Knihy, které doporučují psychiatři a psychologové 1

Knihy, které doporučují psychiatři a psychologové

Ještě před Vánoci jsme se zeptali psychologů a psychiatrů, se kterými byl v ATYP magazínu během roku rozhovor, jaké knihy si přejí pod stromeček a jakou darují sami. Štědrý den je sice za námi, ale knihy se dají kupovat vždy. Navíc jak víme z textu, co čtou autisté, víme, že mnoho lidí si je kupuje, když chce, a nečekají pouze na příležitost nějakého svátku.

Profesor MUDr. Cyril Höschl

Kterou knihu bych si přál pod stromeček z vydaných v roce 2017?
Tuvia Tenenbom: Všechny jejich lži. Je to srandovní a neotřelé čtení o tom, jak to ve světě a v politice chodí. V případě knih, které přispěly k destigmatizaci v oblasti duševních nemocí doporučuji: Michaela Malá, Homo Psychoticus, všechny díly.

Kterou chci pod stromeček z vydaných kdykoliv? Případně proč?
Khaled Hosseini: A hory odpověděly. Je o velkých mravních dilematech a o kultuře, o níž málo víme, ačkoli se k nám blíží.

Kterou daruji já sám druhému člověku, kterému a proč?
Kamarádovi daruji Židovský policejní klub od Michaela Chabona, protože jsem ji kdysi četl a vím, že vyvolává zvláštní derealizační pocity z vymyšleného, ale nikoli nepravděpodobného světa

V ATYP magazínu si můžete přečíst dva rozhovory s prof. Cyril Höschlem: Duševně nemocní by měli „vylézt z kouta“ a O Vánocích a duševním zdraví.

Psycholog a psychoterapeut Mgr. Přemysl Mikoláš 

Kterou knihu bych si přál pod stromeček z vydaných v roce 2017?
Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany od Johna B. Ardena. Dle mého názoru je důležité poznávat, jak nám neurověda může pomoci v psychoterapii.

Kterou chci pod stromeček z vydaných kdykoliv? Případně proč? Drž tátu za ruku – krizová psychoterapie malého dítěte. Srozumitelně  provází čtenáře dětskou psychoterapií.

Motorové jednotky GANZ 3. díl – snad vyjde, pro mého tátu, který byl cca 40 let strojvedoucí a daná problematika ho zajímá a já rád s ním diskutuji.

V ATYP magazínu si můžete přečíst s Přemyslem Mikolášem rozhovor: Žiju s rodinami autistický film každý den a několik textů na základě jeho rad k inkluzi Příprava na návrat dětí s autismem a ADHD do školy

a druhý díl.

Na základě jeho rad vznikají slajdy k inkluzi,

Profesor MUDr. Pavel Mohr

Kterou knihu bych rád pod stromeček  z vydaných v roce 2017? Případně proč?
Milan Kundera: „Kniha smíchu a zapomnění“. Konečně vychází v Česku, jen malá splátka velkého dluhu. Milan Kundera, největší současný český spisovatel, dávkuje nám to jen velmi pomalu.
V případě knih, které přispěly k destigmatizaci v oblasti duševních nemocí doporučuji: Michaela Malá: „Homo Psychoticus II“. Jednoznačně.

Kterou chci pod stromeček z vydaných kdykoliv? Případně proč?
Nejtěžší otázka, těch knih a autorů je tolik… Asi bych si přál dostat některou z těch mnoha knížek, které jsem rozpůjčoval, zapomněl komu a už se mi nikdy nevrátily.

Kterou daruji já sám druhému člověku, kterému a proč? Zjistil jsem, že už stejně jiné dárky nedávám. Tak alespoň namátkou, pro dceru Nassim Nicholas Taleb: „The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable“, pro syna Henry Kissinger: „Uspořádání světa“. A proč? Kromě toho, že se týkají oborů, které studují, tak to jsou knihy, které stimulují myšlení.

V ATYP magazínu si můžete přečíst s rozhovor s profesorem Mohrem: Psychiatrická péče ve střední a východní Evropě je zanedbaná.

KBT terapeut Mgr. Roman Pešek 

Málokdy daruji knihu. Pokud si někdo nepřeje konkrétní titul, tak je obtížné se mu trefit do momentální nálady. Které knihy bych ale asi teď doporučil, tak to jsou dvě, které jsem nedávno přečetl. Obě od Mitche Alboma. První se jmenuje Úterky s Morriem a druhá Strážce času. Jsou to čtivé a laskavé příběhy, pomocí kterých jsem si připomněl důležité životní hodnoty a zamyslel se nad časem, který nás svazuje od doby, kdy jsme ho začali měřit.  

Roman Pešek přispěl do ATYP magazínu několika články: Pomoc! Moje dítě sprostě nadává.

Se sourozencem autisty mluvit na rovinu
Tři předsevzetí do nového roku pro rodiče 
Učitelé musí být vycvičeni, aby byla inkluze úspěšná 

Rozhovor s Romanem Peškem Jak se nezbláznit z dítěte s Aspergerovým syndromem 

Také vyšlo druhé vydání jeho knihy Kyslíková maska pro rodiče dětí s ASJak se blázní v době blahobytu: aneb okno do duše psychoterapeuta.

Psycholožka Mgr. Petra Štarková

Kterou knihu bych ráda pod stromeček z vydaných v roce 2017? Případně proč?
Z letos vydaných knížek už jsme dostali tu od Ivony Březinové – Ťapka, kočka stěhovavá a ještě jednu další, kterou si vybraly děti. Měnily jsme si totiž své knížky na setkání Pasparty, kde se tak trochu oslavovala mimo mnoho jiných věcí i nová edice Pasparty/Albatrosu s názvem Má to háček. V ní budou vycházet moje a Ivoniny příběhy o dětech, které mají nějakou diagnózu nebo problém. Prozatím vyšla tahle – je o dívce ve střídavé péči a jedna moje – ta se jmenuje Lukáš a profesor Neptun a její hlavní hrdina má autismus. Připravují se další témata – konkrétně můj právě odevzdávaný rukopis má hrdinu, který bojuje nejen s celým světem, ale i s ADHD.

Kterou chci pod stromeček z vydaných kdykoliv? Případně proč?

Momentálně mě zaujala knížka Musíme si promluvit o Kevinovi od Lionel Shriverové. Je ale trochu problém, že už delší dobu není na trhu, alespoň na českém ne. Snad bude nějaký dotisk. Je to příběh rodičů kluka, který měl odmalička problémy s agresivitou. A oni s jeho citovým chladem. Základní otázkou knížky je, kde se “TO” vzalo. Jak se v “normální” rodině mohlo stát, že z ní vzešel masový vrah? Je to vina rodičů, nebo se Kevin prostě už tak narodil a ani kdyby prošel všemi existujícími terapiemi a jeho rodiče ovládali nejlepší výchovné postupy, by se nic nezměnilo?

Kterou daruji já sama druhému člověku, kterému a proč?

Knížky se snažím kupovat podle zájmů a přání těch druhých. Děti dostanou mimo jiné něco ze série Kouzelná tužka od Albi. Jejich knížky kupujeme hlavně proto, že výborně doplňují (a v něktrerých případech i suplují) to, co se učí ve škole nebo co by se děti měly dozvědět, než do té školy vstoupí. Je bohužel pravdou, že dnes je náročné děti zaujmout a v učebnicích stále mnohde převládají suchá data, která se dítě musí naučit víceméně zpaměti. Interaktivní prostředí těchto knížek v tom může hodně pomoci.

Psychoterapeut Bc. et Bc. Martin Galbavý

Knihy jsou má vášeň, takže když nějakou chci, tak si ji koupím. Letos znovu vyšla krásná kniha „Za tajemstvím pohádek“ od známého psychoanalytika Bruno Bettelheima. Kniha seznamuje čtenáře s tím proč jsou pohádky pro děti důležité. A také nechává nahlédnout pod pokličku některých klasických pohádek jako Sněhurka, Jeníček a Mařenka či Červená karkulka.
Knihu, kterou bych opravdu chtěl pod stromeček je: Steiner,J.(1994): Psychic retreats: Pathological Organizations in Psychotic, Neurotic and Bordeline Patients. Routledge, London, New York. Její české vydání proběhne na počátku příštího roku a musím přiznat, že se velmi těším.

Na vánoce dám spoustu knih. Jednou z nich bude AHA! rodičovství – sourozenci. Jedná se o pokračování úspěšné knihy AHA! rodičovství (Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii). Dostane ji má drahá polovička, aby se měla dost času připravit na příchod dalšího potomka.

Martin Galbavý přispěl do ATYP magazínu článkem K čemu vede digitální demence a Potřebujete pomoc, přijďte do Modrých dveří.

 

Přejeme vám do dalšího roku žití v co největší harmonii. A pokud to zrovna nejde, tak si přečtěte některou z knih nebo si nasaďte kyslíkovou masku. Pamatujte, že vždy si ji má rodič nasadit jako první a pak teprve ji má nasadit dítěti.

____________________

Za redakci ATYP magazínu Dagmar Edith Holá

Knihy, které doporučují psychiatři a psychologové
Nejlepšími destigmatizačními knihami jsou jednoznačně knihy naší redaktorky Markéty Dohnalové alias Michaely Malé: Homo psyhoticus a Homo psychoticus II. (nakl. Triton)

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení