13. listopadu premiéra dokumentu I am Greta 1

13. listopadu premiéra filmu I am Greta

„Musím říct, že z traileru na film o Gretě Thunberg mám husinu jak blázen. Vlastně se trochu i v Gretě vidím a možná proto ji mám fakt ráda. Lidé o ní říkají, že je hysterka, ale pravda je, že my Aspergeři se občas zaměřujeme na věci, na které se nikdo jiný nezaměří,“ napsala na své FB zdi Dodo, kterou znáte jako sebeobhájkyni a výtvarnici na spektru.

„Už se mnohokrát v historii potvrdilo, že ten, kdo něco vynalezl či přinesl revoluci, byl, jak by se dneska řeklo, na spektru autismu. Greta nikomu neubližuje, snaží se pomoci naší planetě, jako mnoho z nás. Jenže vy nevíte, jaké to je, když se pro vás jeden zájem stane téměř středobodem vašeho života. Nevíte, jaké Greta měla psychické potíže a jak by skončila, kdyby ji nikdo neposlouchal a nikdo nepodporoval v jejím úsilí. Já vám řeknu, jak by skončila. Blbě. Stejně jako mnoho z nás skončilo, když jsme necítili lásku a přijetí od těch takzvaných „normálních”. A nemáme podporu v tom, co nás baví. Greta si nehraje na to, že všechno ví a všechno zná, jen po nás chce, abychom poslouchali vědce. My Aspergeři nejsme nesoudní či nemáme emoce, jak se nám někdo snaží namluvit. Někdy se i Asperger, který by měl být podle médií bezcitný a asociální, může zajímat o budoucnost lidstva víc než většina tzv. sociálních, normálních, zdravých…“

Dokument I am Greta se promítal na zářijovém filmovém festivalu v Torontu a bude uveden na Hulu 13. listopadu. Příběh dospívající klimatické aktivistky Grety Thunberg je vyprávěn prostřednictvím dosud neviděných záběrů v dokumentu švédského režiséra Nathana Grossmana. Režisér mapuje její začátky školní stávky za okamžitá opatření v oblasti změny klimatu před švédským parlamentem. Grossman sleduje Gretu, nesmělou studentku s Aspergerovým syndromem, v jejím vzestupu a jejím galvanizujícím globálním dopadu, když po celém světě zažehne školní stávky. 97minutový film vyvrcholí její plavbou přes Atlantický oceán, kde vystoupí na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Grossman naštěstí Gretu ve filmu i zlidšťuje, nedělá z ní jen klimatickou aktivistku, píší na filmovém portálu Collide. Greta ví, že mocní si s ní potřesou rukou, udělají si selfie a nic nezmění, stejně jde svou cestou a přidávají se k ní další mladí aktivisté.

Asi netřeba psát, že to opět způsobí rozdělení na kontroverzní tábory, kdy jeden bude nadšený svou hrdinskou Gretou a celým filmem a druhý jí bude spílat a šikanovat. Greta má smůlu. Jejím specifickým zájmem jsou odmala klimatické změny na naší planetě. Kdyby něco vynalezla, vymyslela nový počítačový program nebo počítačovou hru, svět by ji nemohl kritizovat, maximálně by jí záviděli to, že se stala boháčem za něco, co jiný nevymyslel. Jenže ona nemá hmatatelný materiální výsledek, ona je kritik dospělých a toho, jak to s naší planetou vypadá. Jejími slovy upozorňuje na to, že dospělí něco jiného říkají a něco jiného dělají. Bojovník za spravedlnost, pravdivost a toho, že se má dělat to, co se říká. Její odpůrci tvrdí, že jí rodiče nebo píaristi či levicové síly ukradli dětství. Ona sama vnímá, že jí ho ukradli pokrytci, co ničí planetu.

O Gretě Thunberg a její rodině si také můžete přečíst knihu Náš dům je v plamenech. Z ní rozhodně nevyplývá, že by ji rodiče do něčeho nutili. Nevím, jakou máte zkušenost s dítětem na spektru, ale to se do ničeho nutit nedá. Pokud se rozhodne, že za něco bude bojovat, tak překoná všechny své handicapy, překážky a půjde za svým cílem. Její rodiče ji i její sestru podporují v tom, co je baví, co je zajímá, stojí při obou dcerách. O jejich pochybách a strachu, které je zejména na počátku Gretina rozhodnutí stávkovat před parlamentem provázely, se více dozvíte v knize. My jsme o ní psali v textu Proč svět potřebuje Gretu?

Proč svět potřebuje Gretu?

Možná, že dokument je mělký, jak píše kritik v The Guardian. Možná ano. Greta rozhodně ale ne. Nad tím bychom se měli zamyslet, jsme schopni něco dělat opravdu naplno nebo jen řečníme, jak je všechno mizerné, jak ti druzí škodí a co my sami? Někteří mladí lidé vždy uměli poukazovat na přetvářku a rezignaci starší generace. Greta Thunberg patří k nim.  Není na tom nic k odsouzení, posměchu a k šikaně. Naopak.

Greta Thunberg je dívka, která se snaží změnit svět k lepšímu už od svých 13 let. Její boj za čistší planetu rozděluje společnost na dva tábory – jedni jí tleskají, druzí z ní dělají ekoteroristku. Ať už jste na kterékoliv straně, není pochyb, že tato mladá dáma patří mezi nejvlivnější lidi světa. A to i přesto (nebo právě díky tomu?), že má Aspergerův syndrom a ADHD dohromady. „Já vidím svět trochu jinak, z jiné perspektivy. Mám zvláštní zájem. Je velmi běžné, že lidé na autistickém spektru mají zvláštní zájem,“ tvrdí Greta. „Ne, autismus není dar. Pro většinu znamená nekonečný boj se školami, pracovišti a tyrany. Ale za daných okolností, když se správně přizpůsobí, může být superschopností,“ řekla Greta 2. 4. 2019 na Autism Awareness Day.

13. listopadu premiéra dokumentu I am Greta
Citát je z Gretina oficiálního FB, napsala to ku příležitosti Autism Awareness Day.
„Existuje mylná představa, že vidím svět černobíle. Samozřejmě nevidím svět černobíle. Jde jen o to, že pokud jde o klima a životní prostředí, nemůžete být trochu udržitelný. Buď jsi udržitelný, nebo jsi neudržitelný.“ (Dlouhý rozhovor s Gretou Thunberg v New York Times Magazine.)
___________________________
text Dodo, Dagmar Edith Holá, Kateřina Šturmová / grafika ATYP magazín
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení