Druhý editorial aneb budeme na Radiožurnálu

Druhý editorial aneb budeme na Radiožurnálu

Tak si říkám, že bych měla zase napsat editorial. Měla. To slůvko se snažím vypustit z komunikace, jak se svými syny, tak i sama k sobě. Ale často je těžké najít, jak to vyjádřit jinak. A to je největší úraz v případě komunikace s lidmi na autistickém spektru. U nich je sloveso musíš, měl bys jasný spouštěč raptu a těm se má přecházet…

V prvním editorialu jsme slíbili, že si do týdne přečtete rozhovor s oblíbeným terapeutem Přemyslem Mikolášem. Jenže když je někdo oblíbený, tak je také téměř nonstop vytížený. Vzhledem k tomu, že jdeme cestou bez slůvek musíš/měl bys, aby se nikdo z nás nezhroutil, nevyhořel a nenaštval druhého, tak ještě prosím chvíli strpení. Stejně tak je to v případě psychoterapeuta Romana Peška, který ještě zpracovává odpovědi na vaše dotazy. Rozhovor s ním o tom, jak se nezbláznit z dítěte s AS, jste už mohli číst.

Nový redaktor Adam si po skypu povídal se světoznámým fotografem Timothy Archibaldem o tom, jak se daří jeho synovi téměř deset let po projektu Echolilia, kdy ho jeho otec fotil a tyto snímky oblétly svět. Připravují se články o tom, zda inkluze se týká škol v přírodě. Také text o mýtech v ADHD. Rozhovor s Magdalenou Čáslavskou, ředitelkou NAUTIS, už je připraven k autorizaci. Podařilo se nám v kavárně na Hlavním nádraží vyzpovídat Marii Gerdovou o synovi s atypickým autismem a spolku Adam, který vede. Zřejmě tato kavárna zažije mnoho rozhovorů o autismu, neb je strategickým místem při přejíždění.

Na Andělu v kavárně před kinem jsem si povídala s 12letou Bárou, která má AS, a její náhradní maminkou, která si ji spolu s dalšími dětmi vzala do náhradní péče. Knihy píše pod pseudonymem Ludmila Janáková. Pravidla chování k lidem s AS podle Báry jste si mohli přečíst minulý měsíc.

Novinářka Lucie Fialová připravila rozhovor s Petrem Třešňákem. Asistentka pedagoga Markéta Velebová má pro vás další dva díly velmi čtené a na Facebooku sdílené rubriky Jak to vidí asistentka pedagoga. Z kulturních článků připravujeme recenzi na novou knihu Kluk z kostek, od které se nedá odtrhnout, a na divadelní představení Podivný případ se psem z brněnského divadla.

Jedna maminka píše pro ATYP magazín o svém synovi, který je hodný autista. Další témata má rozpracované Michal Roškaňuk. Pokud i vy byste chtěli pro ATYP magazín napsat svůj příběh, fejeton, recenzi nebo reportáž z nějaké akce, semináře z oblasti autismu, ADHD aj., nakreslit komiks, neváhejte a napište nám.

Pokud budete mít v pondělí 23. ledna od 21 do 22 hodin čas, tak na Radiožurnálu v pořadu Zuzany Burešové budu hovořit v několika šestiminutových vstupech o magazínu ATYP, ale i o svém synovi s AS.

Za ATYP magazín vám přejeme hezkou neděli a pohodový týden s našimi ATYPčlánky.

 

foto Archibald Timothy

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

Přihlášení