Asistenti RIC pomáhají rodinám dětí se ZP a dospělým se zdravotním postižením na Pardubicku

Asistenti RIC pomáhají rodinám dětí se ZP a dospělým se zdravotním postižením na Pardubicku

Služba Doprovázení dítěte/osoby se zdravotním postižením a speciálními potřebami (včetně dětí/osob s PAS) je neregistrovanou službou, určenou rodinám a pečujícím osobám za účelem odlehčení od náročné péče, či možnost vystřídání se v péči v případě, kdy si rodič nebo pečující osoba potřebuje vyřídit své věci na úřadech, u lékaře aj. Tuto službu poskytuje RIC již od roku 2012, a to na celém území Pardubického kraje, a nyní pomáhá díky asistentům rodinám v pro ně náročné době pandemie kvůli COVID-19.

„V současné době se nám navíc podařilo získat finanční příspěvek od Komerční banky – Nadace Jistota ve výši 50.000 Kč na poskytování této služby pro rodiny/pečující osoby zdarma, a to až do vyčerpání příspěvku. Finanční částka od KB – Nadace Jistota je v tuto chvíli velkým darem pro rodiny s dětmi/osobami se zdravotním postižením a speciálními potřebamikteré kvůli nouzovému stavu v ČR nemohou navštěvovat školní, předškolní či sociální zařízení a rodiče se nemohou v péči o tyto osoby vystřídat. Zároveň rodiče velmi oceňují, že je jim služba v tuto chvíli nabízena zdarma,“ říká k realizaci projektu ředitelka RIC Hana Janiková.

Asistenti RIC pomáhají rodinám dětí se ZP a dospělým se zdravotním postižením na Pardubicku 1Služba DPD je rodinám poskytována v přirozeném prostředí. Asistenti tedy dochází do rodiny s dítětem/osobou se ZP, SP, kde se stará o jeho aktivní trávení volného času. Nejde tedy pouze o tzv. „hlídání“. Asistent tvoří dítěti/osobě aktivizační program, pomáhá se sebeobslužnými úkony, doprovází dítě/osobu na školní i mimoškolní aktivity aj. Aktuální neočekávané změny v souvislosti s opatřeními kvůli COVID-19 jsou právě pro mnohé rodiny dětí s PAS velkým problémem. Izolace v domácím prostředí, změny režimu dne, obavy z nemoci, absence obvyklých aktivit či nošení roušky – to vše a další podněty mohou vést ke vzniku náročného chování. „Naší službou chceme odlehčit těmto rodičům, tj. rodič může využít toho, že asistent se o dítě postará, přebere péči o dítě/osobu se ZP, SP. Rodič si může dojít nakoupit, vyřídit nezbytné záležitosti, případně si vyřídit pracovní povinnosti,“ vysvětluje Hana Janiková.

Asistentům poskytujeme do rodin roušky, rukavice a dezinfekci na ruce

„Zvýšenou pozornost ohledně zdravotního stavu věnujeme jak asistentům, tak i rodičům s dětmi/osobami se ZP a SP. Od asistentů požadujeme ujištění, že nebyli v kontaktu s osobou nakaženou COVID-19 či s osobou, která je v karanténě. Taktéž po nich chceme potvrzení, že sami nevykazují žádné sebemenší příznaky nemoci. Stejná kritéria musí splňovat na druhé straně i rodiny, neboť samozřejmě chceme chránit i naše zaměstnance. Asistentům poskytujeme do rodin roušky, rukavice a dezinfekci na ruce,“ zdůrazňuje ředitelka Janiková, jak zabezpečují ochranu před šířením nákazy.

„V tuto chvíli je služba plně kapacitně využita. Službu využívají jak stávající klienti, kteří ji využívali i před vyhlášením nouzového stavu, tak se o službu přihlásili také klienti noví, kteří řeší službou DPD právě ztíženou situaci v době ovlivněné koronavirem,“ dodává koordinátorka služby DPD Aneta Boušková

___________________

text redakce ATYP magazínu / foto archiv RIC a úvodní snímek Pixabay.com

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení