Každý rok 2. dubna se města halí do modré v rámci „osvěty" o autismu – ale často chybí hlubší zaměření na skutečné potřeby neurodivergentní komunity. Opravdový inkluzivní přístup však nelze odbýt jednou barvou ani jedním dnem. Málokdo si přitom všiml, že neurodivergentní lidé přesunuli oslavu své odlišnosti na březen – v podobě Neurodiversity Celebration Week. Tato iniciativa přináší praktické pohledy z každodenního života i sdílení zkušeností. Právě v tomto duchu pokračuje i dubnová série ATYP magazínu. Skutečně inkluzivní přístup totiž vyžaduje hlubší porozumění, přizpůsobení každodenních činností a dlouhodobou podporu. Jednou z oblastí, kde se tento princip promítá nejvýrazněji, je komunikace – včetně tak obyčejné věci, jako je psaní e-mailů.
V pracovním prostředí je jedním z největších úskalí komunikace. Například e-mail často slouží jako most i propast. Neurodivergence (autismus, ADHD, OCD, dyslexie, dyspraxie...) ovlivňuje nejen to, jak člověk přemýšlí, ale i jak komunikuje. A právě psaná komunikace bývá pro ND lidi často zdrojem nedorozumění. Vzhledem k tomu, že pracoviště se snaží stát inkluzivnějšími a přizpůsobivějšími, jednou z klíčových oblastí pro zlepšení je porozumění a efektivní komunikace s neurodivergentními jedinci. Pojďme se podívat nejprve na to, jak psát ND lidem e-maily, a poté na téma, s čím se ND lidé při psaní e-mailů sami potýkají.
Jak psát neuroinkluzivní emaily, které nezraňují a nezmatou?
Neuroinkluzivní e-mailová etiketa zajišťuje, že naše digitální komunikace je přístupná všem, včetně kolegů s neurodiverzitou. Zmatek může vést k plýtvání úsilím... např. vykonávání nesprávné práce bez úmyslu, píše specialistka na neurodiverzitu profesorka Amanda Kirby na Linkedinu. Vytvářením jasných a stručných e-mailů nejen efektivně sdílíme informace, ale také vytváříme inkluzivnější pracovní prostředí. Inkluzivní prostředí neznamená, že pomáháme jen lidem se specifickými potřebami – prospívá to všem. Dodržování neuroinkluzivních pravidel přispívá nejen k dobré komunikaci s ND lidmi, ale má pozitivní dopad na všechny: zjednodušuje se proces čtení, šetří čas a předchází nedorozuměním.Několik užitečných rad od profesorky Amandy Kirby:
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.