Na 1. Autistické konferenci ve Škodově paláci zazněly hlasy odvážných autistů a byli oceněni sebeobhájci s autismem
Praha, 7. září 2020 – V Podnikatelském a inovačním centru Škodova paláce se uskutečnila 1. Autistická konference, kterou pořádal Nadační Fond ATYP pod záštitou Ing. Miloše Růžičky, předsedy Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas ZHMP, a Marty Pečeňové, členky Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS.
Unikátnost této konference spočívala v tom, že na ní jako na jedné z mála akcí vystoupí skutečně ti, kterých se problematika týká – tedy samotní autisté.
„Autismus by neměl být o nás bez nás,“ shodují se mnozí lidé s autismem, ze kterých se stávají aktivní sebeobhájci.
Tři z nich byli oceněni za své aktivity a odvahu mluvit o svém autismu na veřejnosti a za týmovou práci v oblasti osvěty poslední rok.
Ve 12 hodin bylo předáno ocenění
Ocenění proběhlo v rámci konference a bylo to vůbec poprvé, kdy se sebeobhájství v ČR ocenilo. Certifikáty s dary osobně předali již výše zmiňovaní Miloš Růžička a Marta Pečeňová společně se zakladatelkou Nadačního fondu ATYP a šéfredaktorkou ATYP magazínu Dagmar Edith Holou a ředitelem Adventoru Michalem Roškaňukem. „Říká se, že něco se stává za pět minut 12, u nás je to ve 12, a už to je pozdě. Proto i ceny jsme předávali ve 12 h, protože v ČR je dovoleno mluvit lidem na spektru hodně pozdě,“ říká hlavní organizátorka konference Dagmar Holá, díky jejíž práci a osobnímu nasazení v pondělí 7. 9. ve Škodově paláci zazněly hlasy odvážných autistů – sebeobhájců.
Sebeobhájkyní roku 2020 za lidi na spektru autismu se staly: výtvarnice, studentka VŠ a redaktorka ATYP magazínu Veronika Rel Jirasek a Dodo (vl. jménem Kateřina Doudová), 16letá středoškolačka, která konferenci dala výtvarnou podobu, píše a kreslí pro ATYP magazín a od září 2020 se stala členkou poradního týmu ombudsmana za lidi na spektru do 18 let.
Za sebeobhájce byl oceněn Mgr. Šimon Hlinovský, který pracuje v rámci programu Autism at Work v SAP Services a předává své zkušenosti prostřednictvím ATYP magazínu. „Jsem rád, že jsem dostal příležitost promluvit na konferenci a říct všechno, co jsem chtěl. A navíc mě mile překvapilo, že jsem byl i oceněn. Celá konference se výborně vydařila,“ říká s úsměvem 30letý Šimon Hlinovský.
Ceny předali Marta Pečeňová, členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS a za ATYP magazín Dagmar Holá, za Výbor pro zdravotnictví ZHMP Ing. Miloš Růžička a certifikát předal za Adventor Michal Roškaňuk.
Ocenění tří statečných v době, kdy si na autobusy vylepuje SPD plakáty proti inkluzi a tedy proti všem dětem, které potřebují podporu, a v nějakém těžkém období to může být jakékoliv dítě (vážná nemoc rodiče, úmrtí někoho blízkého v rodině, autonehoda, operace…), je o to vážnější a odvaha lidí s autismem se přiznat na veřejnosti k autismu o to víc odvážnější, protože stigmatizace lidí s nějakým znevýhodněním nebo nepodpora člověka v těžkém období je obrovská. Společnost takovou stigmatizaci bere jako normální. Zatímco plakát proti jiné menšině by byl trestný.
Přednášky ke čtyřem klíčovým tématům – školství, zdravotnictví, právu a zaměstnávání přednášeli hlavně zástupci lidí na spektru autismu, mezi nimiž jsou nejen ředitelé a zakladatelé organizací, ale také studenti, bojující s předsudky, které stále ještě společnost o autismu má. „Autismus není vidět, ale je nás minimálně 2,7 % v celé světové populaci. To jsou minimálně tři lidé ze sta. Autismus už by neměl být o nás bez nás.“ Tato slova jsou mottem konference, která je určená především pro dospělé a dospívající lidi s autismem, HR manažery, učitele, budoucí učitele, odborníky a ostatní zájemce „z lidu“.
Konference se původně měla konat v dubnu, avšak kvůli protikoronavirovým opatřením se musela přesunout. Zájem o ni byl obrovský, to dokládá i fakt, že již k 1. srpnu se vyčerpala kapacita.
Prosíme, aby média ve svých textech a reportážích nepoužívala výrazy, které si lidé na spektru autismu nepřejí používat:
např. spojení trpí autismem, porucha, nemoc, vyléčení z autismu…
Nadační fond ATYP děkuje všem lidem na spektru autismu, kteří se aktivně zapojili do příprav 1. Autistické konference, těm, kteří měli odvahu přednášet, a dalším spolupořádajícím. Speciální poděkování patří Dodo za výtvarnou podobu konference a Haně Gregorové za grafické vizuály a logo konference.
Děkujeme partnerům, kteří 1. Autistickou konferenci podpořili: Magistrát hl.m. Prahy, Skupina ČEZ, Plastia, WP Distro, Nakladatelství Portál, Aqua Angels, Famtoys, Tiskárna Daniel, Evropský sbor solidarity, Platforma Naděje pro Autismus, Adventor, Za Sklem os, Studentský spolek Agora.
Foto: Márty Martin Janča
Za ATYP magazin a Nadační fond ATYP Dagmar Edith Holá