3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10

16. září 2022 proběhl v Sále architektů na Staroměstském náměstí v Praze již 3. ročník Autistické konference. Jakožto dlouholetý čtenář Atypu a nadšenec do autistické komunity jsem si tuto akci rozhodně nemohla nechat ujít. V minulém roce jsem na této konferenci byla poprvé a velice mě uchvátilo její otevřené prostředí, přednášející, které z většiny tvořili autisté a neodsuzující lidé. Jak dle mě obstála letošní konference?

Velmi mě zaujalo celkové téma „autismus a vztahy“, jelikož vztahy, obzvláště s neurotypiky, jsou pro mě velkým oříškem. Přednášející toto téma pojali velice dobře a se zapálením hovořili o svých zkušenostech. Tak třeba z přednášky „S jinými dětmi jinými cestami“ Dagmar Edith Holé o výchově jejích dětí mi utkvěl v hlavě pojem „duch exkluze“, který vymyslel její syn jako odpověď na otázku, co je pro něj inkluze. To, co řekl, mi připomnělo mé období základní a střední školy. Dokonce jsem podle tohoto pojmu nakreslila sama sebe.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 17
Vlevo Dagmar Edith Holá s moderátorkou 3. Autistické konference Ellen Makumbirofa. Vpravo nahoře Duch exkluze podle Jakuba a dole od Adély alias Neltory. Uprostřed Marta Pečeňová předává ocenění Vavřinci Šiprovi. V pozadí Michal Roškaňuk.

V diskusi k další přednášce, tentokrát psycholožky Very Nemesh, se rozebíralo, co odpovědět na neurotypickou otázku „Jak se máš?“, se kterou mají autisté problém, protože nechtějí lhát. Rozesmál mě její návrh, jak odpovědět na záludnou otázku: „Mám se špatně, ale snáším to dobře.“

Dodo si opět připravilo zajímavou přednášku, tentokrát o parafiliích. Tomuto tématu se úplně nevěnuji, ale pomohlo mi to si více přiznat svoje úchylky, které jsem si dokonce poprvé zapsala. Myslím si, že je důležité mluvit i o věcech, které nebývají přijímané ani mezi „outsidery“ jako LGBT komunitou, jelikož to, že někdo má parafilii, neznamená, že je špatným a nemorálním člověkem, který svoje parafilie praktikuje. Většinou se spíše člověk za toto stydí, a pokud bude více přijímaný, bude i více smířený sám se sebou.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 9Největším bodem, alespoň pro mě, byla diskuze s lidmi na spektru. Když zazněla otázka „Jaký máte vztah s mamkou?“, musela jsem říct svoji zkušenost. Byla jsem pozvaná mezi diskutující, abych řekla svůj příběh. Pak mě šéfredaktorka Atypu přede všemi pochválila. Řekla, že mám dar psaní a že jsem nedávno začala psát do Atypu. Byla jsem velmi dojatá a chtělo se mi brečet.

Oproti předchozí konferenci se mi na této povedlo skloubit přednášky a povídání si s ostatními. Byla jsem velice ráda, že jsem se po roce mohla znovu vidět s Dodo, Šimonem Hlinovským, Janou Pastelkovou, Dagmar Edith Holou a Ellen Makumbirofa. Její moderátorské schopnosti mi vyrazily dech a obdivovala jsem, jak se od minulé konference, kdy byla takřka neviditelná mezi účastníky, posunula. Můžete si s ní přečíst rozhovor v druhém ATYP Speciálu. Také jsem se poznala s novými tvářemi, jako třeba punkerkou Ninou ze Slovenska, která byla překvapivě větší introvert než já. Přijela v rámci projektu Mobility, který podpořil Visegrad Fund, a tak mohli přijet i slovenští autisté spolupracující s ATYP magazínem nebo účasntíci projektu Klíče k sebeobhajobě. Dvě ze slovenských účastnic byly ocěněny za obhajobu lidí s autismem. Matka Niny, sociální poradkyně Vladimíra Prokajová, která na Slovensku mluví o svém autismu již od roku 2013 (přibližně stejně dlouho jako Michal Roškaňuk u nás v ČR), a ředitelka A Centra Mgr. Viera Hincová, která vede na Slovensku mnoho projektů s lidmi na spektru, a jak poznamenala moderátorka Ellen Makumbirofa, je paní Hincová něco jako slovenská Dagmar Edith Holá. Dalšími oceněnými byli básník Vojtěch Jan Kotek alias Woÿta, výtvarník Vavřinec Šipr alias Lorenzo nebo atlet Jiří Pavel Češka, který přišel pro ocenění až odpoledne. Youtuberka Monika Makovičková Růžičková, matka tří dětí, přednášela online, takže cena jí bude zaslána. Oceněna byla za osvětu na svém YT kanálu Monaly a YT kanálu Ptejme se autistů.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 3
Zleva výtvarník Vavřinec Šipr alias Lorenzo, sociální poradkyně Vladimíra Prokajová, která na Slovensku mluví o svém autismu již od roku 2013 (přibližně stejně dlouho jako Michal Roškaňuk u nás v ČR), ředitelka A Centra Mgr. Viera Hincová, která vede na Slovensku mnoho projektů s lidmi na spektru, vpravo básník Vojtěch Jan Kotek alias Woÿta.

Ceny předali předsedkyně Nadačního fondu ATYP Dagmar Edith Holá, ředitel Adventoru Michal Roškaňuk, Ing. Miloš Růžička – předseda Výboru pro zdravotnictví ZHMP a Marta Pečeňová – členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS. Poslední dva zmínění převzali nad konferencí záštitu.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 4

Opravdobou bombou byl stánek se stimmovacími hračkami. Nejlepší byla masážní rukavice, gumový míček naplněný pískem a jakési lahvičky s tekutinou, co mi dost připomínala sliz. Stánek patřil partnerovi konference, organizaci Za Sklem. Předsedkyní Za Sklem je Marta Pečeňová.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 5
Za sklem o.s na konferenci umožnilo účastníkům si prohlédnout různé pomůcky pro lidi na spektru. Vyzkoušet si také Simulátor autismu. Novinkou na konferenci bylo psychologické poradenství Kateřiny Rodné ze Za sklem (v pozadí).

Mrzí mě, že si z přednášek moc nepamatuji. Ze začátku to bylo dobré, ale pak jsem začala být docela přehlcená a hodně jsem během přednášek kreslila. Postupně budou zveřejněné na YT kanálu ATYP magazínu záznamy přednášek, a tak se budeme moci všichni v klidu na ně podívat znovu.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 10
Marie Klára Vonzino přednášela na konferenci poprvé. “Na 3. Autistické konferenci jsem přednášela o vztahu k sobě jakožto o vztahu, který jediný máme na celý život, a tudíž je naprosto zásadní,” dodává Marie.

Znovu se tak podívám na Marii Kláru Vonzino, která mě upoutala tím, že podle ní vztahy k druhým začínají u vztahu k sobě, a vyprávěla o tom, jak se dostala z nelásky k sobě a sebepoškozování do stavu péče o sebe. Na konferenci vystoupila poprvé. “Přednášela jsem o vztahu k sobě jakožto o vztahu, který jediný máme na celý život, a tudíž je naprosto zásadní,” říká Marie a dodává: “Konference pro mě byla stresující. Avšak byl to takový ten pozitivní stres, vlastně zážitek. Snad nikde jsem se necítila tak přijata, jako tady.”

Bc. Viktorie Havrdová zase autenticky přiznávala, jak moc komplikované to mohou mít autistky ve vztazích. Viky patřila k těm, kteří na konferenci přednášeli poprvé. “Ze začátku samozřejmě tréma, takže jsem byla i docela ráda, že se moje přednáška o kousek posunula, ale když jsem se aklimatizovala, tak už to bylo lepší. Kupodivu jsem se i zvládla dívat občas do publika, což jsem si nemyslela, že zvládnu. Celkově z toho mám dobrý pocit, řekla jsem to tak, jak jsem chtěla,” vrací se k pocitům z konference Viky Havrdová.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 1
Bc. Viktorie Havrdová zase autenticky přiznávala, jak moc komplikované to mohou mít autistky ve vztazích.

Mgr. Márty Janča, který pokaždé konference fotí a letos ji také natáčel, mluvil o empatii a pracovním kolektivu. Mgr. Šimon Hlinovský hovořil o tom, jak komunikovat s autistickým kamarádem. Rovněž Jakub Frnka měl toto téma a hovořil o něm online. Vlaďka Prokajová mluvila o nevýchově, psycholožka Viera Hincová o přijetí neurodiverzity a co podle ní rozhodně není inkluze. Obě přednášející ze Slovenska přijely v rámci projektu mobility, který byl podpořený grantem od Visegrad Fund. Slovenští autisté přijeli již dva dny před konferencí a setkávali se společně s českými. Pracovně v organizaci Za sklem, která zapůjčila prostory. A v KC Kopec, kde někteří z přednášejících si mohli vyzkoušet přednášku se zpětnou  vazbou od ostatních. Pak ještě v Kinoskopu, který v KC Kopec promítá, shlédli dokument Fenomém autismus – práce a zaměstnávání autistů, který natočil dokumentarista Mirek Janek.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 15

“Konferencia bola podľa mňa úplne super. Je dôležité, aby na konferenciach o autizme boli aj zúčastnení zastupcovia tejto komunity, lebo neurotypická spoločnosť má veľakrát skreslené predstavy o autizme. A na tejto konferencii sa potvrdilo aj to, že sme súčasťou tejto spoločnosti a môžeme byť prínosom. Ja osobne som sa cítila úplne super a konečne som nebola v menšine,” vypráví Vlaďka Prokajová, nejstarší sebeobhájkyně na spektru na Slovensku. Za práci v sebeobhajobě od roku 2013 byla oceněna. “Vďaku grantu od Visegrad Found som sa mohla zúčastniť konferencie ako aj navštíviť komunitné centrá, ktoré pôsobia v Prahe a vidieť aj ich prácu s ľuďmi na spektre autizmu. V Prahe sme boli 4 dni a užili sme si aj návštevu rôznych zaujímavých miest, pamiatok a spoznali mnoho krás Prahy. Bol to veľmi poučný a obohacujuci pobyt a som vďačná, že som sa ho mohla zúčastniť.”

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 11
Mgr. Viera Hincová přednášela o ableismu a neurodiverzitě.

Viera Hincová prozradila, že “tretia autistická konferencia bola pre mňa splnený sen. Priamo v srdci Prahy, kde sa stretlo toľko mimoriadnych ľudí na jednom mieste a zdieľali do hĺbky svoje osobné skúsenosti spôsobom, ktorý je súčasťou jedinečnosti autistickej kultúry. Som vďačná že som mohla prispieť k rámcovaniu tejto skúsenosti svojím pohľadom ktorý už nie je pohľadom zvonka a nikdy ani nebol. O to viac ma hreje pri srdci ocenenie za obhajobu a sebaobhajobu, ktoré som dostala.”

Často se v přednáškách objevilo téma školství, které mnoha dětem nevyhovuje, děti se ve školách příliš nudí, jsou neustále pod tlakem hodnocení, mají úzkosti, necítí se tam v bezpečí. Děti na spektru se tam ztrácejí a stávají se z nich “duchové exkluze”. V plném sále (cca 90 lidí) na otázku, kdo se nesetkal se šikanou ve škole vůči sobě, se přihlásilo asi jen pět lidí. O šikaně dětí na spektru přednášela psycholožka Vera Nemesh a hovořila i o tom, kam to vyčleňování dětí na spektru ve škole vede v jejich křehkosti.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 13

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 2
Mgr. Márty Janča, který pokaždé konferencí fotí a letos ji také natáčel, mluvil o empatii a pracovním kolektivu.

Velmi zajímavý byl workshop se PhDr. Zuzanou Oravcovou o emoční sebeobraně. Diváci mluvili o svých pocitech, a jelikož to bylo náročné téma, tak se objevilo i pár menších konfliktů, například zda pláč potlačovat nebo ne, ale jinak to bylo v pohodě.

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 14
PhDr. Zuzana Oravcová měla workshop o emoční sebeobraně.

Novinou na konferenci bylo psychologické poradenství, které využilo pět účastníků. “Často na facebookových skupinách lidé na spektru nebo pečující řeší, zda mají jít na terapii nebo pro ně postačí rada kamaráda či jiných lidí z okolí nebo na skupinách v rámci internetu. Proto jsem se rozhodla jim nabídnout možnost zdarma psychologického poradenství, které by jim mohlo pomoci v určitém nasměrování v tom, co řeší a nemusí to být jen terepie,” nabídla  účastníkům koordinátorka autistických konferencí Dagmar Edith Holá. “A tady na konferenci vám poradí  psycholožka, která sama má dceru na spektru a pracuje s pečujícími v organizaci Za sklem.”

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 16

Na konci konference jsme ještě s Janou Pastelkovou stihly odbíjení orloje a vyfotily se před ním. Ten okamžik byl opravdu nádherný. Pokud jste na spektru a máte pocit, že nikdy nezapadnete a že budete navěky sami, jeďte na tuto konferenci. Můžete tam být sami sebou, obklopeni lidmi, kteří to vnímají stejně, a dozvíte se mnoho informací a praktických rad ohledně prožívání autismu, také třeba jak zabránit smyslovému přetížení nebo jak si najít kamarády, co vás budou brát takové, jací jste.

Mé hodnocení konference: 10/10

Poděkování všem partnerům konference

Pořadatel Nadační fond ATYP spolu s partnerem konference Za sklem o.s. děkují mnoha partnerům, díky nimž se mohla 3. Autistická konference uskutečnit, a to díky finanční podpoře Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva zdravotnictví ČR, Za Sklem o.s., Adventor o.s., Visegrad Fund, projekt Erasmus+ Klíče k sebeobhájství, A Centrum a Beznávodu.sk.

“Vďaka podpore Visegrad Fund mala konferencia ešte ďalší rozmer – bola súčasťou mobility, ktorej sa zúčastnili mladí sebaobhajci zo Slovenska aj Česka aj s potrebnou asistenciou. Umožnila nám stráviť spolu viac ako iba jeden deň. Prípravný workshop nám dal priestor na spoznanie sa navzájom, na spoznávanie aktivít a služieb pre mladých na spektre v Prahe a Česku, mohli sme si užiť atmosféru Stovežatej. Veľmi si cením účastníkov, ktorí mali naozaj dlhú cestu z juhu stredného Slovenska. V diskusiách sa tiež podelili so svojimi postrehmi a mohli sme sa tak prepojiť spôsobom, ktorý by inak nebol možný. To že sme s a mohli stretnúť osobne dalo aj kurzu sebaobhajcov ďalší významný rozmer. Rovnako z pohľadu Nadačního fondu ATYP a A Centra ako partnerských organizácií toto stretnutie potvrdilo naše spoločné naladenie. Nemenej významné bolo aj sieťovanie s ďalšími organizáciami ako Adventor o.s., Za sklem o.s či iniciatívou EUCAP,” dodává oceněná Mgr. Viera Hincová, ředitelka A Centra.

_______________

Reportáž z konference napsala Adéla píšící pod přezdívkou Neltora. Text doplnila Dagmar Edith Holá

Foto Márty Janča, Ivana Kamenská a Dagmar Edith Holá

Na konferenci byly ke koupi ATYP Speciály, domalovánky Slavní autisté, placky s motivy od autistů a také byla představena novinka: afirmační karty pro pečující, které vyjdou na konci října. Kresby ke kartám věnovala výtvarnice na spektru Lucie Němcová. Její tvorbu najdete na webu Svět podle Lucie.

Již se připravuje i řada afirmací od autistů nejen pro autisty.

Vše najdete na e-shopu Atyppress.cz

3. autistická konference očima autistického návštěvníka. Hodnocení 10/10 18

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení