TZ: Radost sebeobhájců s autismem byka veliká 1

TZ: Radost sebeobhájců s autismem byla veliká

Na 1. Autistické konferenci ve Škodově paláci zazněly hlasy odvážných autistů a byli oceněni sebeobhájci s autismem

Praha, 7. září 2020 –  V Podnikatelském a inovačním centru Škodova paláce se uskutečnila 1. Autistická konference, kterou pořádal Nadační Fond ATYP pod záštitou Ing. Miloše Růžičky, předsedy Výboru pro zdravotnictví, sport a volný čas ZHMP, a Marty Pečeňové, členky Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS.

Unikátnost této konference spočívala v tom, že na ní jako na jedné z mála akcí vystoupí skutečně ti, kterých se problematika týká – tedy samotní autisté.

„Autismus by neměl být o nás bez nás,“ shodují se mnozí lidé s autismem, ze kterých se stávají aktivní sebeobhájci.

Tři z nich byli oceněni za své aktivity a odvahu mluvit o svém autismu na veřejnosti a za týmovou práci v oblasti osvěty poslední rok.

TZ: Radost sebeobhájců s autismem byka veliká 3
Ceny předali Marta Pečeňová, členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS a za ATYP magazín Dagmar Holá, za Výbor pro zdravotnictví ZHMP Ing. Miloš Růžička (na snímku) a certifikát předal za Adventor Michal Roškaňuk.

Ve 12 hodin bylo předáno ocenění

Ocenění proběhlo v rámci konference a bylo to vůbec poprvé, kdy se sebeobhájství v ČR ocenilo. Certifikáty s dary osobně předali již výše zmiňovaní Miloš Růžička a Marta Pečeňová společně se zakladatelkou Nadačního fondu ATYP a šéfredaktorkou ATYP magazínu Dagmar Edith Holou a ředitelem Adventoru Michalem Roškaňukem.  „Říká se, že něco se stává za pět minut 12, u nás je to ve 12, a už to je pozdě. Proto i ceny jsme předávali ve 12 h, protože v ČR je dovoleno mluvit lidem na spektru hodně pozdě,“ říká hlavní organizátorka konference Dagmar Holá, díky jejíž práci a osobnímu nasazení v pondělí 7. 9. ve Škodově paláci zazněly hlasy odvážných autistů – sebeobhájců.

Sebeobhájkyní roku 2020 za lidi na spektru autismu se staly: výtvarnice, studentka VŠ a redaktorka ATYP magazínu Veronika Rel Jirasek a Dodo (vl. jménem Kateřina Doudová), 16letá středoškolačka, která konferenci dala výtvarnou podobu, píše a kreslí pro ATYP magazín a od září 2020 se stala členkou poradního týmu ombudsmana za lidi na spektru do 18 let.

Za sebeobhájce byl oceněn Mgr. Šimon Hlinovský, který pracuje v rámci programu Autism at Work v SAP Services a předává své zkušenosti prostřednictvím ATYP magazínu. „Jsem rád, že jsem dostal příležitost promluvit na konferenci a říct všechno, co jsem chtěl. A navíc mě mile překvapilo, že jsem byl i oceněn. Celá konference se výborně vydařila,“ říká s úsměvem 30letý Šimon Hlinovský.

Ceny předali Marta Pečeňová, členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS a za ATYP magazín Dagmar Holá, za Výbor pro zdravotnictví ZHMP Ing. Miloš Růžička a certifikát předal za Adventor Michal Roškaňuk.

TZ: Radost sebeobhájců s autismem byka veliká 4
Ceny předali Marta Pečeňová (na snímku), členka Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a předsedkyně Odborné skupiny VVZPO pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS a za ATYP magazín Dagmar Holá, za Výbor pro zdravotnictví ZHMP Ing. Miloš Růžička a certifikát předal za Adventor Michal Roškaňuk.

Ocenění tří statečných v době, kdy si na autobusy vylepuje SPD plakáty proti inkluzi a tedy proti všem dětem, které potřebují podporu, a v nějakém těžkém období to může být jakékoliv dítě (vážná nemoc rodiče, úmrtí někoho blízkého v rodině, autonehoda, operace…), je o to vážnější a odvaha lidí s autismem se přiznat na veřejnosti k autismu o to víc odvážnější, protože stigmatizace lidí s nějakým znevýhodněním nebo nepodpora člověka v těžkém období je obrovská. Společnost takovou stigmatizaci bere jako normální. Zatímco plakát proti jiné menšině by byl trestný.

TZ: Radost sebeobhájců s autismem byka veliká 5
Sebeobhájkyní roku 2020 za lidi na spektru autismu se staly: výtvarnice, studentka VŠ a redaktorka ATYP magazínu Veronika Rel Jirasek a Dodo (na snímku, vl. jménem Kateřina Doudová), 16letá středoškolačka, která konferenci dala výtvarnou podobu, píše a kreslí pro ATYP magazín a od září 2020 se stala členkou poradního týmu ombudsmana za lidi na spektru do 18 let.

Přednášky ke čtyřem klíčovým tématům – školství, zdravotnictví, právu a zaměstnávání přednášeli hlavně zástupci lidí na spektru autismu, mezi nimiž jsou nejen ředitelé a zakladatelé organizací, ale také studenti, bojující s předsudky, které stále ještě společnost o autismu má. „Autismus není vidět, ale je nás minimálně 2,7 % v celé světové populaci. To jsou minimálně tři lidé ze sta. Autismus už by neměl být o nás bez nás.“  Tato slova jsou mottem konference, která je určená především pro dospělé a dospívající lidi s autismem, HR manažery, učitele, budoucí učitele, odborníky a ostatní zájemce „z lidu“.

Konference se původně měla konat v dubnu, avšak kvůli protikoronavirovým opatřením se musela přesunout. Zájem o ni byl obrovský, to dokládá i fakt, že již k 1. srpnu se vyčerpala kapacita.

Prosíme, aby média ve svých textech a reportážích nepoužívala výrazy, které si lidé na spektru autismu nepřejí používat:

např. spojení trpí autismem, porucha, nemoc, vyléčení z autismu…

Nadační fond ATYP děkuje všem lidem na spektru autismu, kteří se aktivně zapojili do příprav 1. Autistické konference, těm, kteří měli odvahu přednášet, a dalším spolupořádajícím. Speciální poděkování patří Dodo za výtvarnou podobu konference a Haně Gregorové za grafické vizuály a logo konference.

Děkujeme partnerům, kteří 1. Autistickou konferenci podpořiliMagistrát hl.m. Prahy, Skupina ČEZ, Plastia, WP Distro, Nakladatelství Portál, Aqua Angels, Famtoys, Tiskárna Daniel, Evropský sbor solidarity, Platforma Naděje pro Autismus, Adventor, Za Sklem os, Studentský spolek Agora.

Foto: Márty Martin Janča

Za ATYP magazin a Nadační fond ATYP Dagmar Edith Holá

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení