat, ale autisté jsou velmi křehcí a je potřeba je mnohem více chránit a akomodovat, než jak je tomu nyní, aby i oni mohli být plnohodnotnými a rovnocennými členy společnosti,“ říká slamerka Ellen Makumbirofa, která je zároveň ambasadorkou ATYP magazínu a bude konferenci moderovat. 

„Víte, ve kterém věku nejvíce autisté zažívají vyhoření? Přijďte si poslechnout mou přednášku na téma: Je každý tak trochu autista? Autentické autistické ‚aha‘ momenty i z knihy Atypický od autistického učitele Peta Wharmbyho, kterou jsme v květnu vydali,“ sděluje zakladatelka Autistické konference Dagmar Edith Holá, která letos také bude přednášet, a to hned po zahájení, které je plánováno v 9 hodin.

 

Krátce vystoupí Zuzana Wildová za Evropskou radu autistů (EUCAP). Psycholožka Mgr. Viera Hincová je představitelkou vnímání autismu jako odlišnosti a dlouhodobě přináší kulturně-sociální pohled na autismus v rámci konceptu neurodiverzity. Přednáší na konferenci již od jejího prvního ročníku. Tehdy o sobě ještě nevěděla, že je také v autistickém spektru. Loni o své pozdní diagnostice přednášela. „Moja typológia ľudí v spektre autizmu nemá za cieľ škatuľkovanie. Chcem poukázať na komplexnosť a rozsah celej šírky rozmanitosti vnímania a spracovania informácií, ktorá sa odráža v prežívaní aj v reagovaní na rôzne situácie. Ak som napríklad hyperempatická, vnímam hlavne potreby iných ľudí a na svoje vlastné zabúdam, a dám príliš neskoro signál, že je to už priveľa. Ak potrebujem poznať kontext nejakej úlohy, pretože bez toho mi nedáva zmysel – to všetko sú veci, ktoré je dobré o sebe vedieť a komunikovať okoliu. Tak sa dá prakticky ‚uchopiť‘ neurodivergencia.“ 

Může být člověk v autistickém spektru věřící? Na to se zeptá v 11:35 výtvarník, grafik a historik umění Vavřinec Šipr. Bude přednášet poprvé a připravil si pro nás přednášku o tom, že katolická víra a Aspergerův syndrom se vůbec vzájemně nevylučují, naopak víra může pomoci si uvědomit jedinečnost od Boha. 

„Po on-line zkouškách přednášejících, které již proběhly, věřím, že si na své přijdou laici i odborníci. Na programu jsou bloky uvádějící do problematiky a seznamující s pojmy, které se používají především v oblasti autismu, je to velmi potřebné sdílení osobních zkušeností těchto lidí,“ říká koučka atypického týmu Mgr. Gabriela Böhmová

Odpolední blok bude náročný 

Po velké přestávce se od 12:40 do 13:30 manželé Valeria a Matúš Krupovi ze Slovenska pustí do velkého sousta, a to do budování sebeobrazu a specifik tohoto procesu u člověka ve spektru autismu. Mgr. Valeria Krupová je fyzioterapeutka ve spektru, pracovnice včasné intervence, dobrovolnice a absolventka kurzu Klíče k sebeobhajobě. Mgr. Matúš Krupa je psycholog ve spektru, sportovec, animátor, dobrovolník, aktivista a rovněž absolvent kurzu Klíče k sebeobhajobě. Oba také pracují s autistickými dětmi i jejich rodiči, jsou aktivní v osvětě autismu a self advocacy. Matúš Krupa také již napsal pro připravovanou ročenku 4. ATYP Speciál text o filmu, který podle něj reprezentuje rozdíly mezi osobami s neurodivergentním myšlením a neurotypickou populací. Ale zatím vám neprozradíme, který film to je. Na ATYP Speciál probíhá sbírka na Donio.cz.

Neoddychneme si, protože po nich nás čeká ve 13:35 přednáška o historii autismu, která je stejně jako autismus samotný mnohem komplikovanější a zajímavější, než se na první pohled může zdát. Přednáší student historie Bc. Matěj Kočár. Ten si vyzkoušel přednášet loni poprvé a tak se mu to zalíbilo, že už na podiu slíbil besedujícím návštěvníkům, že historii autismu a diagnostiky zpracuje na příští konferenci. Matěj píše satiry pro ATYP magazín. V roce 2023 byl oceněn za práci v self advocacy. Je absolventem kurzu Klíče k sebeobhajobě. Pro připravovanou ročenku ATYP Speciál napsal satiru o tom, jaké to bude, když se objeví autista v roce 2054. Nechte se překvapit a podpořte její vydání na Donio.cz.

Sociální poradkyně Bc. Vladimíra Prokajová nám přímočaře sdělí, zda inkluze není jen iluze. Koordinátorka osvětových aktivit, ambasadorka a konzultantka v oblasti legislativy a kompenzací pro oz Hans je zřejmě nejstarší sebeobhájkyní na spektru autismu na Slovensku. Získala cenu za sebeobhajobu v roce 2022, kterou předává ATYP magazín a Za sklem o.s. 

Po ní bude ve 14:35 přednášet známá sebeobhájkyně a v současnosti studentka biologie Kateřina Dodo Doudová. Tentokrát se bude její  přednáška zabývat fobiemi, které se v kontextu autismu často vyskytují. „Také bych ráda sdílela to, jak se člověku žije se silnou formou agorafobie a monofobie. Třeba když řeknou: ‚Neboj, tam moc lidí nebude!‘ A já odpovím: ‚No, ale to je právě ten problém!‘“ s pobavením doplňuje Dodo, která na sociálních sítích dělá osvětu o autismu a svých dalších diagnózách. Věnuje se také propojování vědy, technologií, umění a spirituality.

Názvy všech přednášek stejně jako medailonky přednášejících a lektorů najdete na webu AutistickaKonference.cz.

Svobodné vzdělávání jako cesta pro děti ve spektru autismu?

Na 5. Autistické konferenci nebudou chybět ani odborníci k tématu dobrých příkladů inkluze. Vybrali jsme pro vás školy na svobodném principu vzdělávání. Od 10 hodin bude za základní a střední brněnskou školu Ježek bez klece besedovat její učitel Martin Urza, který je sám také v autistickém spektru. Beseda s ním bude moderovaná a jeho téma bude jistě pro některé kontroverzní, pokud se domnívají, že lze vzdělávat jen tak, jak je školní systém naučil. „V naší škole jsme si rovni a společně vytváříme pravidla. Hlas toho nejmenšího, nejzranitelnějšího i nejsilnějšího má stejnou váhu jako hlas ředitelky. Všichni se podílejí na chodu školy a pravidlech stejnou měrou. Člověk se učí přirozeně od 0 do 6 let a najednou mu společnost vnutí systém poslušnosti a nucený způsob učení rozfázovaný po 45 minutách na nesouvisející předměty. Jde to dělat i jinak a my na Ježku bez klece vzděláváme jinak,“ říká učitel Urza.  

 

Za pražskou Osvobozenou základní školu přijde v 15 hodin přednášet a besedovat ředitelka Mgr. Magdaléna Košnarová. „Ráda bych ve svém příspěvku mluvila o respektu a podpoře vlastní cesty, vlastní motivace a rozvoji vlastního talentu. Škola je pro mě jako dílna lidskosti. Školu vnímám jako prostor, kde má každý možnost rozvinout své zájmy a talenty svým jedinečným způsobem. Jako místo, kde jsou vztahy na prvním místě. Škola není přípravou na život, v ní se život už žije.“

Na závěr bude přednášet AI Transformation Specialist Martin Kováč z Bratislavy. Martin je zakládající člen Lovetist a laickým terapeutem specializujícím se na potřeby rodičů dětí s Aspergerovým syndromem. Jako aktivní dobrovolník organizuje přednášky a kurzy zaměřené na podporu dětí s AS. Martin také v současnosti pracuje na založení stálého centra v Bratislavě – sdíleného prostoru, kde se bude věnovat dětem v autistickém spektru a poskytovat jim bezpečné a podporující prostředí pro rozvoj jejich potenciálu. Přednášel na slovenské autistické konferenci. A co nám slibuje svou přednáškou? „Zaměřím se na to, jak udělat život pro autisty snesitelnější v době umělé inteligence. Prozkoumám, jak můžeme využít pokroky v AI k vytvoření inkluzivnějšího světa pro lidi s autismem. Zaměřím se na to, jak inteligentní technologie mohou sloužit jako most mezi jedinečným vnímáním autistů a širší společností, přičemž respektují a posilují naši neurodiverzitu.“

Psychologické poradenství na konferenci

Letos bude možné si opět vyzkoušet simulátor autismu, který byl tvořen za supervize autistů. Zapůjčí ho na přednáškový den organizace Za Sklem. Také vám bude k dispozici zdarma psychologické poradenství. Je nutné se zapsat do pořadníku na místě na stánku Za sklem. K relaxační a terapeutické místnosti povedou směrovky. Informace o nich dostanete také na stánku ATYPu a Za sklem i u registrace. „Psychologické poradenství jsme poprvé zařadili v rámci třetího ročníku konference. Lidé ve spektru nebo pečující totiž často řeší, zda se svými problémy navštívit terapeuta nebo je pro ně dostačující rada kamaráda, někoho z okolí nebo zkušenosti sdílené v rámci různých skupin na internetu. Služba se setkala se zájmem, proto jsem se rozhodla ji nabídnout znovu a pomoci tak zájemcům v určitém nasměrování v tom, co řeší,“ vysvětluje koordinátorka autistických konferencí Dagmar Edith Holá.

 

Na konferenci vás také čeká výstava obrazů Makse Brovčenka. Třináctiletý chlapec s autismem napsal knihu Planeta A, kterou také ilustroval. Vydalo ji vydavatelství ATYP Press spolu se TIVO s.r.o. a Za sklem o.s. Jeho knihu i obrazy budete moci v předsálí konference si prohlédnout. Díky ředitelce TIVO s.r.o. – domov pro váš byznys Šárce Zídkové obrazy Makse budou velkého formátu.

Nadační fond ATYP děkuje všem lidem ve spektru autismu, kteří se aktivně zapojili do příprav a také budou v den konference v realizačním týmu, rovněž těm, kteří budou přednášet, protože pro mnohé je to výstup z komfortní zóny a mají i obavy, protože v ČR je pořád velká stigmatizace autistů.

Velké díky patří partnerům konference: Magistrát hl. m. Prahy, Za Sklem, platforma Naděje pro Autismus a Městská knihovna v Praze. 

Také veliké díky patří mnoha zaměstnancům organizace Za sklem, kteří pomáhají s přípravou a v den konference budou mnozí z nich návštěvníkům k dispozici radou, poradenstvím… 

ATYP magazín spolu s Nadačním fondem ATYP dává lidem ve spektru autismu již téměř 8 let prostor k vyjádření nejen písemnou formou. Píší články, tvoří osvětové slajdy, mají supervizi i nad články, které nepíše člověk s autismem. Tvoří podcasty a videa. Již počtvrté připravují tištěnou ročenku ATYP Speciál, plný rozhovorů s lidmi na spektru i odborníky. ATYP magazín také podporuje jejich tvorbu a umění. ATYP je od svého založení s nimi a vykrystalizoval v organizaci plnou sebeobhájců.

Za Nadační fond ATYP

zakladatelka a předsedkyně správní rady

Dagmar Edith Holá

KONTAKT:

723653129

hola.dasa@seznam.cz

mfatyp@nfatyp.cz

www.autistickakonference.cz

www.atypmagazin.cz

www.atyppress.cz

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení