Výstava modelů Lego kostek očima autistických dětí

Polští pořadatelé přivezli na Výstaviště Praha Holešovice unikátní výstavu modelů Lego kostek. Lego je už po desetileté stavebnicí pro všechny. Většinu autistických dětí rovněž pohltilo, tak jsme se s některými z nich na výstavu vypravili.

Když dáte dětem do ruky fotoaparát, strávíte na výstavě nejslavnějších kostiček mnohem déle. Výsledek vás překvapí, protože každé dítě na výstavě nafotí jiné modely a zaujme ho úplně jiná výseč stejné stavby. Pojďme se podívat, co zaujalo 11letého chlapce s Aspergerovým syndromem, když se na modely díval přes hledáček. Nafotil přes sto fotografií a většinou to byly celé světy. Vždy chtěl obsáhnout příběh. „Kdybych byl bohatý, tak bych si koupil lego The Simpsons. Ty mám teď rád,“ řekne kluk a vyfotí si rodiče Simpsonovy v růžovém autě s domem a ostatními postavičkami slavného seriálu. Mladší chlapec si všímá, že nejmenší Simpsonovic dcera si hraje sama na písku a táta Homer se za ní dívá na televizi. Starší bratr mu malou Magie nafotí v detailu. „Taky bych si chtěl jednou postavit všechny domy ze série Architektura. Třeba White House,“ ukazuje a začíná fotit stavby z této série. Na fotkách se neobjevuje to, co doma má. „Sbírám všechno z Ninjago,“ vykřikne a už odbíhá jinam.

Eliška, starší autistická dívka s mírnou mentální retardací je nadšená, protože velký profesionální fotoaparát doma nemá, a tak si ho chce užít. Ihned mizí u exponátů. Na jejích fotkách jsou poté detaily toho, co má nejraději. Její snímky byly plné jednotlivých koní z Lego Friends a jiných zvířat, kolotočů a princezen nejen v kočáru.

50 exponátů z Hvězdných válek

U Star Wars by člověk čekal, že děti nafotí celý kosmický model, přesto dívka většinou zachytila jen jejich detaily. Chlapec opět fotil spíše celý sci-fi příběh. V Holešovicích je více než padesát exponátů ze světa Hvězdných válek. Největším modelem je mezi nimi dva metry dlouhý imperiální křižník Star Destroyer, postavený z několika desítek tisíc kostek.

Výstava je také interaktivní

Červená tlačítka u mnoha modelů si musel zmáčknout každý. Bylo zábavné sledovat, jak se rozjedou vlaky, roztočí různé kolotoče a houpačky. Klukům se líbil rozsvícený kosmický koráb nebo si zažili se světelnými i zvukovými efekty bouřku na lodi.

U Titanicu žasnou malí i velcí

Hitem výstavy je loď Titanic, postavená v měřítku 1:25 z půl miliónu kostek. Model má 11 metrů na délku a téměř tři metry na výšku. Vznikl při zachování těch nejmenších detailů a návštěvníci kromě obdivování lodě zvenku mohou nahlédnout také do jejího vnitřku. „Je to nejslavnější loď v historii, proto jsem ji zvolil. Nejtěžší bylo sehnat takové množství kostek. Stavěla se skoro rok a pracovalo na ní několik lidí,“ řekl majitel a organizátor Ralph Szymanski.

Rodiče s dětmi mohou na výstavu přijít do prvního února, ale uvažuje se už nyní o jejím prodloužení. Na konci haly je velký prostor pro kreativitu. Mladší děti staví a starší tady zanechávají z kostiček svůj autogram.

text Dagmar Edith Holá

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení