Otužování pomáhá. Sprchujte se studenou vodou, zklidní to, ochladí přetížené smysly, zastaví rozjetou autistickou krizi… Mnoho z nás má ale studenou vodu spojenou s tresty. Výchovnou metodou pro „zlobivé, vzteklé“ dítě byla studená sprcha. A generace poválečná a normalizační viděla mnoho filmů, kde se ledovou vodou mučilo ve vězení a v koncentračních táborech. Vlezte pak do studené vody pro lepší duševní zdraví nebo si nechte na sebe stříkat proud studené vody, když máte zážitky „chladných výchovných metod“ nebo v obrazech dlouhé filmové minuty mučení Jožky Jabůrkové. Přesto mnoho hypersenzitivních lidí používá studenou vodu v případě přetížení nebo pro jeho prevenci. Zeptali jsme se jich, čím jim chladná voda pomáhá.
Jak to ten Priessnitz myslel?
Vincent Priessnitz léčil studenou tekoucí vodou. Priessnitzovy zábaly při bolení v krku známe zřejmě všichni. Pokud ale dorazíte do lázní Priessnitz v Jeseníku, zjistíte, že on ten Priessnitz léčil tekoucí chladnou vodou vše, nejen ten krk. Když s tím podivínstvím začal, rozkřiklo se to a záhy před jeho chalupou stály zástupy lidí, dnes bychom řekli s fyzickým postižením, duševním onemocněním a jinými handicapy a nemocemi. A jak už to bývá, zatímco se lidé uzdravovali, mocní proti němu brojili. I ve vězení skončil za své šarlatánství. Dodnes jezdí za jeho „divnou“ metodou spousta lidí, už nestojí fronty venku, ale jsou ubytováni v hotelech a procedury jsou i teplé koupele. Venku nad lázněmi je ale uplatňována ta stará metoda Vincenta Priessnitze. Balneopark se studeným potokem s oblázky na masáž chodidel, studeným bazénkem pro lázeň nohou a o kousek dál i rukou, sprchami, z nichž tryská chladná voda z lesního potoka a také ledové střiky na partie vašeho těla. Venkovní Balneopark vznikl v roce 2010. Lázně si můžete letos užít i díky státnímu příspěvku 4000 Kč. Na podporu duševního zdraví a turistiky v ČR již druhým rokem přispívá stát.
Studená voda ochladí smysly
Proč je vhodná chladná voda? Přivede vás k tělu. To je velmi užitečné pro hyposenzitivní lidi, kteří své tělo necítí a musí se neustále zpřítomňovat třeba nějakým druhem stimmingu, aby se mohli soustředit a ztlumit vnitřní napětí (okusování, houpání se na židli,…). Chladná voda ale pomůže i hypersenzitivním. Přetížení smyslů, které mnohdy vede k meltdownu, ochladí. V případě, že člověk spíše trpí na shutdowny, tak ho pobyt ve studené vodě vzpruží. V obou případech vlastně dojde k zpřítomnění se v těle buď ztlumením, nebo energetizací. Tělo je tak chytré, že si ve studené vodě najde to, co potřebuje.
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s placeným přístupem.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného zde.
2 Responses
Mám to přesně naopak. Být přetížen a zažít kontakt se studenou vodou by znamenalo okamžitý meltdown. S horkou vodou by to dopadlo stejně.
Mně bohužel voda pomáhá tak leda na zahnání pocitu žízně