Umíte si vyčistit hřebeny a kartáče?

Umíte si vyčistit hřebeny a kartáče?

Kdy jste si naposledy čistili hřebeny a kartáče na vlasy? Víte, jak a čím je čistit? Je tady jaro a všichni se pokoušíme dělat nějakou očistu, a proto je dobré si udělat určitou revizi i v tom, co denně používáme na vlasy.

Čím hustší hřeben, tím více nečistot

Na hřebenech a kartáčích se zachytávají nečistoty, které na vlasech ulpěly, nebo které jsme si sami na vlasy nanesli – jako třeba styling (lak na vlasy, tužidlo a další), prach, kožní maz a buňky, samotné vlasy, vlákna z oděvů a pod. Už po týdnu je znát, co vše jsme z vlasů vyčesali. Čím hustší hřeben, kartáč, případně nejen s bodlinami, ale i štětinami, tím více nečistot na sobě při česání zachytí. Záleží i na tom, kde pomůcky na vlasy skladujeme, zda se na ně během nepoužívání např. práší, nebo jsou uložené v obalu nebo ve skříňce.

Pryč se zbytky vlasů a mastnotou

Abychom zabránili znečištění vlasů špinavými pomůckami na vlasy, je potřeba je pravidelně čistit. Nejprve bychom měli kartáče a hřebeny zbavit nahromaděných vlasů – pomůže nám jiný hřeben s širokými zuby nebo hřeben na tupírování se špičkou, kterým vlasy např. z kartáče dobře vytaháme.

Z hřebenů se často musí dostat pryč hlavně mastnota; tu nejlépe odstraníte, když předměty necháte v teplé mýdlové vodě ponořené delší dobu. Pro umytí je možné použít roztok teplé vody a nějakého mycího prostředku, ať je to šampon na vlasy, gel na nádobí, univerzální mycí prostředek na hladké povrchy, nebo jen teplá voda se sodou. Do takového roztoku ponoříme hřebeny a kartáče na 10 – 20 minut, pak uvolníme nečistoty pomocí rukou nebo kartáčku na ruce, dobře opláchneme čistou vodou. Osušíme měkkým hadříkem nebo ručníkem a necháme uschnout na vzduchu, ne na slunci, jejich barva by mohla blednout. Z kartáčů s gumovým polštářkem, ze kterého vystupují bodliny a štětiny, vymačkáme zachycenou vodu, vyschnutí bude proto trvat déle.

Tři typy

  • Umělohmotné hřebeny můžete zkusit dát umýt do myčky na nádobí, ale pokud si nejste jistí, že to hřebeny přežijí bez úhony, tak se raději spolehněte na výše uvedený postup.

  • Další možností je vyprat kartáč v pračce. Vložte jej do sáčku na praní jemného prádla a vyperte jej při nízké teplotě, ideálně při třiceti stupních a bez odstřeďování. Opět je dobré nechat hřebeny volně vyschnout nebo je vysušit fénem, rozhodně je nedávejte vysušit na topení.

  • Nebojte se mýt dřevěné hřebeny a kartáče, jen je nenamáčejte dlouho a použijte spíš šampon, který je šetrný. Po opláchnutí vodou dobře osušte a nechte doschnout na vzduchu, nedávejte na sluníčko a do myčky už vůbec ne!

Pokud na naší vlasové pokožce řešíme jakýkoli problém – maštění, lupy, lupénku, svědění, či jakýkoli jiný zdravotní problém, je důležité klást na čistotu hřebenů a kartáčů zvýšený důraz.

__________________

text Marcela Knoblochová / foto Pixabay.com

OSN volá po uznání práv lidí s autismem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení