Druhý editorial aneb budeme na Radiožurnálu

Druhý editorial aneb budeme na Radiožurnálu

Tak si říkám, že bych měla zase napsat editorial. Měla. To slůvko se snažím vypustit z komunikace, jak se svými syny, tak i sama k sobě. Ale často je těžké najít, jak to vyjádřit jinak. A to je největší úraz v případě komunikace s lidmi na autistickém spektru. U nich je sloveso musíš, měl bys jasný spouštěč raptu a těm se má přecházet…

V prvním editorialu jsme slíbili, že si do týdne přečtete rozhovor s oblíbeným terapeutem Přemyslem Mikolášem. Jenže když je někdo oblíbený, tak je také téměř nonstop vytížený. Vzhledem k tomu, že jdeme cestou bez slůvek musíš/měl bys, aby se nikdo z nás nezhroutil, nevyhořel a nenaštval druhého, tak ještě prosím chvíli strpení. Stejně tak je to v případě psychoterapeuta Romana Peška, který ještě zpracovává odpovědi na vaše dotazy. Rozhovor s ním o tom, jak se nezbláznit z dítěte s AS, jste už mohli číst.

Nový redaktor Adam si po skypu povídal se světoznámým fotografem Timothy Archibaldem o tom, jak se daří jeho synovi téměř deset let po projektu Echolilia, kdy ho jeho otec fotil a tyto snímky oblétly svět. Připravují se články o tom, zda inkluze se týká škol v přírodě. Také text o mýtech v ADHD. Rozhovor s Magdalenou Čáslavskou, ředitelkou NAUTIS, už je připraven k autorizaci. Podařilo se nám v kavárně na Hlavním nádraží vyzpovídat Marii Gerdovou o synovi s atypickým autismem a spolku Adam, který vede. Zřejmě tato kavárna zažije mnoho rozhovorů o autismu, neb je strategickým místem při přejíždění.

Na Andělu v kavárně před kinem jsem si povídala s 12letou Bárou, která má AS, a její náhradní maminkou, která si ji spolu s dalšími dětmi vzala do náhradní péče. Knihy píše pod pseudonymem Ludmila Janáková. Pravidla chování k lidem s AS podle Báry jste si mohli přečíst minulý měsíc.

Novinářka Lucie Fialová připravila rozhovor s Petrem Třešňákem. Asistentka pedagoga Markéta Velebová má pro vás další dva díly velmi čtené a na Facebooku sdílené rubriky Jak to vidí asistentka pedagoga. Z kulturních článků připravujeme recenzi na novou knihu Kluk z kostek, od které se nedá odtrhnout, a na divadelní představení Podivný případ se psem z brněnského divadla.

Jedna maminka píše pro ATYP magazín o svém synovi, který je hodný autista. Další témata má rozpracované Michal Roškaňuk. Pokud i vy byste chtěli pro ATYP magazín napsat svůj příběh, fejeton, recenzi nebo reportáž z nějaké akce, semináře z oblasti autismu, ADHD aj., nakreslit komiks, neváhejte a napište nám.

Pokud budete mít v pondělí 23. ledna od 21 do 22 hodin čas, tak na Radiožurnálu v pořadu Zuzany Burešové budu hovořit v několika šestiminutových vstupech o magazínu ATYP, ale i o svém synovi s AS.

Za ATYP magazín vám přejeme hezkou neděli a pohodový týden s našimi ATYPčlánky.

 

foto Archibald Timothy

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení