Spolek AUTIS-HB, z. s. byl založen v květnu 2019 v Havlíčkově Brodě skupinou rodičů a příznivců inkluze v našem školství. Rodiče se pravidelně scházejí a společně konzultují s ostatními rodiči své zkušenosti, starosti i obavy, které je provází každým dnem.
„V naší skupině, která se postupně rozšiřuje, především maminky řeší problémy ohledně funkčnosti svých dětí ve školním zařízení,“ říká Petra Neubauerová, jedna ze zakládajících členek spolku. Nejsou to však ani zdaleka jen školní záležitosti, které se řeší. Na společných sezeních se probírají témata jako socializace osob s PAS, hypersenzitivita, specifické zájmy, komunikace, cestování, pomoc se zvládáním každodenních situací, pomoc dospělým autistům, aby byli více samostatní,… je toho zkrátka mnoho.
Snem Petry Neubauerové je mít jako zázemí spolku rodinný dům se zahradou, kde by byla dílna a kompletní vybavení domácnosti, která by zároveň fungovala jako cvičný byt. Souhlasím, že to mnoha autistům pomůže k samostatnosti, měli by totiž možnost si všechny každodenní úkony vyzkoušet v klidném a bezpečném prostředí a vyhnout se tak zbytečnému stresu. Dle mého názoru je taková služba ta nejlepší a nejefektivnější pomoc, jakou autista může dostat.
Ideálně pracovat s dítětem i rodičem zároveň.
Petra si je vědoma problému, který přináší klasické terapie – terapeut pracuje s dítětem samostatně. Což není samo o sobě špatně, problém však je v tom, že rodič pak neví, co s tím dítětem má dělat. Proto Autis klade důraz na práci s rodičem i dítětem současně. Jako autista můžu potvrdit, že to rodičům hodně pomůže pochopit své děti a jejich potřeby.
Spolek aktuálně pomáhá 30 rodinám pečujících o 35 osob s PAS a přidruženými potížemi, jejichž věk se pohybuje v rozmezí 4 až 45 let. Spolek tedy funguje i pro dospělé autisty.
Aktivita organizace se však neomezuje pouze na setkávání rodičů, kdy sdílejí své rady a zkušenosti s péčí o autisty, ale probíhá i setkávání autistů samotných, například formou výletů, ať už jednodenních či vícedenních s ubytováním. Jednoho takového výletu jsem se s AUTIS-HB zúčastnil.
I autisté si chtějí užívat života.
Ubytování v penzionu uprostřed přírody, součástí objektu velká zahrada s ohništěm, všude okolo jen lesy, pole a ticho. Zkrátka ideální místo pro výlet.
Kromě odpočinku, grilování, různých her a soutěží (například soutěž ve střelbě ze vzduchovky) byl na programu i výlet do Lipnice nad Sázavou, kde jsme navštívili místní hrad, lomy a město jako takové. Každý se mohl řídit svým tempem a jít kam chtěl.
Členové spolku – vítěz ceny Talent Vysočiny i nadšený karavanista
„Jaký žárovky si mám dát do karavanu?“ ptá se dvacetiletý autista Pavel. Vidí mě poprvé v životě, ale jako by věděl, že světlům rozumím. Další hodinu a půl jsme tak řešili technické specifikace různých světelných zdrojů. Svítivost, spektrum světla, spotřeba, životnost, mechanická odolnost, provozní teplota,… až jsme nakonec ideální světelné zdroje našli. Pavlův sen je mít karavan, tedy přesněji řečeno obytný přívěs, jelikož on sám nemůže řídit. Nevadí, přívěs se dá napojit za kdejaké auto a už jede. Pavel si chce přívěs vybavit a osvětlit podle svého. Řekl bych, že to zvládne, když dokáže sestřelit vzduchovkou pivní plechovku na 10 metrů.
Další z členů, kterého jsem stihl poznat, se jmenuje Jiří. Tento rok ve svých 19 letech vyhrál cenu Talent Vysočiny. Požádal jsem ho tedy, aby popsal, s čím sklidil úspěch.
„Už druhým rokem spolupracuji s Ústavem teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky v rámci stáže projektu Otevřená věda na zpracovávání trojrozměrných mikroskopických snímků dělicího vřeténka (struktura v buňce, která se účastní dělení) oocytů (samičí pohlavní buňka). Snímky jsou zpracovávány pro účely výzkumu Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR. Výzkum oocytů může pomoci lepšímu pochopení různých vrozených onemocnění, jako je např. Downův syndrom,“ vysvětluje Jiří svůj oceněný specifický zájem.
Financování chodu spolku a pořádaných akcí si zajišťují sami členové. Město přispívá na provoz pouhých 20 tisíc korun ročně a žádné jiné zdroje příjmu nejsou. Organizace pracující s autisty existují ve dvou kategoriích – první autistům pomáhá, druhá na nich vydělává. Autis Havlíčkův Brod rozhodně patří do té první.
________________
Text Eric / foto AUTIS-HB, z. s.