Kvůli covidovému lockdownu bude méně návštěv, než je v rodinách na Vánoce a Silvestra obvyklé. Introvertním a autistickým lidem to rozhodně pomůže. Aspoň některým v něčem covid pomáhá. Zeptali jsme se dospívajících a dospělých autistů, proč jim vadí a v dětství vadily návštěvy. Co jim pomáhalo je přežít a jak se po nich cítili. Méně funkční autisté a malé děti s autismem to nemohou vysvětlit, tak třeba vám rady a zkušenosti zpovídaných autistů pomohou pochopit, co se s nimi děje při sociální interakci zejména s více lidmi při návštěvách.
Návštěvy pro lidi s autismem znamenají spoustu stresu. To, že se všichni chtějí najednou navštěvovat, jim na vánočních svátcích velmi vadí. "Přežít to množství návštěv a ten strašný hluk a chaos na nich je vysilující," stěžuje si Natálie. A dodává, jak si pomáhá: "Na návštěvách fotím, zabavím se tím a nemusím s nikým mluvit. Také jsou dobré deskovky. Když se něco hraje, tak ta hra má pravidla na rozdíl od toho, když spolu lidi jen tak mluví," doplňuje Natálie.
"Je dobré mít na návštěvě kam utéct. Řešíme doma, jestli zvát návštěvníky k sobě domů, nebo raději naopak jít na návštěvu. Když jdu na návštěvu někam, tak můžu odejít kdykoliv, ale když ta návštěva bude u nás, tak už nemám moc kam utéct," píše v komentářích Dana. "Návštěvy přežívám tak, že si během ní představuji, jaký bude klid, až hosté odejdou," pobaví všechny Štefan. Martina to má podobné: "Já si také představuji klid po odchodu návštěvy, případně klid po mém příchodu domů."
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.