Tři typy přístupu k autistům

Tři přístupy k autistům

Na základě mé osobní zkušenosti existují tři typy lidí lišící se přístupem k mé odlišnosti:

1. Ti, kteří se o autismus nezajímají. Téma autismu je natolik mimo jejich svět a mimo jejich kapacitu, že se jím nechtějí vůbec zabývat.
Svůj přístup si buď uvědomují, nebo neuvědomují. Většinou jde ale o přístup nevědomý.

2. Ti, kteří tématu autismu nerozumí, ale zajímají se o ně. Ptají se, jaký přístup mají zvolit, jaké podmínky vytvořit, co může pomoci.
Také oni postupují buď uvědoměle, nebo nevědomě. Bez ohledu na to, zda jsou jejich chování a přístup na vědomém či nevědomém základě, jsou otevření a ochotní. Vnímají mě nejdříve a hlavně jako člověka – jedince a až potom jako člověka s autismem. A protože se zajímají nejprve o mě jako o člověka, autismus přichází jako něco, pro co vytvoří podmínky, aby neztratili kontakt se mnou jako s člověkem. Pro tyto lidi jsou přizpůsobení, která potřebuji, skutečně malá. Nevidí je jako tragédii, nevnímají to jako „příliš“. Spíše oceňují, že vědí, co je potřeba, a vytvoří pro to podmínky. Takoví lidé jsou cenní a vzácní jako drahokamy.

3. Ti, kteří „věří“, že autismus chápou a že jsou otevření, zatímco jejich chování, reakce a veškeré jednání stále potvrzují pravý opak.

Charakter mysli je takový, že se vždycky snaží dokázat si to, v co věří. A právě tento přístup „suverénní a nezpochybnitelné víry“ stojí v cestě možnosti, že by si tito lidé mohli svoje chování zvědomit. A co je ještě horší, tento přístup stojí v cestě interakci s člověkem s autismem jako tlustá stěna, přes kterou je nemožné se dostat. A protože o autismu a lidech s autismem je známo, že je obtížné k nim proniknout, je pro takto „věřícího“ a přesvědčeného člověka velmi jednoduché najít důkazy, že chyba není na jeho straně. Autista zatím trpí nejen ve vlastním autistickém vězení tvořeném nemožností komunikovat a komunikačním, senzorickým a informačním přetížením – ale k tomu všemu ještě také patronizujícím a neuctivým zacházením ze strany někoho, kdo přece „chápe“.

Poslední případ je zdaleka nejhorší možnou formou ignorance. Vliv podobných lidí na lidi s autismem je zničující.

Autismus není tragédie, ignorance ano
____________

Text Kate, autistka s vysokou mírou funkčnosti/ překlad Hana Brodníčková

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení