Autismus a empatie 1

Autismus a empatie

Podle studie plno autistů ve skutečnosti dokáže číst řeč těla a lidské emoce a mohou mít empatii. Jen reagují na tyto podněty úplně jinak, než se očekává,  a proto na okolí působí často opačně.

Například místo typické útěchy, která se v emočně vypjatých situacích očekává, autista nabídne radu, jak takovou situaci řešit. To potom může být považováno za nedostatek empatie nebo hrubost, přitom pro člověka s PAS je to snaha o projev empatie: řešení situace = empatie.

Za problémy s identifikováním vlastních i cizích emocí často stojí alexithymie – „emoční dyslexie“. Člověk s alexithymií má problém rozpoznat a popsat vlastní emoce, což často vede nejen k nepředvídatelným reakcím, ale i k omezené schopnosti vnímat emoce druhých lidí. Alexithymie se sice často pojí s autismem, ale objevuje se i přibližně u 3% neurotypiků. Oficiálně se ale pod poruchy ani postižení neřadí.

Někteří autisté dokonce tvrdí, že jsou hyperempatičtí. Přehlcení pocity a emocemi jiných lidí může vést ke zhroucení a nereakci člověka s PAS, což si potom okolí mylně vykládá jako nezájem a bezcitnost. Podle pozorování funkční magnetické resonance mají autistické mozky mnohem silnější a rozvětvenější spoje než neurotypické mozky. Samozřejmě ne každý člověk s PAS je empatický (ať už empatii vyjadřuje jakkoliv), což platí i pro neurotypiky. Vždy se jedná o konkrétního jedince.

Osvětový slide Autismus a empatie

Autismus a empatie

 

 

 

text a grafika: Aneta Nováková

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jedna odpověď

  1. „Podle pozorování funkční magnetické resonance mají autistické mozky mnohem silnější a rozvětvenější spoje než neurotypické mozky.“

    Tato věta by nutně potřebovala uvést zdroj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení