Umíte si vyčistit hřebeny a kartáče?

Umíte si vyčistit hřebeny a kartáče?

Kdy jste si naposledy čistili hřebeny a kartáče na vlasy? Víte, jak a čím je čistit? Je tady jaro a všichni se pokoušíme dělat nějakou očistu, a proto je dobré si udělat určitou revizi i v tom, co denně používáme na vlasy.

Čím hustší hřeben, tím více nečistot

Na hřebenech a kartáčích se zachytávají nečistoty, které na vlasech ulpěly, nebo které jsme si sami na vlasy nanesli – jako třeba styling (lak na vlasy, tužidlo a další), prach, kožní maz a buňky, samotné vlasy, vlákna z oděvů a pod. Už po týdnu je znát, co vše jsme z vlasů vyčesali. Čím hustší hřeben, kartáč, případně nejen s bodlinami, ale i štětinami, tím více nečistot na sobě při česání zachytí. Záleží i na tom, kde pomůcky na vlasy skladujeme, zda se na ně během nepoužívání např. práší, nebo jsou uložené v obalu nebo ve skříňce.

Pryč se zbytky vlasů a mastnotou

Abychom zabránili znečištění vlasů špinavými pomůckami na vlasy, je potřeba je pravidelně čistit. Nejprve bychom měli kartáče a hřebeny zbavit nahromaděných vlasů – pomůže nám jiný hřeben s širokými zuby nebo hřeben na tupírování se špičkou, kterým vlasy např. z kartáče dobře vytaháme.

Z hřebenů se často musí dostat pryč hlavně mastnota; tu nejlépe odstraníte, když předměty necháte v teplé mýdlové vodě ponořené delší dobu. Pro umytí je možné použít roztok teplé vody a nějakého mycího prostředku, ať je to šampon na vlasy, gel na nádobí, univerzální mycí prostředek na hladké povrchy, nebo jen teplá voda se sodou. Do takového roztoku ponoříme hřebeny a kartáče na 10 – 20 minut, pak uvolníme nečistoty pomocí rukou nebo kartáčku na ruce, dobře opláchneme čistou vodou. Osušíme měkkým hadříkem nebo ručníkem a necháme uschnout na vzduchu, ne na slunci, jejich barva by mohla blednout. Z kartáčů s gumovým polštářkem, ze kterého vystupují bodliny a štětiny, vymačkáme zachycenou vodu, vyschnutí bude proto trvat déle.

Tři typy

  • Umělohmotné hřebeny můžete zkusit dát umýt do myčky na nádobí, ale pokud si nejste jistí, že to hřebeny přežijí bez úhony, tak se raději spolehněte na výše uvedený postup.

  • Další možností je vyprat kartáč v pračce. Vložte jej do sáčku na praní jemného prádla a vyperte jej při nízké teplotě, ideálně při třiceti stupních a bez odstřeďování. Opět je dobré nechat hřebeny volně vyschnout nebo je vysušit fénem, rozhodně je nedávejte vysušit na topení.

  • Nebojte se mýt dřevěné hřebeny a kartáče, jen je nenamáčejte dlouho a použijte spíš šampon, který je šetrný. Po opláchnutí vodou dobře osušte a nechte doschnout na vzduchu, nedávejte na sluníčko a do myčky už vůbec ne!

Pokud na naší vlasové pokožce řešíme jakýkoli problém – maštění, lupy, lupénku, svědění, či jakýkoli jiný zdravotní problém, je důležité klást na čistotu hřebenů a kartáčů zvýšený důraz.

__________________

text Marcela Knoblochová / foto Pixabay.com

OSN volá po uznání práv lidí s autismem

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení