TZ: Křest knihy „ukrajinského Picassa“ Makse Brovčenka Planeta «A»                                                                                                                                                                                                   

U příležitosti zakončení charitativní akce Česko Běží Modře, která se koná v rámci dubnových osvětových aktivit o autismu, bude 28. dubna 2024 ve Zlíně slavnostně pokřtěno česko-ukrajinské vydání knihy dvanáctiletého ukrajinského autora na spektru autismu Makse Brovčenka – Planeta «A», kterou obohacují nádherné Maksovy obrazy. Přezdívá se mu „ukrajinský Picasso“.

Autor ve své knize vypráví o obyvatelích neobvyklé planety «A», kteří byli nuceni po srážce s asteroidy vymršťujícími se z temné hmoty opustit domovskou planetu a přistáli na Zemi. Maks sci-fi příběhem představuje symptomatiku lidí na spektru autismu a proč jsou tito lidé jiní. Píše o jejich pohledu na svět, vysoké citlivosti, pravidlech soužití, vzdělávání na planetě «A». Je pro ně obtížné přizpůsobit se pozemským podmínkám kvůli obrovskému rozdílu mezi jejich planetou «А» a planetou Zemí… Autor je také nadaným výtvarníkem, obrazy prodává i v zahraničí. Svůj text doprovodil vlastními ilustracemi s vesmírnou tematikou. Skrze příběh vnímáme také Maksovu zkušenost s válkou na Ukrajině. Chlapec se s maminkou přestěhoval krátce po vypuknutí války z okupovaného Berďanska do Záporoží. Kniha je určena pro malé i velké čtenáře. Je to přesně ten typ literatury, který nezná věkovou hranici, protože má v sobě ukryto mnoho rovin. Knihu v českém překladu Mgr. Libora Holého vydává ATYP Press s.r.o, ve spolupráci s organizací Za sklem o.s. a Nadačním fondem ATYP za finanční podpory TIVO s.r.o.

Naším cílem je, aby se tato hezká a inspirující kniha dostala nejen k veřejnosti, ale také do škol, kde je množství ukrajinských dětí, a pomohla jim učit se češtině četbou tvorby jejich vrstevníka a krajana. Současně se tak nenásilnou formou dostane do škol osvěta o lidech s autismem. Na knize pracovali zejména lidé na spektru autismu,“ uvádí vydavatelka a šéfredaktorka ATYP magazínu, Dagmar Edith Holá

Děj knihy umocňují ilustrace autora. Jeho dar dvojího sdělení pocitů a emocí je jedinečný. Jsem ráda, že jsme měli možnost přispět ke vzniku dvojjazyčné česko-ukrajinské verze Planety «A», která se tak stane významnou a jistě vyhledávanou beletrií s tematikou autismu, navíc od autora na spektru autismu, tedy beletrií s nadhodnotou autenticity,“ říká Marta Pečeňová, předsedkyně organizace Za sklem o. s.

Planeta «A» bude pokřtěna ve Zlíně na náměstí Míru v neděli 28. 4. 2024 v 15:50.

Prezentace česko-ukrajinského vydání knihy se uskuteční v rámci programu slavnostního zakončení akce „Česko Běží Modře“, pořádaného nestátní neziskovou organizací a spoluvydavatelem knihy – Za sklem o. s. ve Zlíně. Program začíná v 13:00, jeho ukončení je plánováno na 18:30. Knihu pokřtí v 15:50 přítomní umělci.

Makse zastupuje na Ukrajině nevládní organizace Dítě s budoucností se sídlem v Kyjevě, jejíž zakladatelkou je konzultantka Autism Europe, Inna Sergienko. „Jsem velmi potěšena, že kniha našeho talentovaného Makse našla své čtenáře nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí. Dílo mladého muže, který teprve začíná svou spisovatelskou kariéru, už putuje do České republiky. Jsme hrdí na Maksův úspěch a doufáme, že český překlad bude prvním krokem na cestě k mezinárodní distribuci knihy. Jsme přesvědčeni, že mezi díly dalších autistů přispěje kniha dvanáctiletého chlapce k prohloubení chápání rozmanitosti a rovnosti ve společnosti a určitě se stane bestsellerem po celém světě. Za naši organizaci Dítě s budoucností upřímně děkujeme společnosti ATYP Press, organizaci Za sklem o. s. a TIVO s.r.o. za vydání a organizaci osvěty o autismu, protože společně jsme silní!“  

Připomínáme, že Maks Brovčenko je po celé Ukrajině známý umělec, který před válkou maloval obrazy výhradně o vesmíru a také své představy o planetě «A» a lidech pocházejících z ní. Přezdívá se mu „ukrajinský Picasso“. Po ruské invazi začal tvořit vlastenecké obrazy, výtěžek z jejich prodeje jde na podporu ukrajinské armády a také na osvětu autismu a pomoc ukrajinským dětem s autismem. 

Přála bych si, aby kniha udělala radost čtenářům a zároveň přispěla k většímu vzájemnému porozumění a vnímání světa bez přetvářky, jak to Maks díky svému autismu umí. Kéž by mohl zase malovat jen vesmír, a ne smutné obrazy odrážející válku. Já se k jeho přání připojuji s vírou, že zlo nemůže vyhrát nad láskou, soudržností a hlavně odhodlaností lidí. Maks má do života několik rad: Nevzdávat se, nezastavovat se, a když něco nevychází, tak to nevyhazovat, ale předělávat to,“ sděluje Šárka Zídková, ředitelka TIVO s.r.o.                                                               

Od kdy bude na e-shopu ATYPpress.cz možnost zakoupení knihy Planeta «A» v česko-ukrajinské verzi budeme informovat po křtu na Facebooku a Instagramu ATYP magazínu a Za sklem o. s. Na křtu bude samozřejmě k zakoupení. 

Více informací o autorovi se dozvíte na webových stránkách malého „ukrajinského Picassa“, jak se chlapci přezdívá v celostátních médiích.

Rozhovor s Maksem Brovčenkem a jeho matkou Oksanou Brovčenko byl publikován na podzim v ATYP magazínu.

Pracujeme také na vydání audio knihy, která bude namluvena hercem Janem Čenským a s originální živou hudbou skladatelky Ivany Fitznerové. 

Zůstaňte s námi atlantsky naladěni…

 

Kontakt pro média:

Dagmar Edith Holá, vydavatelka a šéfredaktorka ATYP magazínu, Tel: +420 723 653 129, E-mail:hola.dasa@seznam.cz

Marta Pečeňová, předsedkyně Za sklem o. s., Tel: +420 725 113 867, E-mail: martapecenova@zasklem.com

 

Milí přátelé, děkujeme, že podporujete naši druhou knihy. Sbírka na Donio.cz probíhá už jen 17 dní. Kniha ATYPICKÝ od autistického pedagoga z Británie Peta Wharmbyho je v rámci sbírky za 310 Kč, poté bude na e-shopu ATYPpress.cz za 360 Kč. Neváhejte si ji touto možností předplatit. Již jsme také publikovaly dvě recenze:

Kniha Atypický je alarmující, říká ředitelka Osvobozené školy Magdalena Košnarová

Pedagog Pete Wharmby chce pomoci učitelům pochopit žáky na spektru autismu

                                                                                           

 

                                                                                                   

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení