"Jsem vypnutá. Nechce se mi nic. Když řeknu nic, tak je to to takové velké děsivé nic. Někdy je to tak silné, že se mi nechce vlastně vůbec žít. Čas od času, když skutečně vydám příliš mnoho energie a nerespektuji svá omezení, může být dopad tak silný, že ta nechuť žít je skoro děsivá. Přepálím mozek, že jednoduše vypne. Uvědomuji si to a vzhledem k tomu, že jsem jiná, (i když vím, že je to tak v pořádku), za to pak sama sebe nesnáším a mám pocity viny, jako bych byla na obtíž většinové společnosti. Tyto pocity chodí většinou po meltdownu na veřejnosti."
Co je to shutdown?
O shutdownu nejsou studie. Přesto existuje. Stav vypnutí. Zamrznutí. Jako u počítače, když ho přehltíte. Zamrzne. Některý na pár minut, jindy potřebuje restart, aby se oživil. A to je přesně shutdown. Restart, aby došlo k regeneraci. Velký průzkum mezi dospělými dospívajícími lidmi s autismem mapuje, co přesně to je a jaké jsou signály blížícího se shutdownu či které funkce se „vypínají“ jako první.
Dospělí lidé s autismem shutdown znají. Z průzkumu ale vyplynulo, že minimum z nich mu umí předejít. Snaží se zvládat, přizpůsobit se výkonu neurotypického okolí. Také ti, kteří neznají své limity, protože třeba nevědí, že jsou na spektru autismu, tak mohou dojít až k vyhoření, které trvá měsíce nebo roky.
Připravujeme pro vás podcast o shutdownu. Informace o něm však nejsou tak dostupné, jako byly o jiném typu autistické krize - meltdownu. Jako kdyby neviditelné emoce v případě shutdownu neexistovaly. Na monitoru aspoň vidíme přesýpací hodiny a je nám jasné, že když nemizí, došlo k přehlcení.
Utrpení, které doprovází lidi s autismem, když se uzavírají do shutdownu, je o to větší, když okolí neví, co se s takovým člověkem děje v shutdownu, a mylně vyhodnotí, že je to trucování, lenost, nezvládání, a začnou vyčítat nebo dokonce nadávat. Člověka v shutdwonu tak dostávají hlouběji do zamrznutí. Navozují také u něho pocity viny, úzkosti nebo ho nutí k tak velké sebekontrole, že se snaží shutdown oddálit, až mu vypne tělo a může dojít až chronickému zamrznutí.
Existuje shutdown u dětí?
A co děti s autismem, které upadají do těchto stavů? Připadá vám, že jen trucují? Myslíte si, že nemluví schválně? V shutdownu nastává vypnutí. Vypne se i řeč a pohyblivost.
"Smáli se mi za to, že jsem pomalý a že mám pětku. Nemohl jsem utéct, to by mě potrestali. Nemohl jsem brečet, to by se mi smáli ještě víc. Pamatuju se, že jsem dostal další pětku za to, že nepíšu, pak ještě jednu, že nepočítám. Nemohl jsem mluvit. Poslední přestávku mně kamarád dal ruku na záda... a já jsem se pak najednou mohl pohnout," vypráví jedenáctiletý Vojta, který zná stavy, kdy se zasekne. Tak tomu říká. Třeba i na dvě tři vyučovací hodiny. Ví, co se okolo děje, ale nemůže nic. Čím víc na něj křičí, aby přestal, tím se to zhoršuje.
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.